Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki

Listopadowa rozmowa

     Czytam o dzieciach z hospicjum - o cierpieniu i o umieraniu i łzy same płyną mi po twarzy. - Dlaczego płaczesz? - słyszę zza pleców i ciepłe rączki obejmują mnie mocno za szyję. To Marysia. Czuję bicie jej małego serduszka. Jakie to szczęście, że moje dzieci są zdrowe! Ale nie tak łatwo odpędzić ciężkie myśli o innych rodzicach, którzy muszą zmierzyć się z żałobą po stracie dziecka. Nowa fala smutku zalewa mi serce. Marysia pakuje się na moje kolana, a ja opowiadam jej o tym, co przeczytałam. I płaczemy razem. Po chwili jest już przy nas Zuzia. - Co się stało? - pyta z niepokojem. Łzy przeszkadzają mi mówić, słowa grzęzną w bezradnym smutku, głos drży, kiedy czytam dziewczynom fragmenty artykułu o nieuleczalnie chorych dzieciach. Potem opowiadam o mojej koleżance, wolontariuszce w hospicjum, która tydzień temu przeżyła śmierć swojej dziewięciomiesięcznej podopiecznej. Teraz płaczemy już wszystkie trzy. Ale ten płacz nie jest zły. nie ma w nim buntu, nie przypomina histerii i nie potęguje smutku. Wręcz przeciwnie - oczyszcza i koi. Dobrze jest czasem popłakać razem, więc płaczemy. I przytulamy się. A potem rozmawiamy o śmierci. Kiedyś myślałam, że to za trudne dla dzieci i za ponure, że lepiej brnąć w eufemizmy łagodzące ostateczność i nieuchronność śmierci. Myliłam się. Dzieci potrzebują jasnych określeń, by budować świat swoich wyobrażeń. Potrzebują spokojnych rzeczowych odpowiedzi, by nie stracić poczucia bezpieczeństwa.

     Nasza rozmowa o śmierci jest zwyczajna, trochę poważna i smutna, ale przeplatana uśmiechem, bo wspominamy też dziadka i mówimy o nadziei... A potem Marysia, jakby nigdy nic, pyta siostrę: - To co, bawimy się dalej? - i już biegną do przerwanej zabawy. Patrzę za nimi zdziwiona. Jak łatwo przeszły od tematu śmierci do normalnego życia! Ale czemu się dziwię? Przecież śmierć jest częścią życia i wciąż się z nim przeplata.


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

15 listopad 2009   


Miłość potrzebuje stanowczości Miłość potrzebuje stanowczości
James C. Dobson
Niniejsza książka przedstawia sposoby działania w rodzinie, w której trwa kryzys małżeński. Zawiera ona pewne praktyczne propozycje postępowania, które mogą pomóc w zachęceniu obojętnego partnera do powrotu ku obowiązkom małżeńskim... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej