Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nieczytanie niepolonisty

     Wśród reguł polskiej ortografii ta dotycząca pisowni partykuły nie uznawana jest za jedną z łatwiejszych. Wydaje się, że wystarczy zapamiętać, z którymi częściąmi mowy partykułę piszę się łącznie, a z którymi oddzielnie. Analiza różnego typu tekstów wskazuje jednak, że także w tym zakresie spotkać można stosunkowo dużo błędów.

     Jak wiadomo, nie z rzeczownikami należy pisać łącznie. Dotyczy to przy tym zarówno znanych i dość częstych wyrazów typu niebezpieczeństwo, niezaradność, niezgoda, jak i konstrukcji nieustabilizowanych, doraźnych, pojawiających się na potrzeby konkretnego tekstu, np. niepies, niefilozof czy tytułowy niepolonista. Nie dość, że formy takie wyglądają zaskakująco, to jeszcze komputerowe edytory tekstu zwykle podkreślają je jako niepoprawne. Nic dziwnego, że coraz więcej piszących popełnia błąd i zapisuje je rozdzielnie lub z łącznikiem.

     Kolejny problem pojawia się, kiedy z cząstką nie chcemy zapisać nazwy własne. Dochodzi tu do swego rodzaju konfliktu dwóch reguł ortograficznych: tej, która mówi, że nazwy własne należy pisać wielką literą, i tej, według której nie z rzeczownikami trzeba pisać łącznie. Wyjściem jest następujący sposób zapisu: nie-Polak, nie-Kaszub, nie-Europejczyk, a więc zachowanie wielkiej litery w nazwie i użycie łącznika.

     Bodaj najczęściej naruszanie omawianej zasady ortograficznej polega na rozdzielnej pisowni nie z rzeczownikami odczasow-nikowymi nazywającymi czynności i zakończonymi na -anie, -enie czy -cie, które wielu użytkowników języka niesłusznie uznaje za czasowniki. Dodatkowo i w tym przypadku wiele złego robią niektóre (zwłaszcza starsze) edytory tekstów i programy do sprawdzania pisowni - często podkreślają one jako błędne zupełnie poprawne konstrukcje typu nieczytanie, niejedzenie, niebicie itp.

     Jakby trudności było mało, istnieje jeszcze jedna ważna reguła. Jeżeli zaprzeczony rzeczownik pojawia się w złożonej konstrukcji o charakterze np. przeciwstawienia, to zapisujemy go oddzielnie, np.: Nie Polak, ale Hiszpan został zwycięzcą; To jest pies, a nie kot; To była nie porażka, tylko klęska itp.

     Pamiętajmy: Niesłuchanie niefachowca nie-Czecha, ale: Nie słuchanie, tylko czytanie, nie filozofa, lecz teologa, nie Słowaka, ale Francuza,

dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW

Tekst pochodzi z Tygodnika

14 lutego 2010   

Targ zamknięty. Droga do zbawienia - lekcje Hioba Targ zamknięty. Droga do zbawienia - lekcje Hioba
o. Adam Szustak OP
To konferencja, która całkowicie odrzuca w kąt starotestamentalną zasadę handlowania z Panem Bogiem. O. Adam Szustak na pierwszy plan wysuwa tutaj to, co mamy najcenniejsze, czyli... naszą relację z Bogiem, opartą na wolności. Żeby Ci to pokazać, o. Adam Szustak sięga po historię Hioba i... niemal odwraca ją do góry nogami, ukazując nieznane dotąd spojrzenie. ... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej