Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Podatek dochodowy a sprzedaż nieruchomości

     W 1998 r. zakupiliśmy z mężem działkę budowlaną, na której w 2004 r. rozpoczęliśmy budowę domu. Budynek został oddany do użytku w 2006 r. Ze względu na fakt, że chcemy się wyprowadzić, postanowiliśmy sprzedać całą nieruchomość. Czy w związku z tym będziemy musieli zapłacić od dochodu uzyskanego w wyniku zbycia nieruchomości?

     Zgodnie z art.10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowej prawa do domu jednorodzinnego, prawa użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

     W związku z tym, że ww. ustawa nie definiuje pojęcia nieruchomości, należy odnieść się do kodeksu cywilnego, zgodnie z przepisami którego, grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są z natury swej nieruchomościami, budynkami, natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości, gdyż własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki. Tak więc budynek trwale związany z gruntem jako jego część składowa, nie może być przedmiotem odrębnej własności.

     W związku z tym w sytuacji, gdy najpierw nabywany jest grunt, a później wybudowany zostaje budynek, z podatkowego punktu widzenia istotny jest moment nabycia gruntu. W przedstawionym przypadku bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie działki. Data wybudowania budynku nie ma tutaj znaczenia, a więc sprzedaż ww. nieruchomości nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 37/2008


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Dlaczego na obrazach i figurach u stóp Matki Bożej znajduje się wąż i jabłko?Dlaczego na obrazach i figurach u stóp Matki Bożej znajduje się wąż i jabłko?

Co nam przeszkadza w zobaczeniu prawdziwego oblicza Ojca?Co nam przeszkadza w zobaczeniu prawdziwego oblicza Ojca?

Miłość - klucz życia św. MaksymilianaMiłość - klucz życia św. Maksymiliana

Prawdziwe zaufanie do Jezusa rodzi się na modlitwiePrawdziwe zaufanie do Jezusa rodzi się na modlitwie

Śmierć jako spotkanie z OjcemŚmierć jako spotkanie z Ojcem

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej