Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sióstry Wspomożycielki Dusz Czyśćcowych

     Założyciele Zgromadzenia

     Na każdej drodze powołania potrzebujemy duchowych przewodników - ludzi życiowo bogatszych niż my - bardziej doświadczonych, mądrzejszych. Poszukujemy oparcia ze strony osób, które odkryły, co w życiu jest najważniejsze i pozostawiły wyraźne ślady na drodze do celu, aby innym łatwiej było osiągnąć szczęście... Potrzebujemy wzorów... Zawsze tak było i dlatego - jak pisze jeden z myślicieli - winniśmy obrać sobie jakiegoś prawego człowieka i mieć go zawsze przed oczami, aby żyć tak jakby on się nam przyglądał, i wszystko czynić tak, jakby on widział [...]. Wybierz tego, kto spodobał ci się ze sposobu życia i wyrażania się, i z samego oblicza, które wszak odbija stan jego ducha. Miej go zawsze przed oczami, bądź jako opiekuna, bądź jako wzór. Potrzeba nam bowiem kogoś takiego, do kogo samorzutnie stosowałyby się nasze postępki. Nie naprawisz zła inaczej niż przytrzymując się jakiegoś wzoru.

BŁ. HONORAT
KOŹMIŃSKI
(1829-1916)
OJCIEC ZAŁOŻYCIEL
     Taka potrzeba istnieje również w życiu zakonnym. Każda dziewczyna wstępująca do Zgromadzenia, zadaje sobie pytanie: co to znaczy być dobrą zakonnicą? I odpowiedzi poszukuje przede wszystkim w przykładzie powołania swoich duchowych "Rodziców", czyli tych ludzi, którzy pod natchnieniem Ducha Świętego powołali dany zakon do życia i odczytali jakie zadania ma pełnić w Kościele Chrystusowym.

     Dla wspomożycielek są nimi O. Honorat oraz pierwsze Matki naszego Zgromadzenia Wanda i Natalia. To oni wskazują nam jak żyć, jak się modlić, jak stawać się miłą Bogu ofiarą zadośćuczynną za zmarłych cierpiących w czyśćcu. Oni osiągnęli już swój cel - zdołali napełnić swoje serca Bogiem, dlatego mogą być przykładem, dlatego można się ich "przytrzymać" w drodze do Domu Ojca.

     Zakonna codzienność niekiedy niesie ze sobą wiele znaków zapytania. Pojawiają się chwile zwątpienia czy bezsilności, gdy przychodzi nam zmierzyć się z jakąś trudną rzeczywistością życia. Wówczas nieocenionym darem jest duchowa bliskość naszych wspomożycielskich Przewodników. Każda z nas wspomożycielek - bez względu na wiek i staż życia zakonnego - przyglądając się wydarzeniom z życia Założycieli, prosząc ich o wstawiennictwo u Boga, może odnaleźć potrzebne dla siebie światło.

M. WANDA OLĘDZKA
(ok. 1862-1915)
WSPÓŁZAŁOŻYCIELKA
     Bo to oni mieli i dotąd mają największy wpływ, na to kim są wspomożycielki, jak żyją i jak apostołują od ponad stu lat. I chociaż po naszych Matkach nie zachowały się pisma i wiele szczegółów z ich życia nie jest nam znanych, to i tak ich ofiarowanie za dusze czyśćcowe, ich czyny i dzieła stanowią samo serce wspomożycielskiego powołania.

     Jak powstało Zgromadzenie?

     Nasze początki sięgają końcowych lat wieku. Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Czyśćcowych ma już ponad stuletnią historię. Zostało powołane do życia 10 listopada 1889 roku w Zakroczymiu przez bł. O. Honorata Koźmińskiego, kapucyna, charyzmatycznego założyciela 26 zgromadzeń zakonnych, z których 16 istnieje i działa w Kościele do dziś.

     Jak doszło do naszych "narodzin"? Otóż pewna młoda dziewczyna Wanda Olędzka zapragnęła oddać Chrystusowi swoje życie dla ratowania dusz cierpiących w czyśćcu. W tym celu chciała wyjechać do Francji, gdzie już trzydzieści lat istniało Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, założone przez Eugenię Smet (bł. Marię od Opatrzności). Wanda, chcąc upewnić się co do słuszności podjętej przez siebie decyzji, udała się po radę do rozsławionego w tamtych czasach spowiednika i kierównika duchowego - Ojca Honorata Koźmińskiego.

M. NATALIA
NITOSŁAWSKA
(ok. 1845-1900)
Piersza Przełożona
Generalna
     Honorat po odprawieniu nowenny Mszy św. w tej intencji, zamiast wyjazdu, polecił jej pozostać w kraju i tu na tych uciskanych przez zaborców ziemiach polskich dać początek nowej wspólnocie zakonnej, której celem byłoby wspomaganie zmarłych cierpiących w czyśćcu.

     W ten sposób Olędzka wraz z kilkoma koleżankami z lat szkolnych, które również nosiły w sercu pragnienie życia zakonnego, utworzyły zgromadzenie polskich Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Wspólnie oddały się posługiwaniu ludziom chorym, cierpiącym i najbardziej opuszczonym na ziemi, a trudy związane z tą działalnością ofiarowywały w intencji zmarłych cierpiących w czyśćcu. Swą heroiczną, służebną miłość Wanda przypłaciła utratą własnego zdrowia, co uniemożliwiło jej kontynuowanie życia zakonnego. Dlatego też została zabrana przez rodzinę.

     Na jej następczynię O. Honorat wybrał spośród pierwszych wspomożycielek Natalię Nitosław-ską, która pociągnięta przykładem M. Wandy, wiernie kontynuowała zapoczątkowane przez nią dzieło. Po kilku latach życia zakonnego i posługiwania wśród chorych i ubogich zachorowała na różę w nodze. Zmarła w opinii świętości w 1900 r. w Nowym Mieście n. Pilicą.

     W życiu Wandy i Natalii wypełniły się słowa Chrystusa zapisane na kartach Ewangelii: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze pozostanie tylko tamo, jeżeli obumrze przynosi plon obfity. Nasze Matki "obumarły" i przez to dały Boże życie całemu Zgromadzeniu.

s. Anna Czajkowska


Tekst pochodzi z pisma
"Królowa Apostołów" listopad 2008 r.   

Wasze komentarze:
 Joanna: 24.02.2014, 12:55
 Prosze o spokoj w sercu,radosc ,milosc oraz w intencji Marka za wzajemna przyjazn,zrozumienie i wybaczenue
 Sławomir: 15.12.2013, 18:59
 Miłosierny Jezu proszę o łaskę zbawienia wiecznego dla rodziców i przodków Sławomira i Iwony. Niech Twoje Rany i Twoja Krew oczyści uwolni i zbawi. Amen
 aldona: 25.06.2013, 12:08
 Drogie Siostry pokornie proszę o modlitwę za zmarłych z mojej rodziny a szczególnie o radość wieczną dla Józefa Kos
 Ania: 03.05.2012, 12:20
 Grzech masturbacji jest grzechem śmiertelnym, nie wyznanie go na Spowiedzi Świętej czyni Spowiedź świętokradzką...
 anna: 27.02.2012, 01:08
 za dusze andrzeja urszuli
 Beata: 03.02.2012, 17:28
 Proszę o modlitwę za zmarłego męża Krzysztofa.
 ann: 06.07.2011, 17:21
 prosze o modlitwy za dusze andrzeja chmielewskiego za dusze z rodziny gajdzik za dusze bolka kingi basi urszuli slawka mariana felicji tadeusza gerarda gertrudy weroniki mirka toma za dzieci nienarodzone o pomyslny rozwoj prywatnej firmy medycznej
 ZENEK: 19.03.2011, 18:43
 PROSZE O MODLITWY O UZDROWIENIE PAWLA
 spr_awiedliwy@op.pl: 02.03.2011, 10:50
 Zeniu Ch. Odezwij sie na ten adres e-mail. Pozdrawiamy przyjaciele z N Sącza.
 zenek: 10.02.2011, 00:22
 PROSZE MATKO BOŻA WYJEDNAJ ŁASKE ZBAWIENIA dla duszy kingi basi felicji andrzeja bolesława wlodka sławka felicji czeslawa marii ewy damiany urszuli jurka mariana u SWEGO SYNA PANA JEZUSA CHRYSTUSA
 Do Eli: 21.11.2010, 22:52
 Ja od dawna modlę się za dusze czyscowe. One bardzo tego potrzebują. I często czuję ich opiek są wdzięczne za każdą pomoc. Także proszę je o wstawiennictwo u Boga w pewnych sprawach. Moim zdaniem one się cieszą że zapraszamy je do naszego życia polecając ich wstawiennictwu nasze problemy, radośći. One wstawiają się za nami.
 ela: 09.11.2010, 23:33
 Moze ktos rozwieje moje watpliwosci a mianowicie bardzo duzo modle sie za dusze i czasem prosze je o wstawiennictwo w roznych sprawach czy popelniam grzech czy moge je prosic o pomoc?
 ZENON chrząstowski: 09.04.2010, 14:32
 prosze o modlitwy za dusze nagle zmarłej mojej sympatii kingi zapalskiej l35 na stan padaczkowy z bydgoszczy ,jako lekarz nie moglem jej juz pomoc,oraz prosze o modlitwy za dusze mego taty bolesława chrząstowskiego zm l56 z bydgoszczy
 x: 12.02.2010, 14:25
 http://www.wspomozycielki.pl/strony.strona.142.0.html
 Ola: 25.11.2009, 14:22
 Mam pytanie. Czy może ktoś wie jak rozwijaja sie Siostry Zjednoczone u Sióstr Wspomożycielek? Czy maja siostry powołania do tej formy życia?
 Krzysiek: 11.09.2009, 12:25
 Ago1! Oczywiście, że może i tym większa radość będzie, że taki grzesznik będzie nawrócony:)
 Aga1: 13.05.2009, 22:02
 Szczęść Boże! Mam na imię Agnieszka i od paru lat jestem ulzalezniona od masturbacji.Jeszcze nigdy tego grzechu nie wyznałam na spowiedzi chociaż bardzo chcę ale się wstydzę i lękam.walczę z tym grzechem i myśle, że dam radę go przezywcięzyć już od pół roku tego nie robie ale grzech nadal pozostaje i mnie niszczy.Proszę o modlitwę. jestem na etapie rozeznawania swojej drogi zyciowej i bardzo intensywnie nachodzą mnie myśli i pragnienie wstąpienia do zakonu.Zastanawiam się czy ja taki grzeszny człowiek mogę miec powołanie aby służyć Bogu i ludziom z zgromadzeniu.
 s. Anna: 18.03.2009, 09:32
 Dziękujemy za pozdrowienia i życzliwe słowa:)
 Aneta z Międzyrzecza: 23.11.2008, 10:09
 Serdecznie pozdrawiam Kochane Siostry;\:-)
 wiatr: 16.11.2008, 05:47
  Zakroczym ... ŚWIĄTYNIA PANA ... Święte MIEJSCE ... przez TRÓJCĘ Świętą ... Wybrane ...aby ...Przyniosło ... MU ... Chwałę !!!! TU ... Ojciec Honorat ...wiele lat ...przebywał ... TU ... Cierpiał ... i TU ... Pana ... Pomocy ... i Miłosierdzia ... PRZYZYWAŁ !!! Niebo odpowiadało ... i ... natchnienia Dawało ... aby ... Zgromadzenia ... Zakładał ... Które ...Będą ... Ludzi Wspierały ... OJCZYZNĘ RATOWAŁY !!! ... a Tych ... co odeszli .... i w Wieczności ...Mieszkają ... i Oczyszczeń ... Doświadczają ... niech Drogie ... Siostry ... Wspomagają ... i czas pokuty skracają ! O ŚWIĄTYNIO .... O MIEJSCE WYBRANE ... TU PANIE ... TWOJEGO Majestatu ... Doświadczyłam ... TU NIEBO ... z ZIEMIĄ ... Się ... ZŁĄCZYŁO ... w TAJEMNICY EUCHARYSTII ... TWOJEGO Ciała i TWOJEJ Krwi .... TU .... Śpiewy ... Gregoriańskie ... chórom Anielskim ... Dorównywały ... i ... mnie w TĄ ... Przestrzeń ... Wprowadzały .... !
[1] (2) [3]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej