Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zawieszenie prowadzenia działalności

     Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. W związku z tym, że przychody są coraz mniejsze, chciałbym zawiesić prowadzenie działalności na jakiś czas. Czy jest to możliwe?

     Nowy art.14 a ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, obowiązujący od 20 września 2008 r., zezwala przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników, na zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy. Jeżeli działalność wykonywana jest w formie spółki cywilnej, zawieszenie jej jest skuteczne pod warunkiem zaprzestania jej na powyższy okres przez wszystkich wspólników. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik nie może jej faktycznie wykonywać i osiągać bieżących przychodów z tej działalności. Jednakże w okresie tym przedsiębiorca:

     - ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

     - ma prawo przyjmować należności i obowiązek regulowania zobowiązań powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności,

     - ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,

     - ma prawo i obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed jej zawieszeniem,

     - ma prawo wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,

     - ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed jej zawieszeniem,

     - może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych przepisami prawa.

     Ze zmianą ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nastąpiła w tym zakresie zmiana w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.

     Zgodnie z tą zmianą w okresie zawieszenia działalności gospodarczej środki trwałe podmiotu będą podlegały amortyzacji od miesiąca następnego po miesiącu, w którym działalność została zawieszona. Ponadto podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, zwolnieni są w tym okresie od ustalania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Mają jednak obowiązek złożenia zeznania rocznego.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 44/2008


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej