Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Łaski nie mają

Jak to się dzieje, że miłość tak szybko się
Kończy, wygasa - choć tak solennie się
Ślubowało i wierzyło, że miłość wszystko
Pokona i przetrzyma? I dlaczego potem
Nie kochający się już małżonkowie mają
Pretensję do Pana Boga, że mimo tak
Pięknego ślubu, piękno i trwałość miłości
Przepadło jakby bez śladu?

Tak jakoś bywa, że zwłaszcza przy sakramencie małżeństwa, myli się łaskę Bożą z...magią. I dlatego tyle w dzień weselny zwyczajowych i zabobonnych praktyk, jakby los miłości małżonków miał zależeć od jakichś ciemnych sił i przeznaczeń, a nie od ich wspólnego z Bogiem wysiłku i łaski, której tak naprawdę zabraknąć nie może, choćby się tak zdawało, jak na weselu w Galilejskiej Kanie. To wino z Kany ma piękne i mądre znaczenie. Kiedyś życzyłem nowożeńcom: "Aby młode wino waszych uczuć nie zamieniło się w wodę bezbarwności i znudzenia sobą, ale dojrzało na koniec do starego wina wierności."

*

To było w przeddzień 10 rocznicy ich ślubu, o której po prostu zapomniał, jak chyba już od 3-4 lat. Czemu? Praca - i to dobra praca. Rozwijał się, realizował, zarabiał, żeby żona i dzieci mogli mieć wszystko. Co prawda...oprócz niego, ale pocieszał się, że domeną mężczyzny jest świat, a kobiety - dom. A żona świetnie ten dom prowadziła. Tego dnia świętowali w pracy ukończenie jakiegoś projektu, a więc premia, no i alkohol. Kiedy stanął w drzwiach domu na chwiejnych nogach, żona wskazała mu schody. Umówili się, że jeśli nadużyje alkoholu, to zejdzie z oczu dzieciom i spał będzie na strychu. Poszedł więc tam i rzucił się na kanapę. Potrącił półkę, z której spadło kilka książek i album ze zdjęciami z ich ślubu. Nie oglądał go od miodowego miesiąca. Otworzył. Wpatrzył się w twarz żony pod welonem. Jaka ona była piękna! A teraz? Już dawno nie patrzył jej z bliska w oczy, nie mówił nic miłego...No tak, praca. Oglądał kolejne zdjęcia ze ślubu. Przyjmują Komunię świętą. Udzielał im jej ich gość, bernardyn, który dał im potem butelkę starego czerwonego wina. Pod zdjęciem żona zapisała jego życzenia: "Aby miłość wasza nie straciła smaku i barwy. Nuda jest grobem miłości." No tak, pomyślał, on ucieka z domu przed nudą. Spojrzał na datę i otrzeźwiał. Jutro 10 rocznica ich ślubu! Wyszedł szybko i kupił 10 białych róż, jakie mieli na ślub i zaczął szukać takiego wina. Znalazł, było drogie. Zaszedł do fryzjera. Kiedy wszedł do mieszkania, żona prasowała jego koszulę, przeraźliwie smutna. Stał z ukrytymi za sobą różami i jąkał: "Wiesz, jaki ja jestem głupi..." - "To nie nowość" - odpowiedziała cicho. A on ciągnął dalej: " I jestem ślepy, bo nie wiem, jaki ja mam skarb w domu - w tobie...I ja to przegapiam któryś rok..."

- "To też nie nowość" - powiedziała ona. A on: "Ale jutro już 10 lat, jak jesteśmy razem..." Nie patrząc na niego powiedziała: "Częściowo razem..." On jednak dalej jąkał się: " Wiesz, wiesz...kupiłem białe róże i takie samo czerwone wino, żeby nasza miłość nie straciła smaku i barwy..." Teraz dopiero na niego spojrzała na niego i nagle przytuliła się, nie zważając na kolczastość róż. Na pół szlochając mówiła: "A ja myślałam, że już wszystko się skończyło...Tak kochałam w tobie kiedyś te twoje pomysły, niespodzianki, fantazję w okazywaniu mi miłości, bo ci zależało. A teraz chyba już nic a nic...Cała twoja pomysłowość poszła w pracę. Stałeś taki nijaki - i dla dzieci, i dla mnie. Myślałam już, że kogoś masz, bo się nudzisz z nami. A nuda, wiesz...jest grobem miłości. Wiesz, dałam na Mszę za nas...jutro...w intencji, aby było jak dawniej, jak na początku. Będzie? Powiedz! Będzie? Pan Bóg pomoże..." Wyciągnęła ku jego twarzy pokłutą różami dłoń..."

*

Jest takie powiedzenie, że kobiety oddają nam cały skarb swojej miłości, a potem domagają się zwrotu w drobnej monecie...

Miłość musi karmić się czymś, co symbolizuje wino, ale nie to, co szumi w głowie, lecz jest jak łaska, jak życiodajna krew, jak tętno codzienności. W łasce Bożej kryje się wiele znaczeń, między innymi piękno, wdzięk i wdzięczność, o której tak szybko się zapomina. A przecież miłość to ponoć "wdzięczność bez granic za wszystko i za nic." To również święto, odświętność, świętowanie - i tego, co Boże, i tego, co ludzkie. Nie kocha się kogoś za to, że jest piękny, ale ktoś pięknieje dlatego, że jest kochany. Wino niesie również i trudniejsze znaczenie - to ból na kształt tłoczni, to cierpliwość wobec cierpkości, to gorycz czasem na dnie słów...Ale i rozweselenie, i przebaczenie i przymknięcie oka na wady, co są zaletami, które się jeszcze nie rozwinęły...A to nie jest możliwe bez łaski Bożej, po którą nieustannie trzeba wędrować do świątynie, gdzie przemienia się wino w Krew, słabość w wytrwałość, brud sumienia w czystość, bylejakość w świeżość na kształt kwiatów. I wtedy ta miłość, nawet jeśli jest ciężarem, to ma swoje znaczenie - ciężar znaczenia dla małżonków, dzieci, a przede wszystkim dla Boga, który niespodziewanie dla wszystkich, obdarowuje najlepszym winem, które zawsze zostawia na koniec. Aby rzeczy ostatnie mogły być nie tylko jako pierwsze, ale dojrzalsze od nich i mądrzejsze. "Tak nam dopomóż Panie Boże Wszechmogący i wszyscy święci"...co miłość donieśli do samego nieba.

Brat Tadeusz RucińskiWasze komentarze:
 Maria: 22.12.2013, 19:33
 Bog na pierwszym miejscu -na drugim zona -maz. Na trzecim dzieci ,bo ich cale szczescie w kochajacych sie rodzicach.Tam gdzie Bog na pierwszym miejscy ,tam wszystko jest na swoim. Niestety u mnie tak nie bylo.Ale dopoki zyje ,mam nadzieje ze wszystko wroci na swoje miejsce.Nieustannie przepraszam i prosze Boga o to.Modlcie sie za nas.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Agnieszka z Montepulcianośw. Agnieszka z Montepulciano

Modlitwa do św. Agnieszki z MontepulcianoModlitwa do św. Agnieszki z Montepulciano

Litania do św. Agnieszki z MontepulcianoLitania do św. Agnieszki z Montepulciano

Do La Salette przybywają pielgrzymi z całego świataDo La Salette przybywają pielgrzymi z całego świata

Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)

Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej