Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Matura, matura, matura...

     Matura, zwana egzaminem dojrzałości, sprawia, że już słysząc tę nazwę, przyszli maturzyści dostają gęsiej skórki na ciele i liczą, ile czasu im zostało do tego WIELKIEGO dnia.

     Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół im. W. S. Reymonta w Częstochowie zapytani, jak walczą ze stresem, odpowiadali najczęściej, że starają się w ogóle nie myśleć o maturze, co, niestety, przekłada się na intensywność przygotowań do tego egzaminu. Klaudia Dykier zapytana, jak sobie radzi, odpowiedziała:

     - Trzeba być dobrej myśli i wmawiać sobie, że zdamy, bo to najlepiej działa.

     Oprócz "autosugestii" proponowanej przez Klaudię inne sposoby wymieniane przez uczniów klasy III LB to: odpowiednia dieta, składająca się z warzyw i owoców, spotkania z przyjaciółmi, wyjścia do kina. Asia Czarnecka zapytana, jak sobie radzi z presją tego ważnego dnia, odpowiada:

     - Rano, przed wyjściem do szkoły, myślę, że dam sobie radę, wszystko się zmienia, kiedy wchodzę do szkoły i słyszę rozmowy o maturze, wtedy omijam kolegów i każę im wypić melisę.

     Sylwia Nowińska proponuje wysiłek fizyczny, np.: basen, a Paulina Klec - słuchanie ulubionej muzyki. Paulina Lasek proponuje systematyczne powtarzanie materiału, co daje jej pewność, że będzie dobrze przygotowana. Michał Ożarowski postanowił zamienić stres na - jak to sam określił - "napęd" do nauki, a chwile wypoczynku spędza na spacerze w lesie, dotleniając się i podziwiając przyrodę. Ważne jest także pozytywne myślenie, zgodnie z hasłem, które ostatnio robi karierę wśród maturzystów: "Matura jest po to, aby ją zdać!".

     Czy stres towarzyszy tylko tegorocznym maturzystom? Na pewno nie! Uczniowie II LB przeprowadzili wywiady ze swoimi rodzicami, zadając im wiele pytań dotyczących ich egzaminu.

     Mama Sylwii Kubsz na pytanie: "Jak wspominasz swoją maturę?", odpowiedziała: - Było to niezapomniane przeżycie, ale związane ze sporym stresem. Dużo się uczyłam, pamiętam, że dzień przed maturą dostałam od swojej mamy ziołowe tabletki na uspokojenie i sen. Nad ranem się przebudziłam i ze strachu tak bolał mnie brzuch, że nie mogłam już usnąć.

     Pani Małgorzata Bartyczak, mama Michała, stwierdziła, że przeszło jej całe życie przed oczami. Pamięta rok swojej matury bardzo dobrze, był on wyjątkowy nie tylko z powodu egzaminu. - Właśnie w tym roku - 1978 - jak mówi pani Małgorzata - Karol Wojtyła został Papieżem.

     Rodzice uczniów klasy II LB zgodnie twierdzą, że denerwowali się bardzo, uczyli się dużo, ale to nie koniec! Często wspomagali się ściągami i choć w wielu przypadkach nie były one potrzebne, to dawały pewność i stanowiły swoistego rodzaju zabezpieczenie. Pani Urszula, mama Przemka Magdziarza, przyznała się w wywiadzie udzielonym swojemu synowi, że miała rajstopy oklejone ściągami, a żakiet miał wszyte specjalne, ponumerowane kieszonki, wypełnione "pomocami dydaktycznymi". Pamięta, że jednemu z abiturientów ściągi wysypały się na środek przed komisją, która tego jakimś dziwnym trafem nie zauważyła. Przewodnicząca szkoły, pod pretekstem wyjścia z sali do toalety, szybkim ruchem sprzątnęła "dowody zbrodni".

     A co po egzaminie? Pani Mamczarz, mama Dominiki, odpowiada:

     - Byłam najszczęśliwszą osobą na świecie, że mam już to za sobą. Razem z moją paczką pojechaliśmy do klubu. Reszta... (śmiech) dozwolone od lat osiemnastu.

     Moi mili, matura jest po to, żeby ją zdać! Powodzenia!


Zebrała Ewelina Wrońska


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego

20/2008   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej