Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kłopoty z poczęciem - co warto wiedzieć?

     Wiele małżeństw starających się o dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego jak znaczącą role w mechanizmie płodności odgrywa obecność śluzu szyjkowego. Jeśli kobieta nauczy się wyciągać odpowiednie wnioski z jego obecności. małżeństwo o normalnej płodności zwykle osiąga poczęcie w ciągu trzech cykli.

     Poczęcie jest możliwe każdego dnia po pojawieniu się śluzu, lecz jest najbardziej prawdopodobne, gdy występuje przejrzysty, rozciągliwy śluz, dający odczucie mokrości i śliskości. Warto zastosować się do paru prostych wskazówek, zanim zaczniemy szukać pomocy lekarzy-specjalistów.

1. Jeżeli po ustaniu krwawienia miesiączkowego nie obserwujesz dni suchych, staraj się zaobserwować, czy śluz nie pojawia się jeszcze w dniach zmniejszania się intensywności krwawienia.

2. Po miesiączce podejmujcie zbliżenia nie częściej niż co drugi dzień, aby zapewnić odpowiednią ilość i jakość nasienia na dni, w których następuje rozwój objawu śluzu i przybiera on cechy charakterystyczne dla czasu największej płodności. Gdy zacznie się faza płodna, odłóżcie współżycie do momentu, gdy śluz staje się rozciągliwy, wilgotny i śliski.

3. Niektóre kobiety nie obserwują śluzu przejrzystego i rozciągliwego, a jedynie mają odczucie wilgotności i śliskości. Jest ono także sygnałem płodności i małżonkowie powinni wykorzystać te właśnie dni dla osiągnięcia poczęcia.

4. Część kobiet jest w stanie zaobserwować obecność śluzu typu najbardziej płodnego tylko przez kilka godzin - najczęściej rano. W takich okolicznościach małżonkowie powinni wykorzystać właśnie ten czas na zbliżenie - rano lub o innej porze dnia, gdy na krótko zauważalny jest śluz najlepszego typu.

5. Jeśli miesiączka nie pojawi się po 17 dniach od dnia szczytu śluzu (czyli ostatniego dnia w którym wystąpił śluz bardziej płodnego typu), istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do poczęcia dziecka. Gdy z kolei kobieta obserwuje -w swoich cyklach, że krwawienie rozpoczyna się szybciej niż po 10 dniach od szczytu, wtedy mogą zaistnieć problemy z zajściem w ciążę.

Czynniki wpływające no płodność

1. Waga ciała. Należy utrzymywać właściwy stosunek wagi do wzrostu i budowy ciała. Duża niedowaga lub nadwaga mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiety.

2. Odżywianie się. Zarówno mąż, jak i żona powinni zadbać o właściwe odżywianie się, aby mechanizmy płodności funkcjonowały należycie. Chodzi tu o odpowiednią ilość dostarczanych organizmowi kalorii oraz właściwie zbilan sowanych witamin i minerałów. Należy ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu oraz używek.

3. Gimnastyka. Odpowiednie ćwiczenia poprawiają samopo czucie i służą zdrowiu, jednakże zbyt duże obciążenia orga nizmu mogą niekorzystnie wpłynąć na płodność, na przykład poprzez zatrzymanie jajeczkowania. Dlatego zmniejszenie intensywności gimnastyki czy biegania być może zwiększy szansę na poczęcie.

4. Stres. To jeden z najsilniejszych czynników hamujących owulację i wytwarzanie śluzu szyjkowego. Stres wpływa również na zmniejszenie ilości nasienia i pogorszenie jego jakości. Tworzy się niekiedy zamknięty krąg: małżonko wie są coraz bardziej sfrustrowani kolejnymi nieudanymi próbami poczęcia - to z kolei negatywnie wpływa na fizjologiczne czynniki płodności - do upragnionego poczęcia wciąż nie dochodzi - stres się nasila, a utrzymujący się długotrwały stan napięcia nerwowego obniża płodność itd. Dlatego często w takich sytuacjach wymarzone dziecko pojawia się na przykład po wyjeździe na urlop, gdy małżonkowie byli wypoczęci, zmienili otoczenie i paradoksalnie - zapomnieli o kartach obserwacji, termometrze i po prostu cieszyli się sobą.

Antykoncepcja i niepłodność

     Długotrwałe, nieprzerwane stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest niestety coraz częściej przyczyną późniejszych trudności z poczęciem. Nie jest niczym niezwykłym niepłodność utrzymująca się 3 do 6 miesięcy po odstawieniu pigułek, zwłaszcza gdy przed rozpoczęciem ich przyjmowania kobieta miała nieregularne cykle.

     U kobiet przyjmujących pigułki obserwuje się zaniżony poziom witamin B2, B6, B12, C oraz kwasu foliowego w porównaniu z kobietami nie stosującymi preparatów hormonalnych. Z kolei podwyższony jest poziom witaminy A, żelaza i miedzi. Zatem przyjmowanie minimalnych zalecanych dziennych dawek witamin B2, B6, B12, C, E, a także kwasu foliowego może wspomagać powrót płodności po odstawieniu pigułek.

     Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej interpretacja objawów płodności może być utrudniona z powodu ciągłej obecności śluzu i niekiedy taka sytuacja może utrzymywać się nawet przez 2-3 lata. Wówczas kobieta powinna bardzo uważnie obserwować wszystkie zmiany zachodzące w obrazie śluzu wskazujące na płodność, takie jak nieznaczna choćby rozciągliwość czy odczucia, jakie daje jego obecność. Niezmieniająca się wydzielina jest sygnałem płodności. Zaleca się także odczekanie ze staraniami o poczęcie przynajmniej trzy miesiące po odstawieniu pigułek, aby organizm mógł w naturalny sposób powrócić do cyklu płodności.

     Wkładka domaciczna

     Wkładki domaciczne umieszczane w macicy są obcymi ciałami, wywołującymi warunki sprzyjające zakażeniom wewnątrz -macicznym. Przeprowadzona przez szyjkę macicy nitka od wkładki może działać jak "lont" dla przemieszczania się bakterii, może również powodować podrażnienie ścianek szyjki macicy. Taki stan zapalny już po usunięciu wkładki może niekorzystnie wpływać na wytwarzanie śluzu szyjkowego najlepszej jakości. U wielu użytkowniczek wkładek w obrębie miednicy rozwija się jakaś forma łagodnej infekcji, która nie pozostaje bez wpływu na płodność.

     Leki i używki

     Wiele rodzajów specyfików może obniżać płodność. Niektóre leki, na przykład poprawiające nastrój (antydepresanty, środki uspokajające) osłabiają wytwarzanie nasienia i czynią mężczyznę okresowo niepłodnym. Również długotrwałe palenie marihuany obniża potencję i osłabia nasienie. Podobne skutki niesie ze sobą nadużywanie alkoholu.

     Zabiegi na szyjce macicy

     Poważne zabiegi, takie jak przyżeganie szyjki czy w pewnych przypadkach krioterapia mogą być również istotnym faktem w historii medycznej kobiety, bowiem mogą pociągać za sobą zmniejszenie ilości śluzu i w konsekwencji obniżenie płodności.

     Historia zdrowotna

     Kobiecą niepłodność może spowodować cały szereg czynników, które mogą być rozpoznane i odpowiednio leczone, takie jak: przebyte infekcje w obrębie miednicy, endometrioza, podwyższony poziom protaktyny czy zakłócenie równowagi hormonalnej.

     Wysoka temperatura

     Wiadomo, że wystawianie organizmu mężczyzny na wysokie temperatury ma niekorzystny wpływ na wytwarzanie nasienia. Męska niepłodność może być więc niekiedy następstwem noszenia obcisłej bielizny, przyciskającej jądra do ciała, upodobania do gorących kąpieli i natrysków lub może ona być związana z wykonywaniem zawodów wymagających przebywania w wysokich temperaturach.

     Jestem załamana. Wzięłam w marcu zastrzyk antykoncepcyjny Depo Provera dla wygody. Lekarz powiedział mi, że nie będzie problemów z powrotem do płodności. Zastrzyk działa 3 miesiące i teoretycznie po tym czasie powinna wystąpić miesiączka. Jest lipiec, a ja nadal nie mam miesiączki. Chcemy z moim ukochanym w najbliższym czasie dzidziusia, a tu takie komplikacje. Mam już siedmioletnie dziecko i chcemy mieć jeszcze dwójkę. Proszę o pomoc, nie chcę faszerować się lekami na wywołanie miesiączki, bo po nich okropnie się czuję. Ja po prostu nie lubię tabletek. Tak jak wiele kobiet po prostu zaufałam ginekologowi, który zaproponował mi, najmniej jego zdaniem, szkodliwą metodę antykoncepcji. Wcześniej odczuwałam silne bóle głowy przy innych środkach hormonalnych. Przez jakiś czas wahaliśmy się, czy to odpowiedni moment na drugie dziecko, bo właśnie budujemy dom. Wiadomo, sporo finansów wkładamy w zakup materiałów budowlanych. Dopiero gdy trafiłam do lekarza z prawdziwego zdarzenia, powiedział mi, że jest niewielki procent kobiet, które mają wydłużony powrót do płodności. Tak się składa, że chyba należę do tego niewielkiego procentu. Wierzę, jednak bardzo, że z pomocą Bożą jednak uda mi się powrócić do normalnego stanu. Piszę to też ku ostrzeżeniu innych kobiet. (A.)

     Jestem młodą mężatką z problemami hormonalnymi spowodowanymi odchudzaniem się. Mój (chyba już były) lekarz przepisywał mi przez 6 miesięcy Diane-35, a potem, przez kolejne 6 miesięcy, Harmonet. Nie zjadłam tego do końca, ostawiłam po trzecim opakowaniu. Nie chcę więcej tego brać, zwłaszcza, że świetnie wychodziło nam NPR przed leczeniem. W tej chwili mija już 34 dzień pierwszego cyklu po odstawieniu, a ja czekam na "normalny" okres z niecierpliwością; bardzo źle czuję się psychicznie, mam stany depresyjne, nic mi się nie chce. Obżeram się słodyczami, odsuwam się od męża. Powiedzcie, kiedy wyrównują się cykle po odstawieniu, kiedy życie staje się normalne, bo już tego znieść nie mogę. Kiedy następuje jajeczkowanie po odstawieniu pigułek, bo moja temperatura i śluz są tak nieprzejrzyste, że nic z tego nie mogę wyczytać. Pocieszcie mnie jakoś, bardzo Was proszę. (A.)


Na podstawie: M. A. Wilson "Love and Fertility"
opracował Maciej Tabor

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

     Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

     Najbliższa Msza Święta 10 lutego 2019 r. godz. 16

     Nasza wspólnota:
     ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 anonim: 26.02.2015, 03:06
 Panie Boze jestem matka czworki dzieci ktore wszystkie sa dla nas cudami. Macierzynstwo daje mi tyle radosci ze pragne bardzo jeszcze raz doswiadczyc ciazy, porodu I oczekiwania na dzieciatko oraz wychowac je w milosci I wierze ze jest chciane, kochane I calkowitym darem od Boga. Aby tylko bylo zdrowe. Prosze Jezu I Maryjo abysmy mogli dac zycie jeszcze jednemu dziecku o ktore modlimy sie. Jezu Ufam Tobie!
 Urszula: 12.02.2015, 16:25
 Panie Boże, razem z mężem prosimy o dar posiadania dzieciątka. Staramy się już ponad rok, na pozór niby jeszcze się tak nie zamartwiamy, bo niektórzy starają się dłużej bezskutecznie, ale jak przychodzi chwila zwątpienia to siedzę i płaczę jak nikt nie widzi. Nie chcę pokazać mężowi, że się załamuję. Boże, proszę o cud.
 Joanna: 03.01.2015, 08:46
 Proszę Cię Panie o dar macierzyństwa! Proszę Was o modlitwę.
 joanna: 03.12.2014, 02:28
 proszę o modlitwę mam 34lata i staramy się z mężem o dziecko już 10 lat , trudno mi już nawet w cud uwierzyć ...może nie umiem się właściwie modlić ...ale walczę nadal ...ile starczy sił ...tak bardzo brakuję mi dzieciątka...jeżeli jest ktoś , kogo Pan Bóg szczególnie potrafi wysłuchać to proszę pomódl się za asie i michała.. Bóg zapłać
 hyży: 26.11.2014, 10:41
 Mieliśmy z mężem duże problemy z poczęciem, ale na szczęście trafiliśmy na promen. Jest to suplement diety dla mężczyzn. Po pół roku jego stosowania udało mi się zajść w ciążę i czekamy na naszą dzidzię :)
 KJ: 23.07.2014, 12:40
 jestem mężatką z rocznym stażem właśnie odebraliśmy wyniki męża diagnoza oligoasthenoteratozoospermia jestem załamana proszę o modlitwę tak bardzo chcielibyśmy mieć swoje dziecko
 monika: 24.06.2014, 18:38
 proszę o cud macierzyństwa
 Angelika: 11.06.2014, 11:35
 Boże spraw abyśmy zaszli w ciąże!!!
 Iza: 05.05.2014, 20:46
 Panie Boze prosze pozwol nam zostac rodzicami. Jestesmy 6 lat po slubie i tak samo dlugo sie staramy. Bardzo sie Kochamy do pelni szczescia brak nam tylko dziecka. Nie chcemy popedzac natury...po prostu wierzymy,ze wiara moze uczynic cuda. Prosze wysluchaj nas Panie!
 My: 24.04.2014, 20:46
 Prosimy o modlitwę o poczęcie maleństwa. Bóg zaplać
 Sylwia: 21.04.2014, 19:47
 Mam zdiagnozowana endometriozę. Proszę o dar potomstwa tak bardzo oczekiwanego.
 anna: 04.04.2014, 20:27
  Prosimy o modlitwę. Staramy się zmężem o pociechę już 7 lat.Tracimy nadzieję. Prosimy o łaskę Bożą jakim jest poczęcie i narodziny dziecka. Prosimy o owoc naszej miłości, prosimy o nasz stan Błogosławiony.
 ana: 27.03.2014, 16:53
 A ja napiszę coś na pokrzepienie serc :) Jestem żoną od 2,5 roku. Mam zdiagnozowany Zespół Policystycznych Jajników, za sobą kilka lat terapii lekami antykoncepcyjnymi na wyregulowanie cyklu. Później pragnienie poczęcie dziecka- badania, leki, zero rezultatu. Jak grom z jasnego nieba spadła na nas wiadomość że mąż ma obniżonej jakości nasienie (głównie morfologia i ruchliwość plemników, ilość na pograniczu). Leczenie męża. Ponowne wyniki lepsze ale bez szału. Lęk przed możliwością niedoczekania dziecka... nie do opisania. W końcu po raz trzeci podeszłam do stymulacji jajników, 2 pęcherzyki, podanie Pregnylu na pęknięcie, pęknięty jeden - zbliżenie z mężem i.... ciąża :) Kończę właśnie 10ty tydzień.... Oczywiście oprócz leczenia, częstych wizyt, odrobiny dyscypliny- MODLITWA! Czuję, że mi pomogła Matka Boska Pompejańska. Nowenna Pompejańska. Módlcie się i wierzcie. Szukajcie dobrego lekarza który nie od razu oferuje InVitro. Wierzę, że Pan Bóg podsyła nam osoby (także lekarzy) przez których działa. Tak jest ze mną. Mieliśmy niewielkie szanse na dziecko... a jednak cud się zdarzył. Proszę o modlitwę abym szczęśliwie donosiła i urodziła zdrowe dziecko! Szczęść Boże!
 ana: 27.03.2014, 16:53
 A ja napiszę coś na pokrzepienie serc :) Jestem żoną od 2,5 roku. Mam zdiagnozowany Zespół Policystycznych Jajników, za sobą kilka lat terapii lekami antykoncepcyjnymi na wyregulowanie cyklu. Później pragnienie poczęcie dziecka- badania, leki, zero rezultatu. Jak grom z jasnego nieba spadła na nas wiadomość że mąż ma obniżonej jakości nasienie (głównie morfologia i ruchliwość plemników, ilość na pograniczu). Leczenie męża. Ponowne wyniki lepsze ale bez szału. Lęk przed możliwością niedoczekania dziecka... nie do opisania. W końcu po raz trzeci podeszłam do stymulacji jajników, 2 pęcherzyki, podanie Pregnylu na pęknięcie, pęknięty jeden - zbliżenie z mężem i.... ciąża :) Kończę właśnie 10ty tydzień.... Oczywiście oprócz leczenia, częstych wizyt, odrobiny dyscypliny- MODLITWA! Czuję, że mi pomogła Matka Boska Pompejańska. Nowenna Pompejańska. Módlcie się i wierzcie. Szukajcie dobrego lekarza który nie od razu oferuje InVitro. Wierzę, że Pan Bóg podsyła nam osoby (także lekarzy) przez których działa. Tak jest ze mną. Mieliśmy niewielkie szanse na dziecko... a jednak cud się zdarzył. Proszę o modlitwę abym szczęśliwie donosiła i urodziła zdrowe dziecko! Szczęść Boże!
 maria: 25.03.2014, 18:48
 Panie Boże proszę Cię o cud którego tak bardzo pragniemy o dzieciątko wysłuchaj nas.
 maria: 25.03.2014, 18:45
 Panie Boże proszę Cię o cud którego tak bardzo pragniemy o dzieciątko wysłuchaj nas.
 Kasia: 09.03.2014, 19:32
 Do Michała_wawa Oczywiście masz rację, że miłość jest największym darem jakiego doświadczyliśmy. No ale kto powiedział, że go nie doceniamy? Oczywiście, że codziennie za niego Bogu dziękujemy, tylko akurat nie w komentarzach pod artykułami z działu Niepłodność. Widzisz, mówisz, że "dałbyś wszystko, by mieć taki problem". Otóż nie wiesz co mówisz i obyś nigdy nie musiał się o tym przekonać. Prawda jest taka, że jak już mamy miłość to pragniemy dzielić się nią, pragniemy spełnienia. Małżeństwo bez dzieci to tylko połowa powołania. Pragniemy ogromnie i wielkim bólu niemożności tej drugiej połowy. A Ty nawet nie wiesz o tym, ale np. za rok możesz być w lepszej sytuacji niż my. Bo może jak znajdziesz żonę to od razu Wam się uda, i będziesz miał jedno i drugie, czego część z nas nigdy nie doświadczy. Jesteś facetem - działaj! Jest tyle wartościowych dziewczyn wokół Ciebie. Jesteś z Warszawy? zapraszamy na msze i spotkania dla poszukujących małżonka, zobacz stronę www.dla-samotnych.pl. Samotność jest stanem odwracalnym i w dużej mierze zależnym od naszej woli, wysiłku i determinacji, niepłodność niestety nie od nas zależy, a modlitwy i pragnienia w tej mierze nie zawsze zostaną wysłuchane i spełnione...bo niepłodność to nie pełnia szczęścia z ukochanym i tylko wspólna modlitwa o coś, co wkrótce się wypełni - może nie wypełnić się nigdy. A przed Tobą jeszcze wszystko!
 Michał_wawa: 08.03.2014, 17:49
 Piszę do tych , którzy dramatycznie proszą Boga o dzieciątko- cieszcie się, że macie obok siebie kogoś, kto z wami jest, nawet, jeśli nie macie upragnionego dziecka. Dałbym wszystko, aby mieć taki problem-niestety nie mam obok siebie osoby, z którą mógłbym tak "prosić Boga o dziecko". Jestem sam, zupełnie sam. Wy macie męża, żonę, dlaczego nie zauważacie tego, ze wspaniały Bóg postawił na waszej drodze człowieka, z którym możecie cieszyć się życiem? Nie widzicie, jak wielką łaskę Bóg Wam podarował? Ile dałbym, aby Bóg postawił na mojej drodze wspaniałą osobę. Cieszcie się, bo samotność to najgorsza rzecz, wiem to i nie życzę tego nikomu.
 marta 23: 27.02.2014, 19:20
 Panie Boze prosze Cie o to bys obdarzyl nas swa laska i dal nam to co w zyciu jest jedna z najwarzniejszych darow. Prosimy Cie o dar macierzynstwa i ojcostwa.
 basia: 20.02.2014, 16:24
 Boze prosze cie o dziecko!!! jedyna nadzieja w Tobie bo Ty mozesz wszytko!!
[1] (2) [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej