Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki

Kim jest mama

     Siekam zamaszyście warzywa do sałatki. Podchodzi do mnie Kubuś wystrojony w moje korale i mówi: - Jestem mamą! Śmieję się i przytulam go, a on mokrym całusem przywiera do mojego policzka. Przytulam go mocniej - chichocze radośnie i zaraz wywija się z moich ramion. Biegnie się bawić. Bo tak naprawdę nie jest przecież zapracowaną mamą, tylko dwuletnim beztroskim szkrabem.

     Patrzę za nim przez chwilę. Ależ ten czas leci! Kubuś dorósł już nawet do tak abstrakcyjnej zabawy jak udawanie kogoś innego! A to nie byle co! Trzeba mieć wyraźną świadomość własnej podmiotowości i dużą wyobraźnię, żeby móc tak się bawić. Fajnie wygląda „przebrany" za mnie. Ale tak naprawdę paradowanie w koralach nie ma nic wspólnego z prawdziwym byciem mamą. Ten, kto chciałby jakoś w skrócie określić zakres obowiązków mamy, miałby nie lada problem!

     Kim jest mama? Całodobową nianią, najdelikatniejszą pielęgniarką i lekarzem z najlepszą intuicją, cierpliwym negocjatorem i sprytnym dyplomatą, psychologiem (nawet jeśli bez dyplomu, to z praktyką!), nauczycielką i korepetytorem od wszystkiego, ekspertem w sprawach dziecięcych produktów żywieniowych, higienicznych i odzieżowych, znawcą literatury dla dzieci, lektorem, który umie dowolnie zmieniać głos, minę, intonację i tempo czytania, plastykiem o wielu specjalizacjach - glina i ciastolina, rysunek kredkami i palcami, na szkle i na chodniku - co kto woli, no i oczywiście: kucharką, dietetyczką, praczką, sprzątaczką, kierowcą... czy to już wszystko? Pewnie dopiero połowa. No i trzeba jeszcze dodać bezcenną umiejętność: każda mama musi umieć być dzieckiem, niezależnie do wieku. Dzieckiem, które z nieudawaną radością zjeżdża na sankach, turla się po dywanie, przebiera lalki, rysuje, lepi, buduje, urządza wyścigi samochodów, śmieje się z dziecięcych dowcipów i z przejęciem słucha sekretów...

     Za nic na świecie nie zrezygnowałabym z bycia mamą! Nawet na jedną chwilkę - bo każda jest inna, a wszystkie cenniejsze niż złoto!


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

24 maja 2009   


Miłość potrzebuje stanowczości Miłość potrzebuje stanowczości
James C. Dobson
Niniejsza książka przedstawia sposoby działania w rodzinie, w której trwa kryzys małżeński. Zawiera ona pewne praktyczne propozycje postępowania, które mogą pomóc w zachęceniu obojętnego partnera do powrotu ku obowiązkom małżeńskim... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej