Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zamiast komputera

     Nie chcemy być restrykcyjni i zwłaszcza naszemu starszemu synkowi pozwalamy w określonym czasie pograć na komputerze. Nie jest wesoło, bo nasze dzieci przed komputerem zapominają o całym świecie, są jak zahipnotyzowane.

     Dzieci spędzają za dużo czasu przed ekranem. Rośnie ich otyłość, słabnie wpatrzony w ekran wzrok, męczy się i wykrzywia kręgosłup, cierpią nadgarstki, ramiona i kark. Słabną psychicznie. Mogą nawet wpaść w uzależnienie od gier, co ułatwi w późniejszym wieku uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Gry osłabiają moralność. Dziecko przy pomocy myszy czy joysticka zabija różne postacie i "rozwala" różne obiekty. Co więcej, nie spotyka go za to kara, ale nagroda. Dostaje punkty albo premię za "rozwalenie" przeciwników.

     Wiem, że rodzice potrzebują odpocząć. Prawda - trudna do zastosowania - jest jednak taka, że z maluchami trzeba razem oglądać telewizję i grać na komputerze. Trzeba wyjaśniać dziecku to, co się dzieje w filmie i na monitorze. Przypomnieć czasem, że w "realu" strzał i uderzenie boli, że po rozbiciu się samochodem nie restartuje się gry, ale bardzo długo cierpi się w szpitalu.

     Podoba mi się spotykane coraz częściej rozwiązanie, że komputer domowy stoi w miejscu ogólnodostępnym. Dorośli w ten sposób sami są zobowiązani do jednoznacznego, moralnego używania zdobyczy techniki. Mają też wgląd w to, co robią na komputerze ich pociechy. Mogą zaobserwować, że np. ich dziecko podczas gry, strzelania i zabijania staje się zacięte, złe i agresywne. Nie wystarczy co jakiś czas sprawdzić, w jaką grę gra dziecko i porównać ją z dostępnymi w Internecie listami niebezpiecznych gier komputerowych. Teoretycznie łagodne gry, mogą być akurat dla naszych dzieci zbyt mocne. Przypatrzmy się, czy nasze grające dzieci nie zmieniają się w istoty nerwowe i impulsywne, tracące empatię, przypisujące innym złe zamiary, skoncentrowane totalnie na sobie i swoich zachciankach. Czasem mali gracze chcą podporządkować sobie innych, także rodzeństwo a wobec rodziców bywają coraz mocniej roszczeniowi i nieczuli. Takie znaki powinny nas obudzić. Nie wystarczy jednak ograniczyć dziecku dostęp do komputera i gier. Trzeba dać coś w zamian; przede wszystkim rodzicielską obecność, ciekawe zabawy i aktywne zajęcia. Jeśli już gry, to te edukacyjne, ćwiczące zdolności manualne i spostrzegawczość, rozwijające świat wyobraźni i logiczne myślenie. Wielu moich znajomych rodziców zainwestowało sporo pieniędzy w gry planszowe i urządzenia sportowe. Odnieśli sukces: oderwali dzieci od komputera.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 maja 2009


   

Wasze komentarze:
 Piotr: 26.02.2010, 10:10
 Powstał portal wsparcia dla ludzi wychodzących z uzależnienia od gier i ich rodzin. Proszę przekaż te informację dalej niech dotrze do tych którym może pomóc. www.niegram.mixxt.pl
 Ewa: 14.05.2009, 14:55
  To Rodzina JEST dla Boga najważniejsza ! Zdrowa Rodzina ...zrodzona z woli Stórcy , Jego Miłości , która zaistniała między Mężczyzną i Niewiastą oraz ich potomstwem ! Szatan nienawidzi Rodziny bo to ONA Jest największym dla niego " zagrożeniem " ...nie zakony ...wspólnoty konsekrowane ...ale Rodzina ! W Rodzinie rodzą się przyszli Święci ...to w Rodzinie rodzą się Kapłani i Siostry Zakonne ! U Boga na pierwszym Miejscu JEST Rodzina a ludzie konsekrowani są powołani do Miłowania Pana i do Słuzby Rodzinie poprzez nieustanne modlitwy w ich intencji , wspieranie ... pocieszanie ...po to zostali przez Boga powołani ! Bóg czasami prowadzi ludzi poprzez zycie konsekrowane , które oczyszcza , naprowadza na właściwe tory do Życia w Rodzinie i Chwała mu za To lub też poprzez różne wydarzenia rodzinne do Życia konsekrowanego ! To są Boże Tjemnice , które są często nieznane i niewidoczne dla ludzkiego wzroku w óznych wymiarach , dlatego też niech nikt nie osądza ludzi , którzy Idąc za Głosem Serca ... Idą za Panem !
 justina: 13.05.2009, 13:49
 piękne! :)
 KAsia: 12.05.2009, 14:20
 Bardzo śliczne to jest aż się łezka kręci
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej