Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Czekając na dziecko Czekając na dziecko - prawdziwa historia walki o macierzyństwo
Katarzyna Jarosz
Pamiętnik kobiety zmagającej się z bólem niepłodności, pisany otwarcie i szczerze. Książka, w której osoby starające się o dziecko odnajdą swoje emocje i przeżycia, mając poczucie, że nie są sami ze swoim problemem i że Bóg ich poprowadzi właściwą - choć nieraz trudną i zaskakującą - drogą. To pozycja także dla osób nie mających problemu z poczęciem, pozwalająca na szersze spojrzenie na problem niepłodności. Polecamy wszystkim! » zobacz więcej

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

W trosce o zdrowie dziecka

     Rozmawiam z małżonkami po próbach in vitro i wiem, że niestety w ogóle nie wiedzą, jakie zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka niesie metoda sztucznego zapłodnienia. W dodatku skuteczność zabiegów in vitro u kobiet poniżej 30 roku życia to tylko 38%, zaś u 31-35 letnich spada do 33%. Dlaczego nie wybierają napro-technologii owocującej w 75% naturalnym poczęciem? Tęsknią przecież za zdrowym dzieckiem, boją się chorego o gorszym rozwoju.

     In vitro przez chemiczną stymulację jajeczkowania naraża kobietę na wyższe ryzyko raka jajnika, trzonu macicy i raka piersi (już 5 lat po zabiegu), a także przedwczesnego starzenia się organizmu. Zespół nadmiernej stymulacji jajników objawia się masywnym wodobrzuszem, powiększeniem jajników, zakrzepicą żył, niewydolnością nerek, udarem mózgu. Łagodna forma zespołu dotyczy 25% kobiet poddanych stymulacji. Silny stres związany z powtarzanymi technikami in vitro, poronieniami i śmiercią płodów obniża płodność, zmniejsza szansę naturalnego poczęcia i przenosi się w formie lęku i nadopiekuńczości na dziecko. In vitro dwukrotnie zwiększa ilość ciąż mnogich, narażając matkę na powikłania: nadciśnienie, poronienie, cięcie cesarskie, cukrzycę, zapalenie pęcherza i anemię. Sześciokrotnie zwiększa ryzyko ciąży z łożyskiem przodującym, co grozi porodem przedwczesnym i krwotokiem w ciąży. Procedury "wspomaganego rozrodu" - poprzez zamrażanie i obróbkę materiału genetycznego - mogą uszkodzić delikatną strukturę zarodka. U tych dzieci wzrasta ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku choroby wieńcowej, nadciśnienia, udaru, cukrzycy typu II, osteoporozy. In vitro naraża dzieci na śmierć, aż 50% zarodków ginie w trakcie rozmrażania podejmowanego w celu wszczepienia ich do macicy. Śmiertelność noworodków urodzonych z in vitro jest dwa razy wyższa niż dzieci poczętych naturalnie. Przyszli rodzice nie znają wyników badań ujawniających, że u 30-40% dzieci poczętych in vitro występują wrodzone wady narządów, zwłaszcza serca, naczyń, układu ruchu i narządów płciowych chłopców. Aż 42% wszczepionych embrionów ma wady uniemożliwiające im przeżycie do końca ciąży. Dwukrotnie częściej występują ciężkie wady serca, do czerech razy częściej rozszczep wargi i podniebienia, 4-5 razy częściej zarośnięcie przełyku i 5-7 razy częściej odbytu. Aż siedem razy wzrasta ryzyko nowotworu gałki ocznej - siatkówczaka. (Centrum Kontroli Chorób i Prewencji w Atlancie CDCP - raport XI 2008 r.)

     In vitro zwiększa ryzyko przekazania dziecku wad genetycznych typu "piętna rodzicielskiego" - na przykład zespołu Angelmana z padaczką i upośledzeniem umysłowym. Zwiększa ryzyko nabycia problemów z płodnością. Istnieje dużo wyższe (4-9 razy) ryzyko wady chromosomów w postaci zespołu Beckwitha-Wiedemana, (nadmierny wzrost, przepuklina) związany z powstawaniem guzów nowotworowych u dzieci. Oba zespoły rzadko występują u naturalnie poczętych.

     In vitro dwukrotnie zwiększa ryzyko niskiej masy urodzeniowej noworodka, półtora raza częściej występuje porażenie mózgowe oraz trudności wychowawcze i słabszy rozwój fizyczny do 2 roku życia.

     In vitro naraża dziecko na powikłania wcześniactwa, przedwczesny poród występuje dwa razy częściej.

     Dodatkowo, liczne banki dawców komórek jajowych i spermy stwarzają ryzyko zapłodnienia komórkami od krewnego, co zwiększa ryzyko wad genetycznych u dzieci w całej populacji.


Grażyna Rybak
Specjalista chorób dzieci

Tekst pochodzi z Tygodnika

16 czerwca 2010
Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo niepłodnych małzeństw)

     Serdecznie zapraszamy małżeństwa mające problem z poczęciem dziecka na Msze święte w tej intencji, które będą odprawiane w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 1500 w kościele księży Marianów p. w. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przy ul. Wileńskiej 69 (wejście od ul. Równej)

     Najbliższa Msza święta 13.3.2016 o godz. 15.00 przy kościele księży Marianów p. w. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przy ul. Wileńskiej 69 (wejście od ul. Równej). Po Mszy krótka adoracja w Kaplicy Krzyża, następnie spotkanie w salce na 2. piętrze.

     Nasza wspólnota:
     ks. Łukasz Mazurek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: duszpasterstwa: duszpasterstwo.praga@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Kasia: 20.06.2010, 10:47
 Gdzie i do kogo na Śląsku mogłabym się zgłosić wraz z Mężem w sprawie leczenia metodą napro-technologii??? Proszę o szczegółowe dane. Z góry serdecznie dziękuje, pozdrawiam i życzę wszystkim parom starającym się o potomstwo wiele sił, cierpliwości i błogosławieństwa Bożego.
 
(1)


Autor

Treść


Uwaga: Komentarze promujące Naprotechnologie nie będą zamieszczane


[ Powrót ]
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej