Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O zachęcie nie tylko do dzieci

Czy to do dzieci, czy do kogokolwiek innego (w tym również do siebie samego) kieruj słowa zachęty. Po pierwsze dlatego, że tak łatwiej żyć i właśnie dlatego Bóg nam to nakazuje, np.:

"Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodlura, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym" CK 4,29).

..Dlatego zachęcajcie się wzajemnie i budujcie ji ani drugich, jak zresztą czynicie" (1 Tes 5,11).

"Odpowiedź łagodna uśmierza zapalczwość, słowo raniące pobudza do gniewu" (Prz 15,1).

Narzekanie i powątpiewanie tylko pogarsza sprawę, a po drugie zwykle jest KŁAMSTWEM.

Ostatnio słuchaliśmy osoby, która przechodziła remont mieszkania. Niewątpliwie była to bardzo przykra sytuacja: kucie kafelków, wymiana rur malowanie. Wciąż powtarzała: Jak ja się z tym morduje!", Ja tego nie przeżyję!" Potęgowało to jedynie rozgoryczenie. Pocieszaliśmy, jak tylko potrafiliśmy: "Tak wiemy, to rzeczywiście bardzo męczące, ale trzeba przetrwać".

Sami - przechodząc remont i przeprowadzkę - byliśmy krańcowo wyczerpani, ale staraliśmy się (to nie znaczy, że zawsze nam to wychodziło) nie narzekać, tylko mówić prawdę, np.: Jestem już strasznie zmęczony, ale nie mam innego wyjścia", Jakoś damy radę!", "musimy przetrwać!", "potem będzie miło i ładnie", "tak, jest trudno, ale wkrótce to się skończy. Już prawie z górki!".

Zarówno dzieciom i osobom dorosłym potrzebna jest zachęta, więc zamiast dziwić się i mówić: "W co ty się pakujesz?", "już widzę, jak sobie z tym poradzisz" - naucz się po prostu mówić słowa, które krzepią. Np. "To rzeczywiście trudne, ale wierzę, że sobie poradzisz! "Podziwiam Cię, że chcesz się tego podjąć!" (mówmy to nie z ironią, ale szczerym tonem głosu).

Wyrażaj słowa zachęty swoim dzieciom i nie tylko (teraz możesz to trenować na innych osobach z otoczenia), gdy próbują nowych umiejętności czy zainteresowań. Posłuż się zachęcającymi słowami, jak te: "Możesz to zrobić", "To wspaniałe", "Spróbuj jeszcze raz, a na pewno Ci się uda", "Świetnie", "Naprawdę podziwiam Cię", "Widzę, jak się starałeś, jestem z ciebie dumny", "Widzę, że wychodzi Ci to o wiele lepiej".

Brzmi to dziwnie. Być może. My jednak nabraliśmy tego nawyku, bo przecież jest to norma w Bożym królestwie. Jakiś czas temu w grupie mieszanej młodzieży i małżeństw graliśmy w siatkówkę. Do naszej "poważnej" gry dołączyły się nasze dzieci (dość już podrośnięte). Nie odpędziliśmy ich. ale zachęcaliśmy motywując przy każdym serwie: "No już prawie dobrze!", "Następnym razem na pewno Ci się uda", "Dobrze, tylko trochę mocniej", "Spróbuj jeszcze raz". I dzieci naprawdę grały coraz lepiej.

Jedna z matek, świeżo upieczony kierowca, z trudem próbowała zaparkować samochód między naszymi. A my wszyscy, zamiast się z niej podśmiewać, staliśmy wokół zachęcając i dodając jej odwagi: "No, jeszcze troszkę", "Spróbuj jeszcze raz", "Spokojnie, spokojnie na pewno Ci się uda".

A teraz napisz, kogo i w jaki sposób zamierzasz dzisiaj zachęcić.

Mariola i Piotr Wołochowiczowienr 23/1999Wasze komentarze:
 Inka: 08.06.2008, 13:50
 szczególnie mężczyzna potrzebuje tych dobrych słów: jesteś dzielny, silny, MąDRY, zdolny... poradzisz sobie. one właśnie sprawiają, że chłopak staje się takim mężnym człowiekiem.. szczególnie jest ważne gdy chłopak nie wyniósł tego z domu, od własnego ojca.. PS. polecam książkę DZIKIE SERCE dla wszystkich facetów.. i nie tylko ja najpierw przeczytałam a potem dałam ją mojemu chłopakowi. Uwierzył w siebie że jest silny..... mimo zranień z dzieciństwa...
 Anna: 30.05.2008, 19:25
 Właśnie stosuję taką "terapię dobrymi słowami" wobec mojego chłopaka:) Denerwuje się przed nową pracą - rozumiem go, bo sama też bym się denerwowała. Mówię mu, że poradzi sobie, że jest zdolny, szybko się uczy. To naprawdę pomaga:)
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Wojciechśw. Wojciech

Modlitwa do św. WojciechaModlitwa do św. Wojciecha

Litania do św. WojciechaLitania do św. Wojciecha

Żywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiejŻywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiej

Jak Wojtek zaczął szanować zieleńJak Wojtek zaczął szanować zieleń

Zamki BretaniiZamki Bretanii

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej