Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ulga tylko dwa lata

     Odliczenia w ramach ulgi internetowej można dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tej ulgi. Odliczyć od dochodu/przychodu można wydatki na internet poniesione w roku podatkowym. Ulgę internetową odlicza się od dochodu w PIT-36/PIT-37 albo od przychodu w PIT-28, załączając do zeznania PIT/O.

     Odliczyć można faktycznie poniesione wydatki, nie więcej jednak niż 760 zł w roku podatkowym. Limit roczny ulgi internetowej wynosi 760 zł i dotyczy podatnika. Jeśli umowę dostępu do in- ternetu zawarło małżeństwo albo wspólnie kilka osób, to każdej z tych osób przysługuje prawo do ulgi internetowej w ramach odrębnego limitu, pod warunkiem, że podatnik ma dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków z tego tytułu. Wykorzystanie tylko części odliczenia np. 500 zł, zamiast maksymalnego limitu 760 zł w danym roku nie powoduje, że w kolejnym roku limit odliczenia zwiększy się do kwoty 1020 zł. Do odliczenia nadal pozostanie maksymalnie 760 zł.

     Podatnik odlicza wyłącznie wydatki związane z użytkowaniem internetu, niezależnie od miejsca, w którym z niego korzysta oraz formy dostępu. Odliczyć więc można zarówno wydatki poniesione w związku z użytkowaniem internetu np. w kawiarence internetowej, jak i w miejscu zamieszkania poprzez stałe łącże lub bezprzewodowo, za pomocą urządzeń mobilnych, w komputerze lub telefonie komórkowym. Wydatkiem na internet, którego nie można odliczyć w zeznaniu podatkowym, są kwoty przeznaczone na rozbudowę, przebudowę sieci internetowej czy obsługę techniczną.

     Dowodem może być każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, z którego wynika kto, komu, ile oraz za co zapłacił. Odliczenia dokonuje się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, identyfikujących podatnika jako kupującego/odbiorcę usługi.

     Potwierdzeniem poniesienia wydatku jest zwykle zapłacona faktura VAT, co potwierdza np. zrealizowany przelew bankowy. Podatnik może odliczyć wydatek również w trakcie roku podatkowego, przy obliczaniu zaliczek na podatek przez podatników, którzy osiągają dochody z działalności gospodarczej, najmu i dzierżawy opodatkowane według skali podatkowej albo przy obliczaniu miesięcznego (kwartalnego) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku podatnik nie może już wydatków na internet odliczyć w rocznym PIT 36/ PIT-37.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 lutego 2019


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej