Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Jak z dwóch papierowych pierścieni można wykroić jeden?

     W normalnych warunkach z jednego papierowego paska przeciętego na całej długości przez pół można otrzymać dwa paski identycznej szerokości.

     Ale twój pierścień posiada czarodziejską moc. Oto sposób, jak go wykonać: wytnij z papieru pasek długości 50 cm i szerokość ok. 6 cm. Pomaluj pasek po jednej stronie, druga niech pozostanie biała. Pasek połóż w taki sposób, by biała strona znajdowała się na wierzchu. Jeden z końców przytrzymaj ręką, a drugi odwróć, by ukazała się strona pomalowana. Teraz sklej oba końce tak, żeby w miejscu sklejenia strona kolorowa stykała się z białą.

     Jeżeli chcesz ukryć cały sekret przed oczyma widzów, niech papierowa wstęga będzie biała, sklej jęj końce (wykonując jeden półobrót, jak to zostało opisane powyżej). Publiczność prawdopodobnie nie zorientuje się, że nie jest to zwykły papierowy pierścień. Masz więc do dyspozycji czarodziejski pasek papieru, który wszystkich może wprawić w zdumienie. Oznajmij zgromadzonym osobom, że rozetniesz pasek i zrobisz z niego wstęgę podwójnej długości. Następnie weź nożyczyki i wykonaj nacięcie w środku. Rozpoczynając od tego miejsca, rozetnij wstęgę na dwie części. Ale co się dzieje? Zamiast dwóch wąskich papierowych paseczków powstał jeden pierścień o podwójnej długości!.

     Sztuczkę tę zawdzięczamy matematykowi nazwiskiem August Ferdinand Moebius, który 150 lat temu nie zajmował się bynajmniej magicznymi trickami, lecz zagadnieniem płaszczyzn jednostronnych. Na ogół każda płaska rzecz posiada dwie strony - oczywiście, z wyjątkiem naszego czarodziejskiego pierścienia. Tu nie istnieje, jak w każdym zwykłym pasku papieru, strona zewnętrzna i wewnętrzna, lecz tylko jedna powierzchnia: obydwie płaszczyzny przechodzą jedna w drugą. Dlatego w wyniku przecięcia nie powstają nowe pierścienie.


NL

   Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa