Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dom pełen uśmiechu

Pogoda ducha jest skuteczniejsza niż cała torba lekarstw - mówi z uśmiechem pani Krystyna, osiemdziesięcioletnia pensjonariuszka Domu Dziennego Pobytu w Falenicy. - Tego właśnie tutaj się nauczyłam.

Historia placówki jest nieodłącznie związana z rodziną Powalskich, do których budynek należał. Mieściła się w nim fabryka części do strzykawek. Po śmierci Wiktora Powalskiego jego żona, "Krystyna, zdecydowała się przekazać go na cele społeczne. W grudniu 2003 nastąpiło oficjalne przekazanie budynku na rzecz Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, aby "służył osobom pokrzywdzonym przez los".

- Państwo Powalscy to patrioci, zawsze mający na względzie Polskę - tłumaczy tę decyzję pani Dorota Haponik, dyrektor DDP. - Wiedzą, że nasza wolność, to nie przypadek. Są ludzie, którzy o nią walczyli i byli z tego powodu prześladowani. Obecnie mogą czuć się zapomniani, często mają bardzo niskie emerytury. Fundatorzy chcieli pokazać tym ludziom, że ktoś o nich myśli i pamięta o ich zasługach. Rodzina pani Krystyny w czasie wojny była zagrożona wywozem na Syberię, co dodatkowo wpłynęło na jej poczucie solidarności z osobami po takich przejściach. W 2004 r. narodził się pomysł niesienia pomocy starszym ludziom z okolicy i w grudniu nastąpiło podpisanie umowy z Dzielnicą Wawer o dofinansowanie placówki. W styczniu 2005 r. Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów oficjalnie rozpoczął swoją działalność. Dom ma nawet - erygowaną w kwietniu 2005 r. - własną kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia, do której obraz Matki Bożej Ostrobramskiej podarował abp Sławoj Leszek Głódz.

Podstawowa funkcja placówki to niesienie pomocy i radości ludziom w podeszłym wieku. Oni sami mówią, że stała się ich drugim domem, często bliższym niż ten prawdziwy.

- Kiedy człowiek sam siedzi w czterech ścianach, to dziwaczeje. Ciągle się zastanawia, gdzie go najbardziej boli - mówi Barbara Michalska. - Tutaj nauczyłam się tylu nowych rzeczy, poznałam przyjaciół, zapomniałam, co to samotność i nuda.

Na stałe zarejestrowanych jest 33 członków, natomiast faktyczna liczba korzystających z pomocy dochodzi do 40. Na miejscu organizowane są rozmaite zajęcia, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Największą popularnością wśród pań cieszą się warsztaty plastyczne. Panie wyszywają, malują, lepią z masy solnej i uczą się robić witraże. Wystawa ich prac robi na odwiedzających duże wrażenie, a na szczególną uwagę zasługuje zajmujący centralne miejsce w domu gobelin przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia komputerowe i aerobik. W ramach ćwiczeń seniorzy uprawiają nordic walking, czyli popularne spacery z kijkami. Raz w tygodniu odbywają się zajęcia grupowe z psychologiem, istnieje również możliwość umówienia się na indywidualną rozmowę, jeśli ktoś czuje taką potrzebę. Na miejscu jest też pielęgniarka, rehabilitant i pracownik socjalny, który pomoże wypełnić PIT czy ubiegać się o należne świadczenia. Dwa razy w tygodniu odprawiana jest w kaplicy Msza św.

W czwartki pracownicy DDP organizują zabawy taneczne, wyjścia do kina, na wystawy. W zeszłym roku seniorzy odbyli nawet wycieczki zagraniczne - do Wilna i Pragi Czeskiej. Dom jest szczególnie nastawiony na pomoc kombatantom. Niedawno gościli tu przez tydzień Polacy z Syberii, którzy odświeżali polszczyznę i poznawali kulturę, zwiedzając zabytki.

- Najważniejsze to czuć, że jest się potrzebnym i aktywnym, że można jeszcze coś zrobić z myślą o innych. Dla mnie wielką radością było, gdy zrobiliśmy na drutach kilkadziesiąt par ciepłych kapci dla dzieci z domu dziecka - wspomina pani Barbara.

Dom na ul. Starczewskiej pełen jest radości i optymizmu. Za jego pięciolecie dziękowano na Mszy św., którą odprawili ks. Dariusz Marczak dyrektor Caritas Warszawsko-Praskiej, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Błotach ks. Ryszarda Guzowski i kapelan domu ks. kan. Jan Gastołek. Przyjechał też burmistrz dzielnicy Wawer Jacek Duchnowski.

Iwona Świerżewska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 luty 2010



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki - dzień 3Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki - dzień 4

bł. Honorat Koźmińskibł. Honorat Koźmiński

Modlitwa do bł. Honorata KoźmińskiegoModlitwa do bł. Honorata Koźmińskiego

Litania do bł. Honorata KoźmińskiegoLitania do bł. Honorata Koźmińskiego

Modlitwa do Matki Bożej FatimskiejModlitwa do Matki Bożej Fatimskiej

Cud słońcaCud słońca

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej