Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zamiast komputera

Nie chcemy być restrykcyjni i zwłaszcza naszemu starszemu synkowi pozwalamy w określonym czasie pograć na komputerze. Nie jest wesoło, bo nasze dzieci przed komputerem zapominają o całym świecie, są jak zahipnotyzowane.

Dzieci spędzają za dużo czasu przed ekranem. Rośnie ich otyłość, słabnie wpatrzony w ekran wzrok, męczy się i wykrzywia kręgosłup, cierpią nadgarstki, ramiona i kark. Słabną psychicznie. Mogą nawet wpaść w uzależnienie od gier, co ułatwi w późniejszym wieku uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Gry osłabiają moralność. Dziecko przy pomocy myszy czy joysticka zabija różne postacie i "rozwala" różne obiekty. Co więcej, nie spotyka go za to kara, ale nagroda. Dostaje punkty albo premię za "rozwalenie" przeciwników.

Wiem, że rodzice potrzebują odpocząć. Prawda - trudna do zastosowania - jest jednak taka, że z maluchami trzeba razem oglądać telewizję i grać na komputerze. Trzeba wyjaśniać dziecku to, co się dzieje w filmie i na monitorze. Przypomnieć czasem, że w "realu" strzał i uderzenie boli, że po rozbiciu się samochodem nie restartuje się gry, ale bardzo długo cierpi się w szpitalu.

Podoba mi się spotykane coraz częściej rozwiązanie, że komputer domowy stoi w miejscu ogólnodostępnym. Dorośli w ten sposób sami są zobowiązani do jednoznacznego, moralnego używania zdobyczy techniki. Mają też wgląd w to, co robią na komputerze ich pociechy. Mogą zaobserwować, że np. ich dziecko podczas gry, strzelania i zabijania staje się zacięte, złe i agresywne. Nie wystarczy co jakiś czas sprawdzić, w jaką grę gra dziecko i porównać ją z dostępnymi w Internecie listami niebezpiecznych gier komputerowych. Teoretycznie łagodne gry, mogą być akurat dla naszych dzieci zbyt mocne. Przypatrzmy się, czy nasze grające dzieci nie zmieniają się w istoty nerwowe i impulsywne, tracące empatię, przypisujące innym złe zamiary, skoncentrowane totalnie na sobie i swoich zachciankach. Czasem mali gracze chcą podporządkować sobie innych, także rodzeństwo a wobec rodziców bywają coraz mocniej roszczeniowi i nieczuli. Takie znaki powinny nas obudzić. Nie wystarczy jednak ograniczyć dziecku dostęp do komputera i gier. Trzeba dać coś w zamian; przede wszystkim rodzicielską obecność, ciekawe zabawy i aktywne zajęcia. Jeśli już gry, to te edukacyjne, ćwiczące zdolności manualne i spostrzegawczość, rozwijające świat wyobraźni i logiczne myślenie. Wielu moich znajomych rodziców zainwestowało sporo pieniędzy w gry planszowe i urządzenia sportowe. Odnieśli sukces: oderwali dzieci od komputera.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 maja 2009Wasze komentarze:
 Piotr: 26.02.2010, 10:10
 Powstał portal wsparcia dla ludzi wychodzących z uzależnienia od gier i ich rodzin. Proszę przekaż te informację dalej niech dotrze do tych którym może pomóc. www.niegram.mixxt.pl
 Ewa: 14.05.2009, 14:55
  To Rodzina JEST dla Boga najważniejsza ! Zdrowa Rodzina ...zrodzona z woli Stórcy , Jego Miłości , która zaistniała między Mężczyzną i Niewiastą oraz ich potomstwem ! Szatan nienawidzi Rodziny bo to ONA Jest największym dla niego " zagrożeniem " ...nie zakony ...wspólnoty konsekrowane ...ale Rodzina ! W Rodzinie rodzą się przyszli Święci ...to w Rodzinie rodzą się Kapłani i Siostry Zakonne ! U Boga na pierwszym Miejscu JEST Rodzina a ludzie konsekrowani są powołani do Miłowania Pana i do Słuzby Rodzinie poprzez nieustanne modlitwy w ich intencji , wspieranie ... pocieszanie ...po to zostali przez Boga powołani ! Bóg czasami prowadzi ludzi poprzez zycie konsekrowane , które oczyszcza , naprowadza na właściwe tory do Życia w Rodzinie i Chwała mu za To lub też poprzez różne wydarzenia rodzinne do Życia konsekrowanego ! To są Boże Tjemnice , które są często nieznane i niewidoczne dla ludzkiego wzroku w óznych wymiarach , dlatego też niech nikt nie osądza ludzi , którzy Idąc za Głosem Serca ... Idą za Panem !
 justina: 13.05.2009, 13:49
 piękne! :)
 KAsia: 12.05.2009, 14:20
 Bardzo śliczne to jest aż się łezka kręci
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Wojciechśw. Wojciech

Modlitwa do św. WojciechaModlitwa do św. Wojciecha

Litania do św. WojciechaLitania do św. Wojciecha

Żywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiejŻywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiej

Jak Wojtek zaczął szanować zieleńJak Wojtek zaczął szanować zieleń

Zamki BretaniiZamki Bretanii

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej