Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kuferek pod łóżkiem papieża

Sięgnąłem po książkę Philippa Vandenberga "Piąta Ewangelia". Po co? Trochę po to, by "zabić" czas podróżowania, ale przede wszystkim w celu poznania wroga. Vandenberg bowiem to jeden z tych modnych w ostatnich latach pisarzy, którzy - tak jak słynny Dan Brown, autor m.in. "Kodu Leonarda da Vinci" oraz "Aniołów i demonów" - zarabiają duże pieniądze na sprzedawaniu historyjek "demaskujących" chrześcijaństwo, a w szczególności Kościół katolicki.

Ktoś zapyta: "Dlaczego mówisz o wrogach? Przecież to tylko powieści, fabuła wymyślona dla zainteresowania czytelnika". Jasne! Chodzi o kasę, a tę daje napisanie czegoś, co stanie się bestsellerem. Ale nie tylko! W jednym z wywiadów na temat "Piątej Ewangelii" Vandenberg stwierdził: "To nie książka przeciw wierze, to książka przeciw Kościołowi jako instytucji". Vandenberg ma na celu pisanie książek, które sprzedadzą się w wielotysięcznych nakładach, ale niewątpliwie chce też uderzać w Kościół katolicki. Przy czym w odpowiedzi na jakąkolwiek rzeczową krytykę zawsze może z uśmiechem powiedzieć, że to tylko książki.

Problem polega na tym, że czytelnicy nie zawsze odróżniają powieściową fikcję od rzeczywistości. A ci, którzy odróżniają, też poddają się w jakiejś mierze literackiej manipulacji i zaczynają - pod wpływem powieści - myśleć: "A może rzeczywiście istnieje jakaś tajna księga, skrywana w kuferku pod łóżkiem papieża, która zawiera niewygodną dla Kościoła prawdę na temat Jezusa i chrześcijaństwa?". Dobrze skonstruowana fabuła rozpala wyobraźnię i budzi skłonność do snucia fantastycznych wizji.

Ulubionym motywem książek typu "Piąta Ewangelia" jest podejrzenie, że Jezus w ogóle nie umarł na krzyżu (a tym samym też nie zmartwychwstał), ale pojął za żonę Marię Magdalenę i żył długo i szczęśliwie, ciesząc się gromadką dzieci i wnucząt. Pisarze nie wyjaśniają, po co w tej sytuacji tzw. apostołowie postanowili iść w świat z nowiną, że Jezus zmartwychwstał. Argument, że Kościół okazał się być dobrym biznesem, a zatem apostołowie robili wszystko dla pieniędzy jest zupełnie chybiony, gdyż nie ma żadnych dowodów, że pierwsi chrześcijanie dorobili się czegokolwiek innego niż srogich prześladowań i przedwczesnej śmierci.

Wedle Vandenberga (u Dana Browna jest bardzo podobnie) "prawda" o Jezusie miałaby być strzeżona i przekazywana do naszych czasów przez jakichś wyjątkowo mądrych i szlachetnych ludzi (jak np. Leonardo da Vinci). W pewnym jednak momencie dochodzi do pasjonującego starcia owych szlachetnych ludzi z siłami ciemności, czyli Kościoła instytucjonalnego. W "Piątej Ewangelii" o tajemniczy pergamin (ewangelię Barabasza) walczą między sobą ludzie z chcącej zniszczyć Kościół sekty "orfików", niemniej nie-przyjaźni Kościołowi fundamentałiści islamscy oraz posłani przez papieża jezuici (wyjątkowe typy spod ciemnej gwiazdy).

Książka Vandenberga roi się od wszelakich błędów udających fakty. Ale najgłupsze z tego wszystkiego jest założenie, że jakaś księga mogłaby zachwiać fundamentem Kościoła. To nie było tak, że tajemne księgi dały początek Kościołowi. Kościół zrodził się ze spotkania grupki apostołów z Chrystusem. Opowieść o tym spotkaniu była przekazywana ustnie. Dopiero potem te opowieści spisywano. I to wspólnota pierwszych chrześcijan na czele z apostołami orzekała, jaki pisemny przekaz oddaje wiarę Kościoła. Dlatego Kościół nie boi się tzw. apokryfów i innych tekstów z zewnątrz Kościoła. Powtórzmy: To nie księgi stworzyły Kościół, ale to w łonie Kościoła zrodził się Nowy Testament, który stał się potem normą.

Drogi czytelniku, jeśli chcesz przeczytać jakąś opowieść w rodzaju "Piątej Ewangelii", to najpierw zastanów się, czy nie masz czegoś lepszego do roboty. A jeśli już po nią sięgniesz, to nie bądź głupi i nie ulegaj manipulacjom zręcznego powieściopisarza.

Dariusz Kowalczyk SJ

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 sierpnia 2009Wasze komentarze:
 Braveheart: 08.10.2021, 20:38
 Warto czytać teksty o. Dariusza bo. mądrych umacniają, niezdecydowanych ukierunkowują, niewierzących intrygują, a głupich prowadzą do szewskiej pasji.
 tony: 26.11.2012, 08:16
 założe się że cenzura adonai i tak nie opublikuje mojego wpisu w końcu prawda nigdy na jaw nie wychodzi w kościelnych r=kręgach :):)obłudnicy
 tony: 26.11.2012, 08:15
 a ja po ostatnicj zdaniach darka kowalczyka widzę że sięczegoś boi :) pisząc Drogi czytelniku, jeśli chcesz przeczytać jakąś opowieść w rodzaju "Piątej Ewangelii", to najpierw zastanów się, czy nie masz czegoś lepszego do roboty. A jeśli już po nią sięgniesz, to nie bądź głupi i nie ulegaj manipulacjom zręcznego powieściopisarza. sugeruje nam swoją wolę "jeśli nie masz nic lepszego do roboty" jane że mam czytać takie głupoty jak piszesz :):)
 Luka: 16.09.2011, 21:08
 Ja przeczytałam i "Kod Leonarda..." i "Piątą ewangelię" i stwierdzam że o ile u Browna, było podane że jest to fikcja literacka, o tyle u Vandenberga tego nie ma. Mało tego, od początku do końca książka ta jest utrzymana tak jakby była to czysta prawda. Tym bardziej może zamieszać w głowie nie jednemu myślącemu.
 Zły Myślący Człowiek: 31.05.2011, 12:50
 "A ci, którzy odróżniają, też poddają się w jakiejś mierze literackiej manipulacji i zaczynają - pod wpływem powieści - MYŚLEĆ" i oto właśnie SAMODZIELNEGO MYŚLENIA boi się Kościół Katolicki jak Diabeł wody święconej :-)
 Radek: 01.09.2009, 11:22
 O. Dariusz ma racje. Nie warto z głowy robić śmietnika bo to ani wyglądu ani zapachu...... Ciekawe jakby się czuł pan Philip Vandenberg gdybym napisał fikcyjną powieść o jego rodzicach przedstawiając ich jako złodziei, rozpustników i oszustów?
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej