Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Czekając na dziecko Czekając na dziecko - prawdziwa historia walki o macierzyństwo
Katarzyna Jarosz
Pamiętnik kobiety zmagającej się z bólem niepłodności, pisany otwarcie i szczerze. Książka, w której osoby starające się o dziecko odnajdą swoje emocje i przeżycia, mając poczucie, że nie są sami ze swoim problemem i że Bóg ich poprowadzi właściwą - choć nieraz trudną i zaskakującą - drogą. To pozycja także dla osób nie mających problemu z poczęciem, pozwalająca na szersze spojrzenie na problem niepłodności. Polecamy wszystkim! » zobacz więcej

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Dziecko - wielka radość lub rozczarowanie

     Macierzyństwo i ojcostwo jest jednocześnie darem Bożym i ogromnym zadaniem. Może dawać dużo satysfakcji, ale też przynieść ogromne rozczarowanie. Wielu rodziców jest dumnych ze swego potomstwa. Niestety, są też i rodzice, którzy z bólem serca i niepokojem patrzą na to, jak żyją i kim są ich dzieci.

     O tym, że macierzyństwo jest darem Bożym, wiedzą najlepiej małżonkowie, którzy bezskutecznie starają się o dziecko. Nieraz przez wiele lat podejmują leczenie, które ma pozwolić im na posiadanie potmomstwa. Często bez upragnionego rezultatu. Prawdę tę poświadczają również historie bezdzietnych kobiet opisane na kartach Starego i Nowego Testamentu. Sara, Anna, Elżbieta - to tylko niektóre imiona niewiast, które wyprosiły u Boga dar macierzyństwa. Kościół w swej tradycji posiada praktykę modlitw o uproszenie upragnionego macierzyństwa. Wielu świętych pomaga małżonkom przeżywającym problemy uniemożliwiające poczęcie i narodziny dziecka. I tak patronami niepłodnych są: św. Idzi, św. Ryta z Cascia, św. Antoni z Padwy, św. Dominik, św. Kasyda z Toledo, św. Franciszek z Paoli, św. Gerard Majella. Do tych świętych zwracają się o pomoc ci, którzy gorąco pragną potomstwa. I chociaż nieraz media świeckie żartują sobie z modlitwy o posiadanie dzieci, to również dzisiaj wiele małżeństw żyje w przekonaniu, że stały się rodziną dzięki potężnemu wstawiennictwu świętych u Boga. W dawnych czasach był zwyczaj fundowania do kościoła parafialnego bielizny kielichowej właśnie w intencji posiadania dziecka.

     Warto zastanowić się nad motywami pragnienia posiadania potomstwa. Dla chrześcijanina dziecko nie jest zabawką w rękach dorosłych, którą można pochwalić się przed znajomymi. Nie jest "polisą ubezpieczeniową na starość". Nie może być również lekiem na samotność. (Słyszy się o tym, że niektóre samotne kobiety decydują się na posiadanie dziecka, gdy pragną mieć kogoś przy sobie, aby uchronić się przed samotnością). Dziecko jest darem Boga posiadającym wartość samo w sobie. Rodzice, przyjmując je, winni zgodzić się z tym, że jest ono kimś, kto należy przede wszystkim do Pana Boga i do siebie, a nie ich własnością. Trzeba pragnąć dziecka dla niego samego. Z darem macierzyństwa wiąże się zobowiązanie. Rodzice rodzą je nie tylko fizycznie, ale także duchowo. To oni pomagają mu wzrastać w latach, mądrości i łasce u Boga i u ludzi (zob. Łk 2, 52).

     Nagrodą dla dobrych rodziców za ich trudy wychowawcze jest radość z tego, że ich dzieci ułożyły sobie życie. Nie ma większej pociechy na starość, jak widok szczęśliwych dzieci i wnuków. Podobnie też nie ma większego bólu dla rodziców, gdy widzą swe dzieci na bezdrożach, żyjące byle jak. Źródłem cierpienia dla wierzących rodziców jest widok własnych synów i córek żyjących bezbożnie, którzy wychowują swe dzieci z daleka od Kościoła, sakramentów świętych, znajomości prawd wiary. Co robić? Czy poddać się beznadziei i opuścić ręce?

     Z pewnością trudno będzie naprawić błędy wychowawcze lub zaniedbania, które doprowadziły do takiego stanu. Niemniej jednak nie można opuszczać rąk. Potrzeba cierpliwej i wypróbowanej modlitwy. Może nieraz Bóg pragnie wielu lat modlitwy matki za syna, który zagubił się w pijaństwie, aby dać mu łaskę nawrócenia i trzeźwości! Niech matki patrzące na upadki i słabości swoich dorosłych dzieci zwracają się do św. Moniki, matki św. Augustyna. Jej wiara w moc Bożą wyprosiła dla Augustyna nawrócenie.


ks. Zbigniew Sobolewski


Tekst pochodzi z gazety

Piątek, 20 lipca 2007, Nr 168 (2881)
Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo niepłodnych małzeństw)

     Serdecznie zapraszamy małżeństwa mające problem z poczęciem dziecka na Msze święte w tej intencji, które będą odprawiane w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 1500 w kościele księży Marianów p. w. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przy ul. Wileńskiej 69 (wejście od ul. Równej)

     Najbliższa Msza święta 13.3.2016 o godz. 15.00 przy kościele księży Marianów p. w. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przy ul. Wileńskiej 69 (wejście od ul. Równej). Po Mszy krótka adoracja w Kaplicy Krzyża, następnie spotkanie w salce na 2. piętrze.

     Nasza wspólnota:
     ks. Łukasz Mazurek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: duszpasterstwa: duszpasterstwo.praga@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść


Uwaga: Komentarze promujące Naprotechnologie nie będą zamieszczane


[ Powrót ]
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej