Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
I, oraz, tudzież...

     Powszechnie wiadomo, że w polszczyźnie istnieją wyrazy, które mają bardzo podobne znaczenia i funkcje. Na przykład i rzeczowniki "auto" i "samochód", czasowniki "używać" i "stosować", przymiotniki "duży" i "wielki", przysłówki "szybko" i "prędko", liczebniki nieokreślone "dużo" i "mnóstwo" itp. to wyrazy bliskoznaczne. Warto pamiętać, że podobne zjawisko istnieje także wśród różnego typu połączeń wyrazowych. Mogą one być przy tym bliskoznaczne wobec siebie, jak np. frazeologizmy "nabić w butelkę", "wystrychnąć na dudka" i "wpuścić w maliny", lub też wobec pojedynczych wyrazów, np. "mieć duszę na ramieniu" i "bać się".

     Bliskoznaczność wyrazów samodzielnych, takich jak choćby przywołane wyżej, jest oczywista. Mniej oczywiste jest to, że zjawisko takie dotyczy także wyrazów niesamodzielnych, zwłaszcza spójników. Przykładem mogą być choćby przywołane w tytule "i" "oraz", "tudzież". W języku ogólnym, w niespecjali-stycznych użyciach za bliskoznaczne uznaje się także "albo", "lub" i "bądź" (choć np. logicy, matematycy i prawnicy różnicują ich znaczenia), "ale" i "lecz", "bo", "ponieważ", "gdyż", "bowiem" i "albowiem" czy "że" i "iż".

     Bliskoznaczność wymienionych wyżej spójników nie oznacza, że są one w pełni synonimiczne. Należy pamiętać, że wyrazy bliskoznaczne zwykle różnią się od siebie. W przypadku spójników różnice takie mają charakter przede wszystkim stylistyczny. Na przykład spójniki "tudzież" czy "albowiem" są już wyraźnie książkowe, w związku z czym tak naprawdę nie można ich uznawać za pełne odpowiedniki "i" czy "bo". Zdanie Idź do sklepu i kup chleb tudzież bulki, albowiem nie ma w domu pieczywa na śniadanie chyba przez każdego zostałoby uznane za niezręczne czy wręcz niepoprawne (pomijam sytuację, w której taki sposób konstruowania wypowiedzi jest zabiegiem świadomym, rodzajem gry językowej).

     Mniej wyraźne są różnice między "i" a "oraz" czy między "że" a "iż". Żaden z tych spójników nie jest, rzecz jasna, książkowy, ale "oraz", "iż", a także np. "gdyż" czy "bądź" mają charakter oficjalny. W codziennej, swobodnej komunikacji lepiej powiedzieć np. Pamiętaj, że masz kupić chleb i bulkę paryską albo chatkę, bo nie ma w domu pieczywa niż: Pamiętaj, iż masz kupić chleb oraz bułkę paryską bądź chatkę, gdyż nie ma w domu pieczywa.

     Na koniec warto podkreślić, że bliskoznaczność niektórych spójników w gruncie rzeczy jest pozorna, a ich wymienne stosowanie uznaje się za błąd. To już jednak temat na osobny tekst.


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

9 stycznia 2011   

Wasze komentarze:
 burza: 18.10.2008, 22:14
 "Pozwólcie dzieciom przyjść do Mnie, do takich bowiem należy Boża rzeczywistość." “Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało (... ), jak wielkie rzeczy przygotował Bóg, tym, którzy Go miłują” Czyż może być miłość czystsza niż dziecka ?? Każde takie ma natychmiastowy przystęp do bram Pałacu Pana.
 wiatr: 08.10.2008, 20:53
  KOŚCIELE ŚWIĘTY = Ukochane ... Mistyczne Ciało ...mojego Pana ... JEZUSA CHRYSTUSA ... zginam ...moje kolana ...i pokornie ... proszę ...PROSZĘ ... BŁAGAM ... ZAMKNIJ SWOJE USZY ...na wszystko , co uderza w Matkę Kościół ... ; ZAMKNIJ SWOJE OCZY ... na wszystko ...co ... pokazuje Kościół ...w negatywnym obrazie ...; ZAMKNIJ SWOJE USTA ... i Nie Wchodź w ...dialog ...z tymi , którzy ...Kościół ...atakują !!!!!! Przypomnij SOBIE ... Czas Sodomy i Gomory ... , co miało URATOWAĆ ...Lota ... ! PAMIĘTAJ ... z szatanem ...się ... nie dyskutuje , ponieważ ta ... inteligentna bestia ... wkradnie się ...tak podstępnie , że trzeba BYĆ ... niezłym specjalistą duchowym , aby ...go rozszyfrować ! KOŚCIELE ŚWIĘTY - JESTEŚ POTĘŻNY ... MIŁOŚCIĄ ... PANA ... ale Tylko Wówczas ...się" OSTANIESZ " ...jeśli Będziesz Trzymał się MOCNO CHRYSTUSA ... i Jego Ewangelii ... oraz ... WSPÓLNIE KROCZYŁ ... RAMIĘ w Ramię ... aby CAŁE CIAŁO ... Mogło ...Spełnić Swoją Rolę ! Trzeba Uważnie Słuchać Ojca Świętego ... Benedykta XVI ! Niech DOBRY BÓG ... Leczy ...Wszelkie Zranienia ... , balsamuje Rany ...Jego Mistycznego Ciała !!! KOŚCIELE ... NIE LĘKAJ SIĘ ... cóż uczynić ...może Ci ... Człowiek ... tylko ... najwyżej ... śmierć fizyczną ...CI ...Zadać ..., ale czymże Ona Jest ... Wobec ...Życia w Wieczności ... z Bogiem ! KOŚCIELE ...nie zajmuj się tymi ... których już ...praktycznie ...NIE MA ... bo ...CZYŻ SĄ ... skoro zdążają ... w wieczne nieistnienie ... unicestwienie ...w przepaściach piekielnych ... , będą krzyczeli ...atakowali ...a niech sobie ... krzyczą ... wymyślają ... szukają ... bo KOŚCIÓŁ JEZUSA CHRYSTUSA ...JEST Święty i Potężny w CAŁOŚCI ...ale ..ludzie tam ... grzeszni , zwyczajni ... modlą się ... upadają ...Powstają ...i do Świętości Zdążają ... jeśli CHCĄ ... niech się NAWRÓCĄ ...i do Pana Wrócą ... Pokutę czynią ...serca Miłością rozpalają ...i od zła odwracają ...ale oni to wszystko wiedzą ...te wilki pazerne , ciągle WYJĄCE ...Ofiar szukające ! Wy ...wściekłe ... duchowe ...internetowe potwory ... nie wysyłacie swoich strzał przeklętych ...w Kościół Święty ...!!! NIECH PIĘKNA PANI ...Maryja ...Dziewica ... Wielka Tajemnica ...Mocą Bożą ...i Archanielską ...ZŁAMIE ..TE strzały ...w piekło wrzuci i NIECH NIGDY To zło ...NIE WRÓCI !!!! W GÓRĘ SERCA !!! SURSUM CORDA !!! Alleluja i DO PRZODU !!! AMEN !!! Niech Bóg Będzie Uwielbiony ...NA WIEKI WIEKÓW !!!
 wiatr: 03.10.2008, 00:09
 .... jak"zwykle" ... jeszcze słówko ...tu jest dotknięty problem ... o Którym ... mówi Św.Jan ..." że są takie grzechy ..." chodzi o to ...że w tak ... TRUDNYCH ... BOLESNYCH ... Stanach ... Niektórzy się ...Modlą ...za innych ...i nie widzą ...owocu ... Należy ... Tylko i WYŁĄCZNIE ... ZAUFAĆ BOGU !!!! ON JEST Panem Czasu ... Działania ... Myśli JEGO ...nie są naszymi ..., ON SAM ... Uczyni ... TO ,CO Należy ... TYLKO UFAJ ... UFAJ ... Całkowicie i Bezwarunkowo !!! Amen !
 wiatr: 02.10.2008, 23:59
  Z Bogiem ... Duchem Świętym ... Należy WĘDROWAĆ ... Ramię w ramię ... od kołyski ...od naszego pierwszego ...płaczu ... Którego ..., gdy Rodzice Usłyszą ... TAK Bardzo się RADUJĄ .... a smucą ... gdy jest ... cisza ...i wówczas PYTAJĄ ... dlaczego ONO ... nie płacze ? Owa Radość ma Swoje Źródło ...w Duchu ... i Tak Wędrujemy ...w Życie ... PEŁNE TAJEMNIC ...Niesamowitych !!! bo WARTO ŻYĆ ... , warto Walczyć ...i się ZMAGAĆ ... "warto ..." upadać" ... , aby Powstać ... dać się przybić do Krzyża i ZMARTWYCHWSTAĆ ... w Chrystusie ! To MA SENS !!!
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej