Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kolory życia

     Każdy człowiek ma w posiadaniu kredki, którymi szkicuje swoje życie: plany, zamierzenia, decyzje. Stonowana harmonia kolorów życia staje się przyczyną wewnętrznego spokoju, pretekstem do zastanowienia się nad własną egzystencją i rolą w społeczeństwie.

     Olśniewająca biel

     Jak być wolnym ptakiem, na którego czeka rozwarte i nieskazitelne niebo? Jak unieść się nad codziennością i poczuć się wolnym?

     Człowiek niewinny to postać lekka, nie czująca obciążenia codziennymi obowiązkami i problemami. Biała szata, jasne włosy, niebieskie oczy oraz uśmiech to niezwykłe połączenie czystości i wewnętrznej harmonii. Człowiek, który kocha jasność, piękno, potrafi zachwycać się sztuką - staje się spełnionym, radosnym, optymistycznym estetą. Takowa radość bierze się z serca, z wewnętrznych ukierunkowań, przemyśleń, pragnień bycia potrzebnym, wyjątkowym człowiekiem.

     Lekkość umysłu i ciała to ogromny dar. Najważniejsze jest jednak to, aby umieć być sobą, nawet wtedy, kiedy otoczenie wyśmiewa, rzuca pogardy, obelgi, oszczerstwa.

     Biały świat jest piękny, niezwykły, a osoby, które do niego należą rzucają ponadczasowe hasła sensu ludzkiego bytu. Z tego powodu spotykają się bardzo często z cierpieniem - są odepchnięte przez innych, często przyziemnych ludzi, którzy odrzucają istnienie Boga, czegoś niewidzialnego, niewytłumaczalnego naukowo.

     Spokojna i opanowana zieleń

     Jak wyglądałby świat, gdyby zabrakło w nim pachnących bzów, krystalicznych potoków oraz drzew jemiołowych, pod których tylu zakochanych wyznało sobie miłość? Gdzie odpoczywałby człowiek, jak nie w lasach, parkach, górach oraz nad jeziorami? Obcowanie z przyrodą sprawia, że ludzie mogą stać się jakby żywymi częściami natury. Czerwone, duże jabłka czy maliny to przede wszystkim eksponaty, nie obojętne ozdobniki. W takim stanie rzeczy człowiek może trwać latami, ponieważ przyroda to coś więcej niż kilka zielonych gałęzi czy liści. Jak smakowałyby nasze potrawy bez dodatków i przypraw roślinnych? Jak odżywialiby się ludzie bez owoców i warzyw, które mają tyle witamin? Co by działo się na świecie, gdyby nagle zabrakło cienia lipy, szumu konarów drzew, owoców morza? Brak producentów w ekosystemie przyczyniłoby się do ogólnoświatowego zamieszania w świecie organizmów. Bez natury powoli zaczynałby umierać świat, a błękitna planeta z pewnością stałaby się pustkowiem, gdyby zabrakło tlenu produkowanego przez rośliny.

     Ludzie, którzy dbają o lasy, pola, łąki, sadzą i podlewają kwiaty nie tylko dbają o nasze pożywienie, ale także umilają nam przebywanie w lasach i miłych, cichych miejscach. Powinniśmy dziękować wszelkim ekologom i obrońcom przyrody za to, że tak godnie reprezentują wszystkich wrażliwych ludzi, którzy nie są nieczuli na zanieczyszczenia i śmieci, które nieustannie są wywożone do lasów. Zielony świat to piękna rzeczywistość, ale czy jej piękno będzie wykorzystane, zależy od tych, którzy ubarwią swoje życie zielonym odcieniem jasności.

     Różowe odzienie

     Ostatnio widziałem na fotografii ładną dziewczynę. Miała ciemne oczy, brązowe oczy, była szczupła, wysoka i miała piękny olśniewający uśmiech. Pomyślałem, że zobaczyłem ideał, piękność nie wartą tego świata.

     Kiedy zobaczyłem ją na żywo przeraziłem się, bo ubrała jaką maskę i nie pokazała twarzy swojej duszy. Miała na sobie spódnicę, do tego trampki, żel na włosach, kolczyki chyba we wszystkich możliwych miejscach, trochę różu na policzkach i tona makijażu. Zapytałem siebie w myślach o przyczynę takiej zmiany, kiedy zauważyłem, że w swojej torbie ma same kolorowe czasopisma o modzie. Odpowiedź nasunęła się sama.

     Pogoń za modą, chęć wyróżnienia z tłumu to mankament, nie zaleta. Prawdziwa wartość człowieka, czyli pokora i wrażliwość, zostaje ponownie zakryta sztucznością i komercją.

     Mimo, że ludzie zarzekają się, iż widzą granicę między pustą modą danej subkultury a awangardą klasyczną, to i tak mieszają te dwa pojęcia i z premedytacją stawiają je na tej samej szali. Co chcą przez to pokazać?

     Różowy świat - tak nazywam tę rzeczywistość. To ostatnio taki modny kolor. Ponoć wraca do modny, jest najbardziej oczekiwany wynalazek ludzkości. Czy w różowym świecie żyje się lepiej? Różowe życie to nie to, o czym marzy normalny, skromny człowiek.

     Czarne charakterki

     Jako młody człowiek bałeś się ciemności? Czy ciemność w nocy nie sprawiała, że przestawałeś widzieć świat? Ile razy budziłeś się w zimną, ponurą jesienną noc z powodu koszmaru? Bałeś się?

     Czarny świat to rzeczywistość nijaka, nieznana, niepoznawalna dla zwykłych ludzi. Czasami jest straszna, przyprawiająca o dreszcze. Ludzie ubrani na czarno, słuchający ciężkiej hardrockowej muzyki mogą być agresywni i niekulturalni. Jeżeli doprowadzą siebie do takiego stanu pochłonie ich obojętność i przygnębienie, co zaowocuje w wymieranie ich sumień. Zatracą wartości, będą organizować spotkania sekt i handlować narkotykami. Jeżeli będą trwać w ciemnościach na pewno będą szukać wyjścia. Ale czy je znajdą w otoczeniu, które doprowadziło ich do rozpaczy?

     Są też ludzie, którzy słuchają ciężkiej muzyki, ubierają się na czarno i wcale nie są źli. Dlatego w "czarnym" świecie trzeba być niebywale ostrożnym i umieć wybrać pomiędzy dobrem a złem.

     Prawda w złocie odbita

     W życiu czekają na nas zadania do wykonania, problemy do rozwiązania, zagadki do rozwikłania. Otumanieni tą ogromną ilością obowiązków często zatracamy sens życia, zapominamy po co żyjemy, jaki życiowy cel obraliśmy. Zaczynamy podążać ku bogactwu, przepychowi, karierze zawodowej. Czy warto?

     Na pewno wtedy, kiedy brakuje pieniędzy na życie, utrzymanie. W takim stanie rzeczy należy naturalnie zdobywać pieniądze, wykształcenie.

     Taki świat określa się mianem złota. Czasami to właśnie złoto ma większą wartość dla człowieka.

     Świat bogactwa i przepychu to świat w którym nie ma miejsca dla ludzi o słabych nerwach. Ciągła rywalizacja, chęć bycia lepszym powoduje zanik podstawowych wartości, jakimi człowiek powinien się kierować. Człowieka żyjącego w przepychu można porównać do osoby pozostawionej na środku oceanu. Mimo, ze otacza go woda umrze z pragnienia, gdyż woda słona nie nadaje się do picia, a w dużych ilościach niszczy organizm.

     Pieniądze mogą ukoić głód, pomóc zrealizować marzenia. Jednak człowiek, który zapragnie żyć w świecie złota i przepychu, musi mieć się na baczności i być czujnym, aby nie przegrać swojego życia.

     Czerwona róża, mimo piękności kłuje!

     Już trzecia jesień park nasz wyzłaca
     Kasztany lecą z drzew trzeci raz
     A twoja miłość do mnie nie wraca
     Choć tyle błyszczy liści i gwiazd

     Tutaj miłość przedstawiona jest jako nieszczęśliwa. Osoba wypowiadająca te słowa zorientowała się, że miłość mimo, że jest najsilniejszym uczuciem potrafi okropnie zranić. Tak więc kolor czerwony to nie tylko symbol szczęścia i zakochania, ale także smutku, cierpienia i rozpaczy.

     Miłość na wyróżniać ludzi, oczyć ludzi opieki i przykładności. Kiedy to uczucie zostaje zastąpione zdradą, wtedy pryska niczym bańka mydlana. Brak wtedy opatrzności, pomocności, wrażliwości. Zakochanie potrafi pokazać także kolce. Przede wszystkim wtedy, gdy miłość staje się platoniczna, czyli nieodwzajemniona.

     Świat przepełniony czerwonymi barwami to świat pełen bólu i zgorzkniałości. Aby przetrwać w takim świecie, nie trzeba być mściwym, ale zawsze szczerym i rozważnym człowiekiem. Każdy człowiek skazany jest na ten świat. Ale to jedynie od niego zależy jaki odcień przybierze ta czerwień: łagodny czy rażący.

     WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE

     Wszyscy ludzie na ziemi są malarzami. Każdy trzyma w jednej ręce paletę pełną kolorów, a w drugiej pędzel, którym maluje swój świat na wielkiej płachcie swojej historii.

     Wszyscy ludzie muszą podjąć wybór, jakich odcieni wybrać, aby ich życie było dobre, pełne sensu, wrażliwości i umiarkowania. W życiu powinna przeważać harmonia barw i odcieni, aby życie człowieka mogło być kartą w historii całej ludzkości.

     Całe szczęście każdy człowiek ma u swego boku innych malarzy, którzy wspólnie mogą pomóc mu w kreowaniu swojej przyszłości. Oni będą troszczyć się o jego życie, kiedy będzie myśleć racjonalnie i nie ulegać nie potrzebnym frustracją.

     Każdy człowiek musi wiedzieć, że w każdej chwili może ciemne barwy przekształcić w jasne, a ciepłe w zimne. Musi liczy się jednak z konsekwencją, że na płótnie jego życia pozostanie plama źle użytego koloru. Ta plama będzie widoczna zawsze, dlatego trzeba przemyślać swoje wybory i swoje poczynania.

     "Szanuj życie na Ziemi, jakbyś miał żyć wiecznie i pracuj dla przyszłego życia jakbyś miał umrzeć jutro." (Edyta Górniak)


Lunatique


   

Wasze komentarze:
 motylka:): 12.05.2009, 20:50
 Śliczne ;) dziekuje za ten tekst;)
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej