Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Niesolidny dłużnik

     W listopadzie ubiegłego roku pożyczyłem znajomemu 3000 zł. Nie sporządziliśmy pisemnej umowy pożyczki. Dług miał być zwrócony po 3 miesiącach. Pieniądze przekazałem na konto pożyczkobiorcy, na co mam dowód wpłaty. Kilkakrotnie zwracałem się o zwrot długu, ale bezskutecznie. Co muszę zrobić w tej sytuacji, aby skutecznie wyegzekwować pożyczone pieniądze?

     Biorąc pod uwagę fakt, że pożyczka jest bezsporna, należy zwrócić się do pożyczkobiorcy na piśmie o zwrot długu w wyznaczonym terminie. Musi to być list polecony za tzw. zwrotnym poświadczeniem odbioru. Po bezskutecznym upływie tego terminu należy złożyć pozew w sądzie rejonowym w wydziale cywilnym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika.

     W pozwie należy oznaczyć sąd, do którego jest on kierowany, imiona, nazwiska i adresy pozywającego i pozwanego, dokładne określenie żądania, okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie oraz kopie załączników, tj. dowód wpłaty pożyczki na konto dłużnika, pisemnych wezwań do zwrotu długu.

     W pozwie można także zawrzeć wnioski np. o przeprowadzenie rozprawy pod prawdopodobną nieobecność zobowiązanego, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności oraz obciążenie pozwanego wszelkiego rodzaju kosztami związanymi z przeprowadzeniem postępowania.

     Pozew wraz z załącznikami należy złożyć we właściwym sądzie w dwóch egzemplarzach i czekać na wyznaczenie posiedzenia.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 16/2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej