Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nic tam nie wyrośnie

     Co roku, gdy latem wbijam zęby w soczysty miąższ pomidora z naszego ogródka, wracam myślą do zabawnego zdarzenia z czasów, kiedy wspólnie z dwoma innymi seminarzystami poprosiliśmy o pozwolenie na założenie warzywnika. Nasza uczelnia znajdowała się w centrum dużego miasta. Podwórko miała niewielkie. Właściwie był to niewielki, usłany kamieniami parking. My jednak starannie wytyczyliśmy teren pod przyszły ogród, uwzględniając miejsca o najlepszym nasłonecznieniu.

     Udaliśmy się do przełożonego, by przedstawić mu plan posadzenia na niewielkim skrawku ziemi dyń, pomidorów i ogórków. Jedyne koszta tego przedsięwzięcia stanowiło wypożyczenie grabi, motyki i gracy. Jednak wcale nie tak łatwo było uzyskać pozwolenie. Żaden z nas - autorów pomysłu z ogródkiem - nigdy nie zapomni reakcji naszego zwierzchnika. Z lekko znudzoną miną przechylił głowę, popatrzył na nas i powiedział zniechęcająco:

     - Tracicie tylko czas. Nic tam nigdy nie wyrośnie! Ale skoro się upieracie, to proszę bardzo.

     Dostaliśmy przyzwolenie z góry! Co z tego, że niezbyt entuzjastyczne. Wypożyczyliśmy narzędzia, zgrabiliśmy kamienie tworząc obrys naszego ogródka, zamachnęliśmy się motyką i natrafiliśmy na to, co dawniej musiało być składowiskiem kompostu. Spełniony sen ogrodnika - ciemna, żyzna gleba czekająca tylko na odkrycie. Wyszczerzyliśmy się do siebie w uśmiechu: "O nie, nic tam nie wyrośnie".

     Jak się już zapewne domyślacie, owszem, wyrosło. Co więcej, musieliśmy dwukrotnie wymienić paliki, do których podwiązaliśmy krzaczki pomidorów, aż w końcu trzeba było przyciąć ponad dwumetrowe rośliny coraz bardziej przypominające drzewa niż krzaki.

     Ilekroć spotykam się z grupą kolegów z seminarium, wspominamy tę historię. "Nic tam nigdy nie wyrośnie!"

     Czy to nie zadziwiające, jak wiele można się nauczyć z uprawy ogrodu - o życiu, o ludziach? Ileż to razy mówiliśmy o kimś - młodym, starym, w średnim wieku -że nic tam nigdy nie wyrośnie? Może potrzeba tylko tego żeby ktoś pomógł tym ludziom usunąć zewnętrzną warstwę kamieni i odsłonić żyzną, tłustą glebę życia, która tylko na to czeka.

Brian Cavanaugh TOR


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej