Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Istotne cechy małżeństwa katolickiego

Małżeństwo katolickie jest związkiem sakramentalnym. Sakrament małżeństwa małżonkowie dają sobie nawzajem, a Bóg jako twórca małżeństwa błogosławi ten związek. Sakrament ten daje małżonkom moc i niejako ich konsekruje, by wiernie wykonywali swoje obowiązki, b swoje powołanie do wspólnego życia oraz zadań rodzicielskich doprowadzali do doskonałości oraz aby dawali chrześcijańskie świadectwo wobec świata.

Katolicki związek małżeński jest wspólnotą na całe życie utworzoną przy ich całkowitej zgodzie. Wszelki trudności, które mogą pojawić się w katolickiej rodzinie powinny być rozwiązywane przez małżonków na drodze modlitwy i sakramentów Pokuty i Eucharystii, które podtrzymują ich na duchu i wzajemnie umacniają.

Istotne cechy małżeństwa katolickiego W ten sposób mogą oni osiągnąć doskonałość życia małżeńskiego i dzielić się wynikami swoich doświadczeń z innym małżeństwami, które stanęły w obliczu podobnych problemów.

Jeżeli Bóg powołuje małżonków do służenia Mu w tym stanie daje poprzez sakramenty odpowiednie łaski, dzięki którym małżonkowie są zdolni w miłości i całkowitej wolności odpowiedzieć na boski plan Zbawiciela i przyjąć nałożone na nie jarzmo. Tak więc powołanie do życia chrześcijańskiego poprzez chrzest, w sakramencie małżeństwa zostaję rozwinięte i umocnione.

Miłość w katolickim małżeństwie przewyższa zdecydowanie czysto erotyczną skłonność. Jest ona wynikiem dobrowolnego uczucia dwojga małżonków kierowana jest od osoby do osoby i obejmuję dobro całej osoby. Może ten nadać szczególną godność cielesnym i duchowym jej przejawom.

Miłość w małżeństwie katolickim, wiążąc z sobą czynniki boskie i ludzkie prowadzi małżonków do dobrowolnego wzajemnego oddawania się sobie, przez które ubogacają się sercem radosnym i wdzięcznym. Miłość ta potwierdzona wzajemną wiernością i uświęcona sakramentem pozostaje obca wszelkiemu cudzołóstwu i rozwodowi. Nierozerwalność związku i dobro potomstwa wymagają aby miłość między małżonkami ciągle się rozwijała i dojrzewała.

Ufając Bożej Opatrzności i wyrabiając sobie ducha ofiary, małżonkowie zdążają do doskonałości w Chrystusie i odpowiedzialnie wypełniają zadania rodzenia i wychowywania dzieci. Katolickie małżeństwo cechuje odpowiedzialne rodzicielstwo co oznacza, że małżonkowie kierując się roztropnym namysłem i wielkodusznością decydują się przyjąć liczniejsze potomstwo, lub dla ważnych przyczyn i przy poszanowaniu nakazów moralnych postanawiają czasowo lub na czas nieokreślony unikać poczęcia dalszego dziecka.

W katolickim małżeństwie rodzice powinni współdziałać w wychowaniu dzieci. Dzieciom po dojściu do wieku dojrzałego powinno się umożliwić pójść za powołaniem również duchowym, służyć im pomocą i radą.

Również gdy nie ma często upragnionego potomstwa, małżeństwo trwa jako wspólnota całego życia i zachowuje swoją wartość i nierozerwalność. Poświęcenie sił i czasu małżonkowi i dzieciom, obdarowywanie się wzajemną miłością i służenie pomocą wyzwala małżonków i ich dzieci z egoizmu, co uświęca całą rodzinę.

Katolickie małżeństwo świadome swojej godności i ciągłej Bożej łaski znajduje się wraz z całą rodziną na drodze do zbawienia.

Irmina JaroszWasze komentarze:
 Ja: 15.12.2021, 14:01
 Witam ludzi z 2021<3
 Mar: 06.12.2015, 18:34
 Proszę miejcie umiar w pisaniu takich rzeczy. Mam 10 letni staż małżeński i wiem jedno. Jezus Chrystus, Najwiętsza Maria Panna, Bóg Ojciec i wszyscy święci niewiele pomogą, jak sami nie zadbamy o nasze małżeństwa. Nie ma nic złego w modlitwie, eucharystii i td, ale robienie z tego panaceum na wszelkie problemy małżeńskie świadczy o znikomej wiedzy na powyzszy temat, autora tekstu. Trzeba czasem wyjść z pustelni na ulicę.
 Edek: 11.07.2012, 07:56
 To oznacza ze pomyliłeś strony
 oleander1976: 10.07.2012, 20:44
 jestem z żoną po ślubie cywilnym i Bóg nas nie ukarał.co to oznacza???
 Lonka: 29.06.2009, 21:29
 Nie jestem, ale szukam odpowiedzi i wskazówek jak żyć. Wiele kobiet myśli tak jak ja, podejdzcie troche indywidualnie, a nie schematycznie. Bóg jest mądrzejszy od Was. Niektórzy mają po jedym dziecku według Jego woli. On zna się na naturze kobiet i daje tyle, ile ktoś może udzwignąć, a nie wpycha na siłe w schemat.
 Sławek: 29.06.2009, 13:49
 Załóż rodzine i pogadamy. Teraz widze jestes jeszcze na to nie gotowa
 Lonka: 29.06.2009, 00:15
 Ja nie o tym. Odpowiedz na pytanie, jesli zacząłeś rozmowę drogi Sławku. Każdy ma swoją naturę, dla niektórych to wbrew ich naturze, zdrowiu i kondycji psychicznej. Ja widze w tym portalu schemat w jaki adonai chce wpisać przede wszytskim kobietę, której wmawia się, że szczęście w małżenstwie to dużo dzieci, a praca na cały etat to niedobry pomysł.
 Sławek: 28.06.2009, 09:08
 A skad wiesz ze w ogole bedzie miec dzieci juz 20% małżeńst nie moze doczekać sie nawet jednego...
 Lonka: 28.06.2009, 01:05
 Dzietność to sprawa indywidualna. Czmey katolickie małżenstwo "powinno" mieć licznijesze potomstwo? to instytucja rozpłodowa, gdzie się powinno rozmnażać?
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej