Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Klub dziewięćdziesięciu dziewięciu

Żył kiedyś bardzo smutny król, który miał służącego, człowieka niezwykle szczęśliwego. Ten poruszał się zawsze z wielkim uśmiechem na twarzy. "Sługo" - spytał pewnego dnia król - "jaka jest tajemnica twojej wesołości?".

"Nie mam żadnej tajemnicy. Nie mam po prostu powodu, by być smutnym. Jestem szczęśliwy, mogąc ci służyć. Żyję z żoną w domu, który mi przydzielono. Mam żywność i odzież, ale i trochę monet napiwku, od czasu do czasu".

Król wezwał najmędrszego ze swych doradców: "Chcę poznać tajemnicę szczęścia mego służącego". "Nie możesz zrozumieć tajemnicy jego szczęścia. Możesz jedynie to szczęście przywłaszczyć sobie, jeśli tego chcesz". "Jak?".

"Wprowadzę twego sługę w krąg dziewięćdziesięciu dziewięciu".

"Co to znaczy?".

"Zrób to, co ci powiem".

Idąc za wskazówkami doradcy, król przygotował sakiewkę zawierającą 99 złotych monet i dał ją swemu słudze z poleceniem: "Ten skarb należy do ciebie. Korzystaj z niego, ale nie mów nikomu, od kogo go dostałeś".

Sługa nigdy nie widział tylu pieniędzy i podniecony zaczął je przeliczać: 20, 30, 40, 50, 60 ... 99! Rozczarowany, spojrzał na stół w poszukiwaniu brakującej monety. "Zostałem okradziony!" - zawołał. "Zostałem okradziony!".

Szukał znowu na stole, na ziemi, w sakiewce, wśród odzieży, w kieszeniach, pod meblami... Leżąca na stole kupka błyszczących monet przypominała mu, że ma 99 złotych monet. Tylko 99! "99 monet to dużo pieniędzy" - myślał. "Ale brakuje mi jednej monety. 99 nie jest liczbą pełną" - myślał. "100 to liczba pełna, ale 99 nie!". Twarz sługi nie przypominała już jego dawnego oblicza. Miał zmarszczone czoło, a rysy twarzy pozbawione łagodności. Kiedy mrużył oczy, jego usta wykrzywiały się w okropnym grymasie, ukazując zęby. Obliczył, ile musiałby pracować, by zarobić na setną monetę. Zmusiłby do pracy też swą żonę i dzieci. Może 10, 12 lat, ale zdobyłby ją! Sługa wszedł w krąg dziewięćdziesięciu dziewięciu! Po krótkim czasie król go zwolnił. Nie chciał mieć sługi, który zawsze był w złym humorze.

A gdybyśmy zdali sobie nagle sprawę z tego, że tych naszych 99 monet stanowi 100% skarbu? I że nic nam nie brakuje, nikt nam nie zabrał niczego? Liczba 100 nie jest bardziej okrągła od 99. To jedynie pułapka, marchewka, jaką umieszczono nam przed nosem, aby nas otumanić. By kazać nam, zmęczonym, w złym humorze, nieszczęśliwym, zrezygnowanym ciągnąć wózek. Pułapka, by nie pozwolić nam nigdy przestać ciągnąć. Ile rzeczy uległoby zmianie, gdybyśmy potrafili się cieszyć skarbami, jakie posiadamy!

Bruno FerreroWasze komentarze:
 Gość : 22.04.2023, 08:00
 Czy animator nie może nie dodawać wpisów Marzeny Agaty, bo ta kobieta myśli, że jak da wpis wpisz-wklej to zastapi modlitwę do Pana Boga. Pod każdym opowiadaniem na aldonai.pl jest komentarz tej Pani i to nie jeden, A Bóg lubi ciszę i jedno westchnienie do Niego zastęuje tysiac modlitw i pisanie takie bez sensu jest... pozdrawiam
 marzena aneta: 17.02.2023, 09:57
 klub dziewidziesięciu dziewięciu dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej