Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Księża gorsi od Kaczyńskich

Gazeta Wyborcza - lamentuje: "Katoliccy księża i zakonnice coraz częściej pojawiają się w serialach TVP - w «Siostrach», «Ojcu Mateuszu», «Plebanii», «Złotopolskichť, «Klanieť czy «Ranczu». Wszystkie te telenowele łączy jedno: pokazują duchownych w dobrym świetle". Z pomocą w skomentowaniu tego przykrego zjawiska śpieszy Magdalena Środa, która bardzo często wystawia na szwank swój tytuł profesora, plotąc banialuki na temat Kościoła. Tym razem Środa objawiła taką oto tezę: "Z powodu celibatu środowisko duchownych ma problem z własną seksualnością. Tego żaden serial nie pokaże...". Hasło "Więcej seksu!" bliskie jest też prof. dr. hab. Wiesławowi Godzicowi, który uświadamia nas, że jesteśmy zacofani, gdyż "współczesna pop-kultura widzi te postaci [księży i zakonnice] inaczej. Pełno jest tu przedstawień erotycznych czy quasi-erotycznych osób duchownych". Tak przy okazji, to chciałbym zwrócić prof. Środzie uwagę, iż z praktyki chociażby spowiedniczej wynika, że osoby dalekie od celibatu też mają problemy ze swoją seksualnością, często dużo większe niż celibatariusze.

Rozumiem, że pozytywne przedstawianie księży i zakonników jest dla "Wyborczej" solą w oku. Wszak od lat ciężko pracuje, by pokazać nagą, okrutną prawdę o czarnych. W tych wysiłkach wspierana jest przez inne media. Ktoś zadał sobie trud spisania tytułów informacji dotyczących Kościoła, jakie w ostatnim roku ukazały się na portalu Onet. "Zmarł biskup uwikłany w skandale seksualne."; "Ratunku, jestem dziewicą! Dziewictwo często staje się niepotrzebnym brzemieniem, do którego kobiety wstydzą się przyznać"; "Student teologii molestował seryjnie nieletnich"; "Rzucono wyzwanie Biblii - «Słowo Boże zostało sfałszowane»" - to typowe newsy "kościelne", które wykuwają w internautach ideologicznie słuszną nienawiść do kleru i nauczania Kościoła. Ale za to na przykład 25 lutego tego roku trudno było na Onecie znaleźć informację, że mamy Środę Popielcową, i że setki tysięcy ludzi udają się do kościołów, choć nie ma takiego obowiązku. Można odnieść wrażenie, że księża w niektórych mediach traktowani są gorzej niż nawet Kaczyńscy. Tyle że tę ciężką robotę kształtowania opinii psuje taki na przykład "Ojciec Mateusz", który przyciąga regularnie co najmniej pięciomilionową widownię.

Zacofaniu filmowych seriali towarzyszy zacofanie polskiej teologii. Tym tematem zajęła się Joanna Cieśla w "Polityce". W tekście zatytułowanym "Teolog na niskich graniach" autorka powołuje się m.in. na pewnego księdza teologa, który wolał jednak pozostać anonimowy (zapewne z obawy przed stosem inkwizycji). Ów ksiądz-anonim ubolewa, że teologia w polskim wydaniu nie ma nic wspólnego z "burzeniem stereotypów, wstrząsaniem porządkiem, stawianiem twórczych, czasem prowokujących pytań". Może nawet i przyłączyłbym się do tego narzekania, bo niestety nie brakuje teologów-nudziarzy czytających swe pożółkłe skrypty, ale coś mi mówi, że dla wielu postulat teologicznego "wstrząsania porządkiem" oznacza teologię, która sama siebie nie bierze na poważnie i ostatecznie kwestionuje wszystko, co do niedawna głosiła. Tak stało się z teologią w Kościele anglikańskim. Przy aplauzie wielu mediów, duchowni anglikańscy zaczęli "burzyć stereotypy". W rezultacie wprowadzili kapłaństwo kobiet, małżeństwa gejów i wiele innych "reform". Skutek jest znany. Setki tysięcy anglikanów myśli o powrocie do Kościoła katolickiego. Ostatnio taki zamiar ogłosił Graham Taylor, anglikański ksiądz i autor bestsellerów dla dzieci i młodzieży. "Kocham Kościół anglikański - stwierdził Taylor - nigdy nie sądziłem, że będę musiał go opuścić, jednakże dziś zsuwa się on w liberalną otchłań, staje się po ludzku nieużyteczny, a przy tym nie daje już żadnej nadziei, miłości ani łaski". Taylor chce być katolikiem. Czyżby nie czytał Onetu, a za to oglądał "Ranczo" lub "Plebanię"?

Dariusz Kowalczyk SJ

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 listopada 2009Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Tyburcjusz, Walerian i Maksymśw. Tyburcjusz, Walerian i Maksym

Modlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i MaksymaModlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i Maksyma

Modlitwa do św. WalerianaModlitwa do św. Waleriana

Chrzest PolskiChrzest Polski

Poznać Jezusa przy łamaniu chlebaPoznać Jezusa przy łamaniu chleba

Czapeczka i bucikCzapeczka i bucik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej