Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sprawdzian z góry oblany

     Moja córka dwa lata chodzi z chłopakiem. Coraz częściej przebąkują o ślubie. Chłopak jest bardzo miły i grzeczny, ale na mój gust za mało męski. Od pewnego czasu męczy mnie pewna obawa, o której nawet trudno mi napisać: czy nie jest on impotentem albo homoseksualistą? Zdaję sobie sprawę, że Kościół uczy inaczej, ale chciałabym powiedzieć: dziecko, nie bądź naiwna, nie kupuj kota w worku, sprawdź go.

     Daleki jestem, żeby strzelać w stronę par, które zgrzeszyły brakiem czystości przed ślubem. Jako ksiądz mam tych młodych ludzi prowadzić do źródeł miłosierdzia. Ale spowiedź kończy się słowami: "Idź i nie grzesz więcej". Jestem więc przeciwny, żeby do ludzkiej słabości dorabiać teorię pt. "Konieczność wypróbowania partnera". Bo człowiek to nie buty, żeby się tak łatwo dało go przymierzyć i dopasować. Współcześnie tylko kilka procent pobierających się deklaruje, że nie współżyło ze sobą przed ślubem. Tak sobie po cichu żartuję: czemu tej mniejszości nie bronią tzw. obrońcy mniejszości?

     W czym pomaga narzeczonym współżycie przedślubne? Zapewne w przeżyciu nocy poślubnej. Mniej jest stresów i napięć. Ale według socjologicznych ankiet i badań naukowych - w niczym więcej. Za to po stronie negatywów pożycia przedślubnego znajdujemy choćby fakt, że wielu młodych ludzi nie pobierało się dla siebie samych, lecz dlatego, że dziecko było w drodze.

     Jeśli nawet ktoś pomija Pismo Święte jako normę moralności, niech zwróci uwagę, że przez tysiące lat ludzie dostrzegali z jakiegoś powodu wartość czystości przedślubnej. Czy nie jesteśmy aroganccy, lekceważąc doświadczenie tylu kultur i pokoleń?

    Owszem, zdarzają się w małżeństwach sytuacje impotencji stałej lub czasowej, fizycznej i psychicznej. Są to sytuacje rzadkie, ale dramatyczne dla obojga. Rozmawiałem z osobami cierpiącymi przez impotencję i ze współmałżonkami tych osób, i mam pewne pojęcie, jakie to trudne. Podobnie znam małżeństwa, w których małżonek miał problemy z określeniem swoich preferencji. Czy udałoby się tym małżeństwom uniknąć trudności, jeśliby współżyli przed ślubem? W sytuacji impotencji tak. Ale ze swoim doświadczeniem nie. miałbym odwagi powiedzieć mojemu dziecku przed ślubem: córko, synku, wiesz, trzeba się sprawdzić przed ślubem w łóżku. Czy to tchórzostwo, czy pokora - nie wiem, ale nie chciałbym zachęcać swojego dziecka do grzechu.

     Teologia uczy, że grzech nigdy nie jest i nie będzie dobrem. Pozornie i w krótkiej perspektywie daje zadowolenie. Jednak na dłuższą metę nigdy się nie opłaca.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika

10 października 2010


   

Wasze komentarze:
 Andre: 14.10.2010, 16:20
  Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej