Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Siostry małe misjonarki miłosierdzia (Orionistki)

     Zgromadzenie założone przez księdza Alojzego Orione w Tortonie 29 czerwca 1915 r., w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Charyzmatem Zgromadzenia jest pełnienie miłosierdzia względem bliźnich przez poświęcenie życia, aby doprowadzić do poznania i umiłowania Jezusa Chrystusa, Papieża i Kościoła ubogich najbardziej oddalonych od Boga i opuszczonych. Siostry Orionistki obok trzech ślubów: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa składają czwarty - ślub miłości. Ślubem tym zobowiązują się do osobistego i wspólnotowego świadczenia miłości oddając swoje życie do dyspozycji Kościoła i Papieża w czynnej ewangelizacji i dziełach miłosierdzia, Na swoje powołanie odpowiadają ewangelicznymi uczynkami miłości i miłosierdzia co do ciała i co do duszy zgodnie z potrzebami Kościoła, czasu i okoliczności.

      Wspólnoty Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia są w Kościele żywym znakiem miłości Bożej i skutecznym środkiem ułatwiającym otwarcie ludzi na przyjęcie Ewangelii. Realizując te cele, w życiu duchowym Siostry pragną całym sercem miłować Boga jako Jego najoddańsze córki i szukać we wszystkim wyłącznie Jego chwały. Siostry Orionistki za łaską Bożą kształtują się na wzór Jezusa Ukrzyżowanego, aby żyć wyłącznie Nim. Chcą także miłować się wzajemnie jak Chrystus je umiłował, pamiętając, że ich dewizą jest pokora i miłość, Przez miłość do Boga pragną osiągnąć bezgraniczną miłość względem bliźniego, szczególnie zaś względem najmniejszych i najbardziej opuszczonych braci, a tym samym przybliżać im nieskończone miłosierdzie Ojca Niebieskiego i Jego pełną miłości Opatrzność. Miłość i oddanie się Kościołowi stanowi sens istnienia Zgromadzenia. Żyje ono wiarą Kościoła w pełnym posłuszeństwie papieżowi i biskupom. Dom generalny Zgromadzenia znajduje się w Rzymie. Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia posiadają pięć Prowincji: we Włoszech, Polsce, Argentynie, Brazylii, Chile i Delegację na Madagaskarze, Vice-delegację w Kenii oraz utworzoną w 2015 r. Vice-delegację skupiającą wspólnoty w Togo i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W Polsce początek obecności Sióstr Orionistek datuje się od 2 lutego 1924, kiedy to do Zgromadzenia wstąpiła pierwsza postulantka. Obecnie Prowincja Polska p. w. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej składa się z 18 wspólnot: 16 w Polsce oraz po jednej we Włoszech i na Ukrainie. Polskie Orionistki współpracują także w międzynarodowych wspólnotach misyjnych na Madagaskarze, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Kenii, Filipinach i Togo.

     Aktualnie Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia realizują swój orioński charyzmat podejmując różnorodne posługi odpowiadające potrzebom naszych czasów. Główne formy apostolatu to pielęgniarstwo i inna posługa chorym, katechizacja i praca wychowawczo - pedagogiczna, promocja ludzka ubogich, kobiet, samotnych matek, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; posługa w parafiach i na misjach. W 2015 roku Zgromadzenie obchodzi Stulecie założenia. Dla każdej Siostry Orionistki jest to szczególny czas łaski i wdzięczności Bogu za dar charyzmatu Św. Alojzego Orione.

Bazylika nr 1128


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej