Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki

Lew i skorpion

     Uciekając przed straszliwym pożarem, jaki ogarnął sawannę, lew i skorpion spotkali się na brzegu rzeki. Wystraszone płomieniami zwierzęta rzuciły się do wody, aby przepłynąć rzekę i ujść z życiem.

     Niestety, skorpion nie potrafił pływać. Utonąłby zaraz po wejściu do wody. Natomiast lew w wodzie radził sobie całkiem dobrze. Nie miał wyjścia. Tak więc skorpion pokornie poprosił Iwa, aby przeniósł go na drugi brzeg i ocalił przed spaleniem.

     - O, nie! - oburzył się lew - wiem na co cię stać: ukłujesz mnie swym trującym żądłem i umrę!

     Skorpion jednak nalegał:

     - Pomyśl rozsądnie! Nie ukłuję cię. A to z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego że nie jesteś moim wrogiem. Mało tego, ratujesz mi życie, czyli jestem winien ci wdzięczność. Po drugie, gdybym cię otruł, utonąłbyś, a skoro ja nie umiem pływać, to utonąłbym, poszedłbym za tobą na dno. Dlatego proszę cię, abyś się zastanowił i przestał się bać.

     Argumentacja przekonała Iwa, który zgodził się w końcu oddać przysługę skorpionowi i przenieść do na drugi brzeg. Kazał mu wskoczyć na swój grzbiet i rozpoczął przeprawę.

     Kiedy dopłynęli do połowy rzeki, bystry nurt zmusił Iwa do bardziej energicznego poruszania łapami, aby pokonać prąd wody. Zaczęło to niepokoić skorpiona, który straszliwie zaczął denerwować się, panikować. I w pewnej chwili tracąc panowanie nad sobą wbił swoje trujące żądło w potężny grzbiet króla zwierząt, który sparaliżowany bólem - tonąc - zdołał jeszcze zawołać:

     - I gdzie tu rozsądek?

     Na co skorpion wystawiwszy usta z wody zdążył odpowiedzieć:

     - To nie logika, ale przeklęty charakter, który się we mnie odezwał!

     Wschodzi słońce i zabiera resztki mroku, jaki pozostawiła noc.

     Pająk w powietrzu przędzie swoją pajęczynę. Roztrzepaniec pokonuje ulice Melo, swojego miasteczka. Wszyscy mają go za szaleńca. Trzyma w ręku lustro przyglądając się swojej posępnej twarzy.

     - Co robisz, szalony?

     - Ciszej. - odpowiada - kontroluję wroga!Bruno Ferrero


Pan Tygrys Pan Tygrys
Ludwik Jerzy Kern
Zadbajmy o to, aby nasze dzieci znały polską literaturę! Seria "Klasyka polska" to książki, które powinny się znaleźć w każdej biblioteczce. Najbardziej znane utwory naszych najwybitniejszych poetów.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzy


Autor

Treść
Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej