Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W trosce o zdrowie dziecka

Rozmawiam z małżonkami po próbach in vitro i wiem, że niestety w ogóle nie wiedzą, jakie zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka niesie metoda sztucznego zapłodnienia. W dodatku skuteczność zabiegów in vitro u kobiet poniżej 30 roku życia to tylko 38%, zaś u 31-35 letnich spada do 33%. Dlaczego nie wybierają napro-technologii owocującej w 75% naturalnym poczęciem? Tęsknią przecież za zdrowym dzieckiem, boją się chorego o gorszym rozwoju.

In vitro przez chemiczną stymulację jajeczkowania naraża kobietę na wyższe ryzyko raka jajnika, trzonu macicy i raka piersi (już 5 lat po zabiegu), a także przedwczesnego starzenia się organizmu. Zespół nadmiernej stymulacji jajników objawia się masywnym wodobrzuszem, powiększeniem jajników, zakrzepicą żył, niewydolnością nerek, udarem mózgu. Łagodna forma zespołu dotyczy 25% kobiet poddanych stymulacji. Silny stres związany z powtarzanymi technikami in vitro, poronieniami i śmiercią płodów obniża płodność, zmniejsza szansę naturalnego poczęcia i przenosi się w formie lęku i nadopiekuńczości na dziecko. In vitro dwukrotnie zwiększa ilość ciąż mnogich, narażając matkę na powikłania: nadciśnienie, poronienie, cięcie cesarskie, cukrzycę, zapalenie pęcherza i anemię. Sześciokrotnie zwiększa ryzyko ciąży z łożyskiem przodującym, co grozi porodem przedwczesnym i krwotokiem w ciąży. Procedury "wspomaganego rozrodu" - poprzez zamrażanie i obróbkę materiału genetycznego - mogą uszkodzić delikatną strukturę zarodka. U tych dzieci wzrasta ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku choroby wieńcowej, nadciśnienia, udaru, cukrzycy typu II, osteoporozy. In vitro naraża dzieci na śmierć, aż 50% zarodków ginie w trakcie rozmrażania podejmowanego w celu wszczepienia ich do macicy. Śmiertelność noworodków urodzonych z in vitro jest dwa razy wyższa niż dzieci poczętych naturalnie. Przyszli rodzice nie znają wyników badań ujawniających, że u 30-40% dzieci poczętych in vitro występują wrodzone wady narządów, zwłaszcza serca, naczyń, układu ruchu i narządów płciowych chłopców. Aż 42% wszczepionych embrionów ma wady uniemożliwiające im przeżycie do końca ciąży. Dwukrotnie częściej występują ciężkie wady serca, do czerech razy częściej rozszczep wargi i podniebienia, 4-5 razy częściej zarośnięcie przełyku i 5-7 razy częściej odbytu. Aż siedem razy wzrasta ryzyko nowotworu gałki ocznej - siatkówczaka. (Centrum Kontroli Chorób i Prewencji w Atlancie CDCP - raport XI 2008 r.)

In vitro zwiększa ryzyko przekazania dziecku wad genetycznych typu "piętna rodzicielskiego" - na przykład zespołu Angelmana z padaczką i upośledzeniem umysłowym. Zwiększa ryzyko nabycia problemów z płodnością. Istnieje dużo wyższe (4-9 razy) ryzyko wady chromosomów w postaci zespołu Beckwitha-Wiedemana, (nadmierny wzrost, przepuklina) związany z powstawaniem guzów nowotworowych u dzieci. Oba zespoły rzadko występują u naturalnie poczętych.

In vitro dwukrotnie zwiększa ryzyko niskiej masy urodzeniowej noworodka, półtora raza częściej występuje porażenie mózgowe oraz trudności wychowawcze i słabszy rozwój fizyczny do 2 roku życia.

In vitro naraża dziecko na powikłania wcześniactwa, przedwczesny poród występuje dwa razy częściej.

Dodatkowo, liczne banki dawców komórek jajowych i spermy stwarzają ryzyko zapłodnienia komórkami od krewnego, co zwiększa ryzyko wad genetycznych u dzieci w całej populacji.

Grażyna Rybak
Specjalista chorób dzieci

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 16 czerwca 2010

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 11 września 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Kasia: 20.06.2010, 10:47
 Gdzie i do kogo na Śląsku mogłabym się zgłosić wraz z Mężem w sprawie leczenia metodą napro-technologii??? Proszę o szczegółowe dane. Z góry serdecznie dziękuje, pozdrawiam i życzę wszystkim parom starającym się o potomstwo wiele sił, cierpliwości i błogosławieństwa Bożego.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Robert z Molesmeśw. Robert z Molesme

Modlitwa do bł. Klary GambacortaModlitwa do bł. Klary Gambacorta

Modlitwa do św. Katarzyny TekakwithaModlitwa do św. Katarzyny Tekakwitha

Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?

Za wiarę trzeba cierpiećZa wiarę trzeba cierpieć

Nowa Bazylika Świętego Apolinarego w RawennieNowa Bazylika Świętego Apolinarego w Rawennie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej