Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Synowie króla Krainy Palmowej

Król Krainy Palmowej miał dwóch synów. Starszy był niezwykle śmiały i odważny. Tropił zwierzynę polujqc w dżungli bez towarzyszy, wypuszczał się na samotne wędrówki w niedostępne skaliste góry i nigdy nie zważał na niebezpieczeństwo. Działo się tak dlatego, że Samu, bo tak na imię miał starszy królewicz, nosił na szyi złota piszczałkę. Wierzył, że jeśli zadmie w instrument, natychmiast przybędq mu na pomoc wojownicy ojca.

Młodszy syn - Bati był bardzo łękliwy. Martwił się król, że Bati nigdy nie będzie dobrym wojownikiem, ani dobrym władcą Krainy Palmowej. Mimo, że młodszy królewicz też nosił na szyi złotą piszczałkę, nie wierzył by kiedykolwiek mogłaby ona mu pomóc.

Pewnego dnia król postanowił udać się z wizytą do sąsiedniego państwa. Droga wiodła przez szeroką niebezpieczną rzekę. W pierwsze] łodzi zasiadł król z synami, w kolejnych zaś towarzyszący im orszak.

Na początku podróż przebiegała wprost cudownie. Samu i Bati łowili ryby, a w płytszych miejscach urządzali wyścigi pływackie. Mogli wreszcie pozwolić sobie na długie rozmowy z ojcem, który miał teraz dla nich więcej czasu. Wydawało się, że przypłyną do celu spokojnie i bez przykrych przygód. Najbardziej z tego powodu cieszył się Bati. Tak bardzo ba) się tej podróży, która okazała się w końcu całkiem przyjemną zabawą.

Jednak pewnej nocy zerwała się gwałtowna burza. Rzeka wezbrała w ciągu paru sekund i rozkołysała łódź, w której płynął król z synami. Orszak został daleko w tyle, a oni pędzili w kierunku wystających z wody skał, unoszeni przez bystry nurt rzeki. Samu nie zważając na ojca, który spał twardym snem i na przerażonego brata, chwycił złotą piszczałkę i zaczął w nią dmuchać ile sił. Niestety! Wicher i szumiąca rzeka zagłuszały dźwięk piszczałki. Zresztą gdyby nawet któryś z wojowników ją usłyszał, nie dałby rady ruszyć królewskiej rodzinie na pomoc.

Tymczasem Bati drżąc i szlochając usiłował obudzić ojca. Król jednak nada] najspokojniej w świecie spał. - Dmij w swoją piszczałkę! - krzyknął na brata Samu - Tylko nasi słudzy i wojownicy mogą nam pomóc!

Jednak Bati ciągle miał nadzie]ę, że jedynie jego ojciec, potężny władca Krainy Palmowej może ich ocalić. Im więcej o tym myślał, tym stawał się spokojniejszy. Nie szarpał już ojca za ramie i nie krzyczał.

- Skoro taka nawałnica nie jest w stanie obudzić króla, to znaczy, że nie jest wcale taka sroga! Gdyby rzeczywiście groziło nam jakieś niebezpieczeństwo nasz dobry ojciec na pewno by coś zrobił - powiedział półgłosem do siebie.

Na te słowa król otworzył oczy i uśmiechnął się. Natychmiast też wiatr ucichł, rozsunęły się ciemne chmury, a srebrny, pyzaty księżyc rozświetlił granatowe niebo i lekko falującą rzekę.

- Odwaga moi synowie - powiedział król - polega na ufności. Cieszę się Bati, że właśnie ty to zrozumiałeś. Widzę, że bez obaw będę mógł powierzyć ci połowę królestwa. Ty zaś Samu pamiętaj, że twoja odwaga nie powinna zależeć od złotej piszczałki.

EP


   

Wasze komentarze:
 Beata: 05.09.2020, 14:26
 Czy ktoś zna autora tego opowiadania?
 6 lat : 17.01.2018, 21:12
 To jest najfajniejszy bajka o królu i synach jaką słszałam
 Madzia: 07.04.2008, 21:32
 Bati ufał BOGU a Samu nie, a wiecie dobrze że BóG zawsze wygrywa.
 Paulina: 31.03.2008, 21:59
 Wiara rodzi sie przez zaufanie..
 Ewa: 31.03.2008, 12:18
  Samu ufał sobie , swojej sile i "magii" , był mało roztropny , chociaż niby odważny i dzielny , co przy konfrontacji z wielkim niebezpieczeństwem zawiodło...natomiast lękliwy Bati Ufał ...Ufał Ojcu ...Jego Sile I Mądrości , wiedział , że będzie dobrze ....i my UFAJMY OJCU , SYNOWI i DUCHOWI ŚWIĘTEMU ...i Będzie DOBRZE ! Nie Lękajmy się ! Bóg Sam Zwycięży !
 Beata: 28.03.2008, 16:13
 Trzeba zaufać Bogu...
(1)


Autor

Treść

Nowości

Małżeństwo - echo pierwotnej jednościMałżeństwo - echo pierwotnej jedności

Katecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkichKatecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich

Trójca Święta i MaryjaTrójca Święta i Maryja

Wiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi PannyWiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Boże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się DzieckiemBoże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się Dzieckiem

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej