Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sposób na język

     Znajomość języków obcych to w dzisiejszych czasach niezwykle cenna umiejętność! Coraz więcej sfer naszego życia wymaga od nas swobody w porozumiewaniu się nie tylko ojczystą mową. Wrzesień to dobry moment na zweryfikowanie naszych umiejętności lingwistycznych. To czas, by podjąć decyzję o tym, jak i gdzie chcemy się uczyć wybranego języka. To okazja do zainwestowania w swoje zdolności.

Co należy wiedzieć?

     Podejmując naukę języka obcego, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy: przede wszystkim na formę nauczania (ilość osób w grupie, czy nacisk kładziony jest na konwersację, czy też ogólną znajomość języka), stopień zaawansowania i cenę kursu. Bardzo łatwo popełnić błąd, wybierając pierwszą lepszą szkołę językową. Warto więc poświęcić trochę czasu, by zorientować się w dostępnych ofertach, popytać znajomych (to dobre źródło, bo już sprawdzone), pójść na pierwsze zajęcia, które w dobrych szkołach uznawane są za pewną formę reklamy i nie trzeba za nie płacić.

     Znając swoje potrzeby i możliwości, będziemy w stanie wybrać to, co najbardziej nam odpowiada. I pamiętajmy:

     - Czasem warto zapłacić więcej, gdy wiemy, że płacimy za jakość.
     - Nie zawsze najdroższa szkoła, to najlepsza szkoła.
     - Zdecydowanie efektywniej uczy się w grupach kilku- a nie kilkunastoosobowych.
     - Równać należy zawsze do wyższych stopni zaawansowania języka - to dobra motywacja do bardziej wytężonej pracy.

Lekcje prywatne?

     Lekcje prywatne to jedna z lepszych form nauczania. Jedyną ich wadą jest cena - dużo wyższa w porównaniu z zajęciami grupowymi. Poza tym mają same zalety. Ucząc się w ten sposób, bardzo szybko robimy znaczne postępy, a czas przeznaczony na spotkania z lektorem wykorzystywany jest naprawdę intensywnie. Co więcej, sami będziemy mogli nadawać tempo i kierunek pracy. Co do ceny... zawsze można ją trochę obniżyć, namawiając do wspólnej nauki kolegę czy koleżankę. Lekcje nie stracą indywidualnego charakteru, a będą przystępniejsze finansowo! Jeśli więc czeka nas w niedalekiej przyszłości kontrola naszej znajomości języka i chcemy wypaść jak najlepiej - nie powinniśmy się wahać!

     Uwaga! Jeśli nauka ma przynieść oczekiwane efekty, lektorów udzielających prywatnych lekcji nie powinno się szukać gdziekolwiek. Najlepiej zapytać w szkołach językowych. Pracujący tam nauczyciele z pewnością chętnie zgodzą się na taką propozycję. Gdy jednak decydujemy się na osoby z ogłoszeń - pamiętajmy, by sprawdzić ich kwalifikacje!

Uczmy się niekonwencjonalnie

     Przy nauce języków bardzo użyteczne są wszelkiego rodzaju pomoce naukowe jak: kasety, filmy, książki czy specjalne gry pomagające przyswajać nowe słownictwo. Znacznie przyjemniej niż podczas zwykłych zajęć rozwijają one naszą znajomość języka. Jeśli szkoła nie dysponuje nimi, zostają zawsze biblioteki publiczne i wypożyczalnie kaset wideo.

     Świetne efekty dają również tzw. obozy językowe (czyli wyjazdy połączone z nauką danego języka). Oczywiście najlepiej gdy wyjeżdżamy do kraju, gdzie mówi się językiem, który chcemy doskonalić. Wtedy przez cały czas mamy z nim kontakt, co daje lepsze efekty oraz tzw. osłuchanie.

     Optymalnym rozwiązaniem byłby czasowy pobyt w domach u rodzin, czyli tzw. wymiana, zazwyczaj organizowana przez szkoły językowe. Najczęściej wygląda to tak, że jedziemy do "naszej rodziny" na pierwsze dwa tygodnie, a podejmująca nas koleżanka czy kolega przyjeżdżają za jakiś czas na kolejne 14 dni do nas, do Polski. Korzyści są oczywiste! Z tych ważniejszych wymienić można obycie językowe, zdobytą umiejętność komunikowania się w różnych sytuacjach oraz nowe znajomości.

     Obozy językowe w kraju są również dobrym sposobem na znaczne wzbogacenie naszych umiejętności i co w niektórych sytuacjach jest decydującą kwestią... są znacznie tańsze! Najczęściej funkcjonują jako aktywny sposób wakacyjnego wypoczynku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować tego rodzaju wyjazd w ciągu roku.

Klucz do sukcesu

     Gdy uczymy się języka obcego, bardzo ważną rolę odgrywa systematyczna praca nad sobą. Nie wystarczy dwa razy w tygodniu pojawić się na zajęciach! Musimy też dać coś z siebie. Tylko od nas bowiem zależy, na ile wykorzystamy te lekcje. Oto kilka sprawdzonych rad dla uczących się języków obcych:

  • Zawsze po zajęciach z lektorem postaraj się wrócić do danego tematu. Przeczytaj ponownie słówka z zeszytu, przeglądnij ćwiczenia z książki, powtórz nowe reguły gramatyczne.

  • Poświęć osobny zeszyt na naukę słówek. Wpisuj do niego te, które sprawiają ci trudność i staraj się do niego często zaglądać. Możesz na to wykorzystać np. czas przeznaczony na dojazd do szkoły, kiedy i tak bezczynnie siedzimy w autobusie czy tramwaju.

  • Staraj się korzystać z kaset z ćwiczeniami słuchowymi (ostatnio każdy dobry podręcznik do nauki języka wzbogacony jest o takie kasety) - pomaga to w nauce właściwego akcentu, melodii języka, w tzw. osłuchaniu się.
  • Przeznacz co tydzień trochę czasu na zrobienie czegoś poza zakresem zajęć. Może to być oglądnięcie filmu czy przeczytanie książki w oryginalnej wersji językowej. Można też zorganizować spotkania z kimś, kto również uczy się tego języka w celu konwersacji.

  • Staraj się co jakiś czas sprawdzać swój poziom zaawansowania, robiąc testy. Możesz poprosić o nie lektora lub kupić je w księgarni. To da ci satysfakcję i motywację do dalszej nauki.

  • Najważniejsze: Pamiętaj, że nauka języka musi być systematyczna, aby była naprawdę efektywna! Sporadyczne zrywy mogą spowodować wręcz odwrotny skutek i zniechęcić nas do nauki.

     Powodzenia!


Kinga
   

Wasze komentarze:
 Bartek ;): 07.02.2008, 13:05
 Muszę powiedzieć, że to...świetne porady i na pewno z nich skorzystam...
 martus: 18.10.2006, 20:15
 kocham was!!!!!! macie świetne rady!!!!!!
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej