Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wprowadzenie

"Jako człowiek z młodu się bawi, potem uczy, a potem pracuje do końca dni swoich i na ostatek rachuje się ze wszystkich spraw żywota swego, tak dzieci już w ochronie w każdym dniu, tygodniu i całym roku, tym samym porządkiem wszystkie te sprawy odbywać mają"

(Bł Edmund Bójanowski)

Skołowany dzisiejszy człowiek kręci się w kółko szybciej niż wskazówki zegara, nie zauważając, że czas podąża naprzód i że pośpiech wcale nie oszczędza czasu, lecz niszczy raczej to, do czego ów czas został człowiekowi dany. Nieustannie powtarzane "nie mam czasu" oznacza, że "nie mam głowy, serca i chęci" do uważnego zamyślenia się, do przypomnienia sobie o obowiązkach wiary i sumienia, do modlitwy zakorzeniającej człowieka w Bogu i w rzeczywistości; a nawet do najbardziej człowieczych powinności. Magiczno - elektroniczne - halucynogenna pseudo-kultura coraz skuteczniej pogrąża nas w nieuwagę, w niepamięć, w niepowagę, w niewolę, w nierzeczywistość, w jakiś rodzaj niebytu, niby-życia. To powtarzające się (w powyższych wyrazach) "nie" neguje jakby to, co naprawdę człowiecze, Boże, sensowne, piękne, dobre i prawdziwe oraz czyni powoli człowieka nieludzkim, a życie stanem coraz trudniejszym do zniesienia (choćby coraz częstsze znudzenie wszystkim). Najgorzej, że większość z nas przywyka do tego i sądzi, że inaczej żyć nie można, bo "tak wszyscy", bo "takie czasy", bo "takie jest życie"...

Dlatego trzeba jakby zejść z tej szalonej "karuzeli", przestać się gorączkowo kręcić, wysiąść z "superexpresu" pośpiechu, by odkryć, że czas - chwile, godziny, dni, tygodnie - jest kroplami życia, które jest zbyt cenne, by zmienić je w coś w rodzaju "przejścia pijanego przez ulicę". Życie bowiem może być - dzień za dniem - marnowane, tracone, ale może też być zyskiwane, bo tworzące nasze człowieczeństwo i naszą wieczność już teraz. Ludzie święci, chodzący po świecie jakby w "okularach wiary" byli twórcami, artystami życia. Nic w ich życiu nie było zbędnego, bezsensownego, zmarnowanego. Żaden z nich nie "zabijał" czasu. Zbyt wielką bowiem miał ten czas wartość w ich oczach, w oczach Boga i tych, którym ten czas można było najpiękniej ofiarować.

Jednym z takich ludzi wiary był - jeszcze mało znany -bł. Edmund Bojanowski, twórca wiejskich ochronek i Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. Ten człowiek, chory na gruźlicę, traktował każdy dzień jako darowany mu przez Boga, aby mógł BYĆ - intensywnie, twórczo, pożytecznie - DLA INNYCH. Aby przeżywać mógł każdy dzień jak liturgię nauki, pracy, troski, miłości; czyli celebrowania i tego, co było, i tego co jest, jak również tego, co ma nastąpić, a co jest owym misterium życia dziejącego się, rozgrywającego się na oczach Boga. Było to właśnie tym, co Biblia nazywa MĄDROŚCIĄ. Takiej mądrości brakuje tym naszym czasom, ludziom wykorzenionym z rzeczywistości, żyjącym często tak jakby nie było Boga, śmierci i wieczności.

Edmund Bojanowski znał znaczenie rytmicznie odmierzanego dniami i tygodniami czasu, a także znaczenie nawyków i rytuałów przypisanych poszczególnym dniom tygodnia w wychowaniu moralnym i religijnym ochronkowych dzieci. W swoim wychowaniu każdy dzień tygodnia poświęcił on określonej prawdzie - tajemnicy Bożej, a wiążąc ją z różnymi sposobami celebrowania, uczynił z każdego dnia przestrzeń systematycznego pogłębiania rozumienia i przeżywania tych tajemnic oraz wdrażania ich w życie. A czy nie jest to, ogólnie rzecz biorąc, istotą wychowania?

Gdyby tak teraz pozbyć się jakoś presji i obsesji nowoczesności (która zwykle nie wychodzi wychowaniu na zdrowie) i z uwagą przyjrzeć się temu "misterium tygodnia" sprzed stu lat, to można byłoby w nim odkryć panaceum i antidotum na wiele problemów wychowawczych, z którymi tak trudno teraz sobie poradzić. Już samo zróżnicowanie przewodnich motywów każdego dnia i odpowiedniej dla nich oprawy (nastrojów, rytuałów, przeżyć), jest teraz czymś coraz bardziej potrzebnym, gdy zacierane są wszelkie różnice, granice i stopnie ważności. Byłoby to czymś zbawiennym dla takiego stylu życia, w którym dzień jest podobny (w monotonii) do innego dnia, gdzie sacrum miesza się z profa-num, gdzie wszelkie przeżycia dyktuje telewizor z jednostajną i coraz bardziej prymitywną porcją prefabrykowanych wrażeń, a wszystko staje się nudną magmą, bez wyraźnego celu, sensu i zróżnicowanej wartości. Wszechobecne i coraz bardziej przykre uczucie nudy - zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży - bierze się chyba stąd, że niczemu teraz nie towarzyszy misterium, na nic nie trzeba teraz zasłużyć; przed niczym teraz n i e klęka; niczego nie traktuje się z należną powagą . Wszystko jest bowiem sprowadzone do rozrywki, konsumpcji, iluzji i jałowego oglądactwa. Wtedy więc, kiedy każdy dzień ma swój określony motyw, koloryt, nastrój, obrzęd, wydźwięk -jak w suicie czy symfonii - rośnie bogactwo przeżyć, poszerza się horyzont poznania, pogłębia się sfera moralna i duchowa człowieka, zwłaszcza dojrzewającego. Tak bowiem kształtuje się i ustala pewien wewnętrzny i zewnętrzny ład wszystkiego, co się przeżywa; jego piękno, specyfika i naturalny rytm następowania. A tego teraz pozbawiony i wciąż pozbawiany jest człowiek dorosły, a jeszcze bardziej dzieci i młodzież.

Czas więc przedstawić owe motywy, jakie przeznaczył Edmund Bojanowski dla poszczególnych dni tygodnia, jaką oprawę do nich zalecał i co poprzez nie kształtował. Pozwolę sobie jednak to przedstawić od strony znaczenia, jakie miałoby to dla wychowania dzisiaj - i to nie tylko w ochronkach czy przedszkolach, ale również w domach i w rodzinach.

br. Tadeusz RucińskiWasze komentarze:
 Mama: 13.11.2017, 00:54
 Panie Boże, proszę o łaski dla moich dzieci w tym dniu i kolejnych. Opiekuj sie nami i naszym poczynaniami. Spraw żeby ten dzień był dla mnie, mojego syna i córki dobry. Ześlij potrzebne łaski. Tobie Boże ufamy!
 Kasia : 26.11.2014, 10:08
 Panie Boze prosze cie o blogoslawienstwo w tym dniu i o bezpieczny dzien dla mojego synka Macka i meza sebastiana
 katiaaa: 31.10.2006, 16:20
 chyba ladne czytalam nie cale ale cos w sobie ma...
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana WyszyńskiegoModlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Medytacje Prymasa TysiącleciaMedytacje Prymasa Tysiąclecia

Modlitwa do św. Germana z ParyżaModlitwa do św. Germana z Paryża

Ks. Stanisław BernackiKs. Stanisław Bernacki

Nie tylko dla prawosławnychNie tylko dla prawosławnych

Niestrawność (dyspepsja) czynnościowaNiestrawność (dyspepsja) czynnościowa

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej