Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Więcej szacunku dla utalentowanych inaczej

Jeremi wertuje ścienny kalendarz, udzielając przy tym informacji młodszej siostrze: - Widzisz Ludwiko, teraz jest sierpień, ma 31 dni, potem będzie wrzesień, ma 30 dni. A we wrześniu - rozmarza się - zacznę znów chodzić na moje zajęcia, dla dzieci zdolnych... Bo ja jestem zdolny, wiesz? - kończy tonem obiektywnego rzeczoznawcy.

Logika sukcesu

Trzylatka z roztargnieniem wysłuchuje wykładu o systemie pomiaru czasu, ale nigdy nie traci właściwego sobie pogodnego poczucia własnej wartości. Ani okazji do riposty. - Ja też jestem zdolna - odpowiada bratu bez mrugnięcia okiem. - Zawsze pomagam mamie.

I tylko pozornie jej wyznanie wydaje się mało logiczne. Przynajmniej dla mnie. Bo dla mnie jest to kolejny przykład na coś, co zaczęłam rozumieć dzięki moim dzieciom. Że różne są talenty. I że w różny, czasem dość nieoczekiwany sposób mogą się rozwinąć. Albo zmarnotrawić. Zresztą, czy zmarnotrawić? Czy nie lepiej powiedzieć: pozostać w ukryciu? Może do czasu, kiedy jeszcze się do czegoś przydadzą, bo wreszcie odkryjemy, jak je wykorzystać? Bo tak naprawdę, to wartość talentu da się chyba ocenić w kontekście powołania.

Zanim zostałam mamą, najbardziej byłam skłonna szczycić się tymi zdolnościami, które z czasem wydały mi się dużo mniej ważne. Chociaż to właśnie one "w świecie" przyjęło się uważać za klucz do tak zwanego sukcesu. Będąc mamą początkującą, liczyłam, że w przebywaniu z maluchami przyda mi się znajomość literatury dziecięcej, łatwość zapamiętywania piosenek i zdolności plastyczne. A teraz czuję pączkujące we wszystkie strony inne talenciki, których istnieniem czy nieistnieniem wcześniej nie zaprzątałam sobie głowy, choć są mi niezbędne. I mało co jest dla mnie większym powodem do satysfakcji, niż choćby przemilczenie, gdy najchętniej by się wrzasnęło.

Ktoś powie, że rozwój i sukces nie dla mnie? A może więcej szacunku dla utalentowanych inaczej?

Lidia Molak

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej