Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Król, kapłan i Pismo

     Pewnego dnia kapłan stanął przed królem.

     - Jeślibyś mnie mianował swoim preceptorem - powiedział doń - nauczę cię Pisma świętego, które dogłębnie znam. Wystarczy mi wikt, mieszkanie i comiesięczne wynagrodzenie w wysokości trzech tysięcy.

     Król, któremu nie podobały się ani żądza zaszczytów, ani pieniężne roszczenia kapłana, zaczął coś podejrzewać.

     - Wydaje mi się, kapłanie, że jeszcze nie zrozumiałeś dobrze Pisma. Wezmę cię na preceptora, kiedy dokładniej je przestudiujesz.

     Kapłan odszedł, rozgniewany. ,,Król jest szalony - myślał. - Jak może mówić, że ja nie znam dobrze Pisma? Czytam je bezustannie i w kółko, od lat..." Jednakże, mimo wszystko, zajął się uważniejszą lekturą, a wkrótce stawił się ponownie przed królem. Tyle że król powtórzył mu te same słowa.

     Ogromnie zagniewanego kapłana zaczęły jednak nękać niejakie wątpliwości: a gdyby tak król miał rację? Zamknął się więc w domu i rozpoczął uważne studiowanie Pisma.

     Fragment za fragmentem, werset za wersetem, słowo za słowem, dzień po dniu Pismo wchodziło mu do serca, a już nie tylko do umysłu. Zrozumiał wówczas marność świata i to, że zaszczyty, pieniądze i władza są tylko bańkami powietrza w porównaniu z głębią treści Słowa Pańskiego. Zajął się wówczas poszukiwaniem doskonałości i zapomniał o królu.

     Minęło kilka lat, aż któregoś pięknego dnia król zawitał do kapłana. Widząc światło i ciepło emanujące zeń jak zapach kwiatu, ukląkł przed nim, mówiąc:

     - Teraz widzę, że naprawdę przeniknięty jesteś Pismem, a ono naprawdę przeniknęło w ciebie. Jeśli zechcesz przyjąć mnie na ucznia, będę szczęśliwy.

SR


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej