Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rodzina to podstawa!

     Dzieci mają szczególne zdolności do naśladowania świata dorosłych - przenoszą podpatrzone zachowania na grunt swoich zabaw i w ten sposób porządkują zdobyte informacje, a przy okazji "oswajają" to, co budzi w nich silne emocje. Pewna młoda mama opowiadała mi, że gdy karmiła piersią młodszego synka, starszy siadał obok niej, podwijał koszulkę i także "karmił"... swoją ukochaną koparkę. Dzięki temu czuł, że uczestniczy w tym, co robi mama i stopniowo "oswajał" nową dla siebie sytuację. Warto przyglądać się dziecięcym zabawom, bo na ogół są obrazem tego, co i jak dziecko przeżywa, co jest dla niego ważne i w jaki sposób odbiera świat.

     Mój synek często postrzega rzeczywistość przez pryzmat relacji rodzinnych, pewnie dlatego, że doświadczenie rodziny jest mu najlepiej znane. Metaforyką familijną posługuje się dość niekonwencjonalnie i nieustannie nas zaskakuje. Jak choćby ostatnio: dużą lampę łazienkową nazwał "mamą-lampą", a jej liczne potomstwo dostrzegł w niewielkich halogenach rozmieszczonych wzdłuż szerokiego lustra. Skonstatował tylko ze smutkiem: "nie ma taty-lampy!". Lepiej zaprezentowała się rodzina szczotek do zębów. Od kiedy Kubuś przydzielił naszym szczotkom role mamy, taty i dzieci, na scenie umywalki regularnie odbywają się przedstawienia o tematyce familijnej! Taki łazienkowy teatr to zresztą niezawodny sposób, by każdy buntownik polubił mycie zębów.

     Czułe relacje rodzinne porządkują także świat samochodów Kuby. Największy to oczywiście tata, a średni to mama. To do nich po całusy podjeżdżają czterokołowe maluchy, którym nieustannie przytrafiają się stłuczki i wywrotki. Ale Kubuś stawia przed autami nie tylko rodzicielskie zadania. Jego samochody lubią się ścigać, często coś przewożą lub budują. I tak powinno być. Bo mama i tata muszą mieć przecież także inne role życiowe, nie tylko te rodzicielskie. Ważne jednak, by zawsze wiedzieli, która spośród życiowych ról jest pierwszoplanowa.

Monika Staniszewska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 sierpnia 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej