Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czekając na dziecko

Największe pragnienie - dziecko, na które czekają od pięciu lat - wciąż się nie spełnia. Katarzyna i Tomasz założyli w Warszawie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce.

- Nigdy byśmy się nie spodziewali, że w małżeństwie będziemy mieć takie problemy - mówi Katarzyna. Poznali się w Ruchu Światło-Zycie, przygotowując w ramach diakonii życia inicjatywy na rzecz obrony nienarodzonych dzieci. Tomasz skończył Instytut Studiów nad Rodziną. Katarzyna jeszcze przed ślubem nauczyła się metod naturalnego planowania rodziny. Kiedy okazało się, że oczekiwane dziecko nie pojawia się, odwiedzili dwie kliniki leczenia niepłodności. - Te placówki pomoc wpisaną mają tylko w nazwę. Szybko zaproponowano nam inseminację albo in vitro. Dla nas było oczywiste, że nie mamy czego tam szukać - opowiada Katarzyna.

Na początku było niedowierzanie, potem bunt, żal, złość. Pretensje do Pana Boga i kłótnia z Nim. - Poczuliśmy się, jakby Bóg nas oszukał - nie ukrywa Tomasz. - To trudne chwile, kiedy patrzy się na inne rodziny, z pięciorgiem, sześciorgiem dzieci - mówi Tomasz. - A wiadomo, że w przypadku kobiety ważny jest też zegar biologiczny.

Potem przychodzi wyciszenie. Na pewno nie ma pogodzenia się. - Widok kobiety w ciąży jest dla mnie trudny do zniesienia. Nie z zawiści i zazdrości ludzkiej. To przykry moment, przypominający o trudnym czekaniu. Może więc nie trzeba się godzić, tylko ciągle szukać drogi - zauważa Katarzyna.

Ciągle modlili się o dziecko. Także za pośrednictwem św. Dominika Savio, którego wizerunek mają w domu. - Kiedy wokół działa wiele różnego rodzaju duszpasterstw, także dla rodzin z dziećmi, my czuliśmy się jak dinozaury - wspomina Tomek.

Poszli do znajomego księdza w parafii Matki Bożej z Lourdes przy ul. Szwedzkiej. Poprosili, żeby odprawił Mszę św., a potem kolejne w intencji małżeństw, które nie mogą mieć dzieci. Ksiądz Tomasz Nowaczek zaproponował: „Msze mogłyby być cyklicznie". W drugą niedzielę miesiąca o godz. 15 kościół wypełniał się do ostatniego miejsca. Przychodzą też rodziny z dziećmi, które modlą się za osoby oczekujące potomstwa. Po Mszach zaczęło zostawać około dziesięciu par na wspólnym spotkaniu.

Tak przed rokiem zawiązało się Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych. Zapraszano gości. Był ks. Piotr Kieniewicz, etyk, Zofia Dłutek, dyrektor Ośrodka Adopcyjnego, ks. Michał Kozak organizujący rekolekcje dla niepłodnych małżeństw, rodzice adopcyjni. Małżeństwa mające problem z płodnością dzieliły się między sobą doświadczeniami na temat leczenia. Zorganizowali wspólnie pielgrzymkę do Góry Kalwarii, do grobu bł. o. Stanisława Papczyńskiego, sławnego z opieki nad modlącymi się o dziecko.

- Spotykamy się też prywatnie, mamy wyjazdy i ogniska. Ksiądz proboszcz z rozmachem przygotował już propozycję letniego wyjazdu kajakowego - mówi Tomasz.

Na spotkania przychodzą pary z kilku-, czasem kilkunastoletnim stażem małżeńskim. Z nadzieją na poczęcie dziecka, ale przede wszystkim na rozpoznanie małżeńskiej drogi. Może trzeba podjąć dalsze leczenie, może rozważyć adopcję, a może umocnić się w oczekiwaniu.

- Trzeba wierzyć, że wszystko, czego doświadczamy, ma sens. Bóg w określonym celu dał nam taki czas. Trzeba go wypełnić modlitwą i nie zamykać się w swoich problemach - mówi Katarzyna.

Obydwoje z mężem, jeszcze zanim zainicjowali duszpasterstwo, zaczęli prowadzić portal: www.adonai.pl. Tomasz moderuje stronę, zamieszcza przedruki artykułów. Katarzyna odpowiada na pytania młodych ludzi o miłości, małżeństwie. Na portalu założony jest też kącik dla samotnych, poszukujących drugiej osoby. - W ten sposób poznało się już 30 małżeństw - mówi Katarzyna.

Znaków od Pana Boga mają wokół siebie dużo. - Jest kapłan, który czuwa nad duszpasterstwem, i siostra Kazimiera, która się z nami modli - wymienia Tomasz. Przed dwoma dniami ks. Tomasz Nowaczek odnalazł w podziemiach kościoła figurę Chrystusa. Pomyśleli, że będzie peregrynować w ich domach.

- Przyjeżdżamy obejrzeć, a tu ponad metrowa postać. Będzie więc stała w czasie naszych Mszy św. przy ołtarzu - planuje Tomasz. Z Katarzyną chcieliby, aby podobne duszpasterstwa powstały w innych diecezjach. Pomysłem zainteresowały się już Siedlce. Napisały pary z Krakowa i Łodzi, które tak jak Katarzyna i Tomasz też z nadzieją czekają na dziecko. Wierzą, że nadzieja zawieść nie może.

Irena Świerdzewska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 15 luty 2009

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 11 września 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 angi: 24.10.2013, 14:10
 Drogi Boze, ty jedyny wiesz jak mi ciezko z tym problemem.. Jak nam ciezko..jest.. Staramy sie juz 6 lat o malenstwo.. Lekarze malo nam pomagaja wizyty, stracone pieniadze nie pomogly.. Wierze ze kiedys nam sie uda ale zaczynam tracic nadzieje Nasz zwiazek.. juz nie jest taki jak kiedys brakuje nam tego czegos?? spelnienia, uzupelnienia co mozna nazwac rodzicielstwem Pomoz nam prosze to przetrwac Jezeli twoja decyzja jest bysmy zyli bez dzieci, pomoz mi to zaakceptowac Nie moge myslec o niczym innym.. mysle tylko o dziecku Pomoz wszystkim blagajacym Cie Panie Boze Wysluchaj Nas Prosze..
 Teresa 25.11.2010: 26.11.2010, 00:07
 Kiedy nasza corka miala 9 lat zaczelismy starac sie o drugie dziecko lecz niestety los chciał inaczej po przeprowadzonych badaniach stwierdzono ze raczej juz ciaży nie bedzie.Modlilam się i prosiłam Boga i Matke Boską o drugie dziecko.Odwiedzilam Sanktuarium w Licheniu.Tam dowiedziałam się , że w Ziemi Swiętej w Betlejem jest grota mleczna tam Matka Boska karmiła Jezusa i tam kobiety z calego swiata proszą o dar macierzynstwa zabierajac okruchy ze skaly wraz z modlitwą.Modlilam sie wytrwale odmawiajac dziesiątke Rożanca sw.rozważając trzecia tajemnice radosną prosilam Maryie o dziecko dla innych malżenstw i dla siebie.Po paru miesiącach nasi znajomi ktorzy także czekali na dziecko oznajmi nam , że zostaną rodzicami cieszylismy się razem z nimi a po uplywie 2 miesiecy my moglismy podzielic się z nimi naszą wspaniala nowina . Nasz synek za 4 msc.skonczy 6 lat corka za 3 msc. 4 no a ich starsza siostra za msc. 20 lat. Moi drodzy Nie Traccie nadzieji Gleboko wierzcie i szczerze sie modlcie a i wy doswiadczycie tego malego cudu. Wierzcie WIARA CZYNI CUDA.
 A: 09.02.2010, 00:37
 My z mężem chcemy mieć dziecko już od roku. Ból jest... choć chyba dopiero zaczynamy to wszystko sobie uświadamiać. Prosimy o modlitwę. Dopiero dowiedziałam się o inicjatywie Mszy św. - na pewno się pojawimy. Super, że coś takiego istnieje.
 Jadzia: 08.03.2009, 14:40
 Bardzo brakuje takich inicjatyw. Oczekujemy na dzidziusia juz 6 lat i borykamy sie z bólem i niezrozumieniem w środowisku znajomych, którzy maja dzieci - w samotności. Często w zwątpieniu i poczuciu osamotnienia.Mieszkamy koło Krakowa. Może i tutaj powstanie takie duszpasterstwo.
 Aga: 18.02.2009, 10:34
 BARDZO DOBRA INICJATYWA. Z PROBLEMEM NIE MOŻNA ZAMYKAĆ SIĘ W CZTERECH ŚCIANACH. PROSIMY O MOLDLITWĘ RÓWNIEŻ ZA NAS. CO PRAWDA STARAMY SIĘ O DZIECKO DOPIERO PÓŁ ROKU, ALE... POZDRAWIAMY AGA I MARCIN Z BYDGOSZCZY
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bernadetta Soubirousśw. Bernadetta Soubirous

Modlitwa św. Bernadetty SoubirousModlitwa św. Bernadetty Soubirous

Testament Bernadety SoubirouTestament Bernadety Soubirou

Ciało nie tknięte rozkładem śmierciCiało nie tknięte rozkładem śmierci

św. Benedykt Józef Labreśw. Benedykt Józef Labre

Bergen i StavangerBergen i Stavanger

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej