Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Co powiedzieć dzieciom?

     W jaki sposób przekazać dzieciom wiarę? Czy wystarczy przykład osobisty? Życie Słowem Bożym na co dzień jest rzeczywiście najważniejsze, ale czy wystarczające? Dzieci, obserwując rodziców, naturalnie wchodzą w świat chrześcijańskich wartości i przyjmują je za swoje, ale nadchodzi taki czas, gdy chcą budować wiarę już tylko na własnych doświadczeniach. Dojrzalsze podnoszą rodzicom poprzeczkę - wnikliwie analizują świat i zadają coraz trudniejsze pytania. Czasem wydaje się, że na niektóre sprawy jest za wcześnie i że pewnych tematów lepiej wcale nie poruszać. Ale skoro dzieci o nie pytają, trzeba się zmierzyć z ich dociekliwością.

     Nie da się uniknąć rozmów o konsekwencjach wyboru chrześcijańskiej drogi życiowej. Nie ma co się łudzić, że z dziecięcych ust nie padną pytania o sens cierpienia albo o to, dlaczego nie wszyscy ludzie wierzą w "naszego" Boga. Takie pytania są dla mnie źródłem wielu wątpliwości.

     Odpowiedzi muszą być wyważone. Na pewno nie powinnam wchodzić w omawiane zagadnienia zbyt głęboko, bo mały słuchacz zwyczajnie się pogubi. A dziecko ma przecież prawo do tego, by jego wiara była "dziecięca" i dojrzewała stopniowo. Ale wiem także, że nie można podsuwać dziecku obrazu infantylnej "Bozi", ponieważ taki wizerunek jest po prostu nieprawdziwy i szybko się rozpadnie w zderzeniu z realnym światem.

     Jak wychowywać dzieci w wierze? - często zadaję sobie to pytanie. Nie chcę niczego zaniedbać, ale nie chcę też przesadzić z gorliwością. Zależy mi na tym, by moje dzieci czuły się dumne z przyjaźni z Jezusem i nie wstydziły się swojej wiary. Ale nie chcę, aby pomyliły chrześcijańską dumę z pychą. Nie chcę, by uważały się za tak pobożne, że aż lepsze od innych. Pragnę, by nie strzegły zazdrośnie owoców, które wydaje wiara, lecz by szczodrze je rozdawały. W przeciwnym razie ich wiara przestanie owocować i zamieni się w faryzejską megalomanię.


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 czerwca 2010   


Miłość potrzebuje stanowczości Miłość potrzebuje stanowczości
James C. Dobson
Niniejsza książka przedstawia sposoby działania w rodzinie, w której trwa kryzys małżeński. Zawiera ona pewne praktyczne propozycje postępowania, które mogą pomóc w zachęceniu obojętnego partnera do powrotu ku obowiązkom małżeńskim... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 jola: 17.06.2010, 12:21
 No własnie jak to zrobić? My chyba coś zaniedbaliśmy:(
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej