Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nie tylko o nazwisku nowego nuncjusza

Informacje o tym, że jeden z najwybitniejszych watykańskich dyplomatów, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, tytularny arcybiskup Canosy, ma zostać nowym nuncjuszem w Polsce, wywołały oczywiste zainteresowanie. Szybko przełożyło się ono na zwiększoną liczbę tekstów, w których zaczęło występować wyrażenie Celestino Migliore, czyli imię i nazwisko nuncjusza. Niemal od razu pojawił się problem, czy je odmieniać, czy też pozostawiać w formie podstawowej. Zanim rozstrzygnę ten problem, kilka uwag natury ogólniejszej.

Wiele osób uważa, że imion i nazwisk obcych nie należy odmieniać. Argumentują to w różny sposób: jeżeli w językach, z których takie nazwy pochodzą, nie ma odmiany, trzeba się do tego dostosować; łączenie polskich końcówek z obcymi podstawami razi sztucznością, powoduje powstawanie dziwnych (niektórzy dodają - nieeleganckich) hybryd; odmieniona forma nazwiska może sprawiać kłopoty we właściwym odtworzeniu postaci podstawowej itp.

Można zrozumieć motywację takich zastrzeżeń, należy jednak wyraźnie podkreślić, że polszczyzna jest językiem fleksyjnym, a więc takim, w którym wyrazy podlegają odmianie. Owszem, istnieją od tej zasady wyjątki (tabu, kakao, foyer, spaghetti itp.), ale są one nieliczne. Znaczącą większość wyrazów (także zapożyczonych) odmieniamy. Gdyby pozostawały one w zdaniu nieodmienione, to często nie sposób byłoby stwierdzić, o czym jest mowa. Na przykład, gdyby zdanie brzmiało: *Piotr uderzyć Paweł, to nie wiedzielibyśmy, kto uderzył kogo. Właśnie zrozumiałość przekazu jest jednym z najważniejszych argumentów na rzecz odmiany wyrazów.

Szukając odpowiedniego wzorca odmiany dla obcych imion i nazwisk, musimy odwołać się do podobnych, lepiej znanych nazw obcych lub do nazw polskich i uwzględnić kilka dodatkowych zasad dotyczących tej specyficznej grupy wyrazów. Jeżeli niemożliwe jest odnalezienie analogicznych wyrazów w polszczyźnie, to nazwisko czy imię obce pozostają nieodmienne, np. Mobutu, Rousseau, Francois.

W przypadku imienia i nazwiska nowego nuncjusza łatwo jest zarówno znaleźć podobne, ale bardziej znane nazwy obce (np. imię: Benedetto i nazwisko: Dante, Bonaparte), jak i przyporządkować je do odpowiedniego wzorca odmiany. Wniosek jest oczywisty: zarówno imię, jak i nazwisko powinno się odmieniać. A oto wszystkie ich formy fleksyjne: Celestino Migliore, Celestina Migliorego, Celestinowi Miglioremu, Celestinem Migliorem, Celestinie Migliorem.

dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 września 2010



Wasze komentarze:
 Andre: 03.10.2010, 15:19
  Jezus: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 megi1595: 01.04.2008, 20:52
 Boże prosze Cie o ty bym dobrze przezyła ten kawałek histori świata i abym należycie wykorzystała te DARY i TALENTY którymi mnie obdarowałes aabym dobrze wybrała....mam tyle pasji anie wiem która mam podążać prosze daj mi znaki która droga mamiść
 Beata: 01.04.2008, 16:29
 Boże, pomóż nam być świętymi...
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej