Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy rock jest szkodliwy?

Nazywam się Tomasz Budzyński, mam 39 lat, żonę i dwoje dzieci. Od prawie 17 lat uprawiam zawód muzyka rockowego, śpiewając w zespołach Armia i 2Tm2,3.

Czy ktoś chce czy nie, muzyka rockowa jest dziś muzyką młodzieży i... starców. Megagwiazdy rocka sprzed 40 lat, tacy na przykład muzycy Rolling Stones mają dziś pod sześćdziesiątkę, trudno więc mówić o rocku, że jest muzyką głupiej i rozwydrzonej młodzieży.

Rock dzieli się na mnóstwo gatunków i stylów, jest stylistycznie niejednorodny i, w zależności od aktualnej mody i światowych trendów, jedni wykonawcy są bardziej popularni (tzn. lansowani przez światowe media, takie jak np. MTV), inni mniej.

Czy rock jest szkodliwy, czy ma zły wpływ na młodzież? Moim zdaniem trzeba by się zastanowić, czy może nie tylko rock, ale cała współczesna kultura jest szkodliwa?

Sama muzyka jest tylko formą, która - wypełniona odpowiednim układem słów - niesie treść, staje się piosenką. Zapytajmy najpierw, czy sama muzyka może być zła? To oczywiste, że tzw. łagodna muzyka uspokaja, a gwałtowna, dynamiczna zmusza do tańca, wprowadza w trans, w uniesienie itd. To jest jasne. Ale czy symfonie Beethovena, muzyka Wagnera, Strawińskiego, Bartoka, to spokojna muzyka? Nie mogę się zgodzić z tym, że rock jest zły, bo jest głośny i dynamiczny. V Symfonia Beethovena albo Święto wiosny Strawińskiego są równie głośne, równie dynamiczne.

Większość współczesnych utworów rockowych to piosenki, które niosą w sobie pewne przesłanie. Mamy tu olbrzymią rozpiętość tematyczną: od piosenek o Bogu, miłości do buntu, polityki, szatana i zła. Może i są gdzieś jakieś tajemnicze przesłania (ja tego nie wiem) na płytach Led Zeppelin, teksty, których odczytanie możliwe jest tylko wtedy, gdy puści się płytę od tyłu, ale kto słucha płyt w ten sposób? Kto słucha płyt od tyłu, jeżeli obok, na półce w większości sklepów, znajdziemy płyty zespołów Marilyn Manson, Decide czy Behemoth, wprost nawołujące do przemocy, narkotyków, o wulgarnym seksie już nie wspomnę, i których satanizm jest ewidentny, a muzycy tych zespołów wcale się z nim nie kryją.

Musimy przetrzeć wreszcie oczy i zdać sobie sprawę z tego, że żyjemy w okresie wielkich przemian kulturowych, w świecie, który jest antychrześcijański, a kultura lansowana przez "wszechpanujące" media jest - jak mówi Jan Paweł II - kulturą śmierci. Wybitny twórca rockowy, Nick Cave, powiedział ostatnio w wywiadzie, że Marilyn Manson jest bardziej niebezpieczny, niż Britney Spears. Mówię akurat o Mansonie, bo niedawno odbył się w Polsce koncert tego zespołu. Z tej okazji otrzymałem wiele telefonów z różnych gazet, radia i telewizji z pytaniem, czy należałoby zakazać w Polsce jego występów. Odpowiadałem, że już samo postawienie takiego pytania jest bez sensu, no bo jak tu zakazywać koncertu, skoro płytę Mansona można sobie kupić w każdym sklepie na rogu ulicy, a teledyski tego zespołu "lecą" w telewizji. Wprowadzić cenzurę? Owszem można, ale to niczego nie zmieni.

Tu chodzi o coś więcej, chodzi o wybór. Wybór między dobrem a złem. Ale co zrobić, kiedy nasze dzieci zdają się nie wiedzieć, gdzie jest dobro, a gdzie zło? Dla mnie w tym tkwi problem, a nie w tym, że jakiś zespół śpiewa o szatanie. Problemem jest to, dlaczego dziecko sięga po taką muzykę, dlaczego siedzi godzinami przed telewizorem albo komputerem, wyszukując w internecie stron porno? Wszystko zaczyna się w rodzinie. Czy współcześnie rodzicom naprawdę zależy na dzieciach? Czy interesujecie się nimi - czy wiecie, czego słuchają, co oglądają, co czytają? Czy z nimi rozmawiacie? W ilu rodzinach można dziś usłyszeć codzienną wspólną modlitwę, modlitwę do Ducha Świętego, o dar rozeznania dobra i zła? To, że wasze dzieci słuchają jawnie satanistycznych zespołów i oglądają internet od najgorszych stron, nie oznacza jeszcze,że są zdegenerowane i złe, ale że żyją w duchowej ciemności. No, bo co ma oświecać ich życie - telewizor (pomyliliście go z Pismem Świętym!)? Dlaczego sięgają po takie płyty? Bo nie ma prawdziwej katechezy chrześcijańskiej, bo chrześcijaństwo w większości rodzin europejskich jest w zaniku, albo nawet wcale tu nie zaistniało. Mówię o rodzinie, bo to właśnie tu rodzi się wiara. To ojciec ma obowiązek przekazać wiarę swoim dzieciom. Gdzie podziali się ci ojcowie? Jeżeli w domu dziecko nie doświadcza miłości, nie widzi, że rodzice się kochają, to jak ma uwierzyć, że istnieje jakiś Bóg, Bóg, który jest miłością? Jak ono ma uwierzyć w miłość, której nigdy nie poznało? Co wasze dziecko słyszy na co dzień? Synu, ucz się, studiuj, poznawaj języki, bo trzeba odnieść sukces, zarobić pieniądze, to jest najważniejsze - pieniądze! Co jeszcze słyszy? Ciągłą krytykę i potępianie wszystkiego, z Kościołem włącznie. Czego się dziwicie, że wasze dzieci kontestują waszą drobnomieszczańską postawę, tę waszą religijność, naskórkową, polegającą tylko na wypełnianiu rytmu świąt, religijność, będącą swoistą schizofrenią, bo Kościół sobie, a życie sobie? Dzieci patrzą na swoich rodziców i nie widzą znaków wiary: miłości i jedności. Jak mają uwierzyć w słowa księdza na lekcji religii, które przemieniają się w farsę? Ksiądz jest bezradny, bo do Chrystusa nie można nikogo przekonać, Chrystusa trzeba doświadczyć. Gdzie? Najpierw w rodzinnym domu. Czy On tam jest? Czy w waszym domu, matka, ojciec, dziecko, brat, siostra jest z Chrystusem? Odpowiedzcie sobie sami.

Dzieci szukają w muzyce rockowej chociaż namiastki religijności, tajemnicy, namiastki Boga. Naiwność charakterystyczna dla tego wieku sprawia, że tego, czego nie otrzymują od ojca, szukają na ślepo u idoli. Gwiazdy show biznesu stają się autorytetami waszych dzieci! Mają zastąpić was - rodziców, mają nadać życiu młodego człowieka jakiś kierunek, sens. Czyżbyście chcieli, aby was w tym wyręczyli? Tym bardziej, że tacy idole nie dają życia, idole je niszczą.

Ktoś, kto wzrasta w miłości, kto jej doświadcza, nie da się nabrać na brednie wyśpiewywane przez Marilyn Manson czy Decide. Ktoś, kto ma wiarę, widzi, że ona jest możliwa, bo u siebie w domu ma dowód, że Bóg jest, bo widzi miłość swoich rodziców i wie, że jest kochany. Komuś takiemu nie zaszkodzi ani Vader, ani Eminem. Ktoś taki w ogóle nie sięgnie po płyty takich zespołów, bo wie, że wyśpiewują kłamstwa. Jeszcze raz zwracam uwagę, że tu nie chodzi o słowa, słowa, słowa, o lekcje religii - bo rodzice wysyłali przecież dziecko na szkolną katechezę - ale o doświadczanie miłości! Codzienne, powszednie doświadczanie, że miłość zwycięża śmierć, że cierpienie ma głęboki sens. Tej wiedzy, wypływającej właśnie z doświadczania miłości, nie może człowiekowi zabrać nawet najbardziej przekonujący satanistyczny zespół.

Tymczasem współczesna kultura mówi codziennie, że życie, w którym jest cierpienie nie zasługuje na to, aby je przeżywać. W krajach dobrobytu, krajach o najwyższym standardzie życia istnieje najwyższy wskaźnik samobójstw wśród młodzieży. Jak to? Mają wszystko! Są zdrowi, piękni, wysportowani, bogaci, a nie widzą sensu, aby dalej żyć mając... naście lat! W krajach skandynawskich, gdzie wzorowo odgórnie (czytaj: z pozycji państwa) rozwiązuje się problemy socjalne, istnieje największa w Europie scena muzyki black metal... Ale tam liczba praktykujących chrześcijan wynosi ok. 1%.

Rodzice, nawróćmy się! Marilyn Manson nie jest w stanie wyrządzić krzywdy komuś, kto jest chrześcijaninem, ale człowieka, który nie zna Boga, może zabić! Nawróćmy się, bo nasze dzieci czekają na naszą miłość, czekają, aby zobaczyć w nas Chrystusa! Nie ma piękniejszego widoku dla dziecka, nie ma większego szczęścia, kiedy widzi, jak jego rodzice okazują sobie miłość! Bóg kocha ciebie i chce mieszkać w twoim domu, razem z tobą i twoimi dziećmi.

A dlaczego masz nie interesować się, czego twój syn słucha? Zależy ci na nim? To powiedz mu, że Soulfly jest lepsze niż Marilyn Manson, że Bad Brains jest lepsze niż Nausea - niech sam się przekona. Naprawdę, aby się "wyżyć" twoje dziecko nie musi sięgać po satanistyczne granie, bo 2Tm2,3, Houk, Supertones, P.O.D., Jaffa Namuel, Boba Marleya i innych też można kupić w sklepie! Odwagi!

Tomasz Budzyński

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 5-8/2001Wasze komentarze:
 Glenbeton3: 14.02.2019, 23:21
 Deicide a nie decide
 fanka rem: 17.05.2014, 18:04
 Dobrze ze na czarnej glupiej liscie nie ma REM.satanista moze sluchac muzyki koscielnej a niekoniecznie ostrej przeciez....
 Damian: 03.05.2014, 11:19
 Kasiu twoje wątpliwości są w pełni uzasadnione. Takie pytania stawia każdy, kto pragnie poznać prawdę. Chce Cię jednak zapewnić, że Biblia zaskakuje prawdą, aż do bólu. Nie upiększa, nie koloryzuje, nie fałszuje - mówi prawdę o nas. Nikogo nie oszczędza, nawet tych powiedzmy uprzywilejowanych. Jeśli chodzi jednak o nasze usprawiedliwienie, owszem Bóg chce przebaczyć i zawsze przebaczał, jednak w swojej sprawiedliwości nie może łamać prawa. Jeśli zapadł wyrok śmierci Bóg nie może ominąć jego wykonania. Polecam Ci pewne przemyślenia na moim blogu: http://conapisano.blogspot.com/2013/02/sad-bozy.html http://conapisano.blogspot.com/2012/08/o-czym-mowili-prorocy.html http://conapisano.blogspot.com/search/label/Piek%C5%82o http://conapisano.blogspot.com/search/label/MUZYKA%20ROCKOWA
 Kaśka: 15.04.2014, 01:13
 Mnie najbardziej irytuje postawa "nie znam, bo nie słucham, ale się wypowiem". Mansonowi można zarzucić wiele rzeczy, ale na pewno nie głupotę. Gość jest niesamowicie inteligentny. Religię krytykuje nie dlatego, że jest satanistą, a dlatego, że nie podoba mu się fakt, iż we współczesnych czasach ludzie wykorzystują ją do własnych celów. Nigdzie nie powiedział też, że nienawidzi Boga. Nienawidzi, owszem, ale ludzi którzy stworzyli obraz Boga jako kogoś okrutnego, kto nie wybacza ludziom tak po prostu, bo musi otrzymać ofiarę i to z własnego Syna. Choć jestem osobą wierzącą jest to dla mnie makabryczne. Często zadaję pytania dlaczego akurat tak musiało być? Nigdy nie wydałabym własnego dziecka na śmierć, ja bym po prostu przebaczyła... Dlaczego więc Bóg nie mógł uczynić tego bez ofiary, skoro jest dobry i kocha ludzi? Chciałabym, żeby ktoś mi to w sposób sensowny wytłumaczył. Jeżeli Bóg faktycznie jest miłosierny, to w takim razie Biblię wymyślili ludzie, bo jest tam tyle zła i przemocy, że bardziej przypomina horror niż księgę, z której powinno czerpać się wzory godne naśladowania. Marilyn Manson też to zauważył. Chodził do katolickiej szkoły, więc o religii wiedział więcej niż każdy, któremu po prostu wpaja się wiarę. Sama studiuję na katolickim uniwersytecie, z którego wynoszę mnóstwo rzeczy związanych z religią. Kiedyś nie zauważałam licznych nieścisłości jakie się pojawiają w Piśmie Świętym, bo uczono mnie, że tak było i koniec. Teraz mam mnóstwo pytań, na które w Biblii nie znalazłam odpowiedzi. Marilyn Manson jest osobą, która odważyła się o swoich wątpliwościach opowiedzieć głośno. Wizerunek owszem, ma kontrowersyjny, przemyślany, wykreowany. Sam nawet wyraził się, że jest on tylko prowokacją, która ma na celu zwrócenie na siebie uwagi. Ale to MM jest autorem tych wszystkich pomysłów. Jego stroje są często inspirowane ekspresjonistycznymi obrazami jakie sam maluje. Nie można mu więc zarzucić braku kreatywności. W pewnym sensie jest autentyczny, mimo iż wydaje się tylko kolejnym amerykańskim produktem. To postać, która ma w sobie mnóstwo sprzeczności. Myślę, że aby brać się do jakiejkolwiek oceny jego osoby należy go najpierw poznać osobiście, a dopiero później krytykować.
 Damian: 08.01.2014, 16:14
 Takie moje rozważania na ten temat http://conapisano.blogspot.com/2011/07/muzyka-rockowa.html
 wojtaszek: 07.12.2013, 22:48
 Muzyka jest tylko opakowaniem. Najwidoczniej ta ostra i brutalna też jest potrzebna, choćby po to, żeby zmusić ludzi do myślenia. Mogę uznać, że wokół mnie szerzone jest wyłącznie zło, a ja jestem samotną wyspą dobra w tym złym świecie, tylko że wtedy stanę się ideałem dla samego siebie i Bóg przestanie być mi potrzebny. Mogę wrzucić do "złego" worka wszystko czego nie rozumiem, ale czy dzięki temu będę się rozwijać? Najpierw wypada temat poznać i wyrobić sobie własne zdanie. Przecież stykając się z treściami sprzecznymi z moim światopoglądem zaczynam zastanawiać się czy dobrze wybieram. Zaczynam samodzielnie myśleć czy to co mi proponują jest dobre, a jeśli nie, to dlaczego. Zaczynam sam sobie uświadamiać, dlaczego i w kogo wierzę. Człowiek ślepo przywiązany do opinii innych ludzi (w tym księży publikujących własne poglądy jako stanowisko Kościoła) staje się narzędziem w ich ręku. Ślepa i bezmyślna wiara (jeśli taka w ogóle może być) nie dość, że nikogo do Boga nie przyciągnie, to będzie działać wręcz odwrotnie, czego przykładów mamy w naszym kraju zdecydowanie za dużo. Bo wiara nie jest sztywnym zbiorem zachowań czy preferencji politycznych, ale świadomym wyborem drogi. Przecież Jezus nie zmusza nikogo do pójścia za Nim. Zawsze mówi "jeśli chcesz", czyli oczekuje świadomego wyboru. A skoro tak, to my też pozwólmy innym ludziom korzystać z ich wolnej woli, ale jednocześnie starajmy się swoim życiem pokazać, że jest także inna droga.
 zagubiona: 09.11.2013, 20:17
 Czy słuchanie Linkin Parku jest złe? Uwielbiam ten zespół. Jednak kiedy znalazłam w internecie informację o tym, że ten zespół jest zły, nie ukrywam, trochę mnie to zmartwiło. Sprawdzam zawsze tekst każdej piosenki, której słucham, sprawdzam czy nie zawiera treści sprzeciwiających się wierze katolickiej. Jeśli takich nie ma - słucham. Czy jednak popełniam grzech? Czy w piosenkach (melodiach) LP ukrywa się coś złego?
 do anuszka23: 09.09.2013, 19:29
 Metallica w żadnym razie nie jest zespołem satanistycznym,a sam James Hetfield(wokalista) jest wierzący.
 uwierzyłem: 18.07.2013, 00:54
 Bóg pokazał mi w ciągu ostatnich dramatycznych wydarzeń mojego życia przedsionek piekła i nieba , zły genialnie okłamał świat, że nie istnieje ale ja już wiem że ten świat jest zakłamany i bazuje na teorii względności ale dziwi mnie fakt że ludzie mając wolną wolę i rozum logiczny wybierają zatracenie i okłamują samych siebie przecież już dawno wiadomo że logika prowadzi do wyboru dobrego ponieważ jeżeli nawet logicznie myślący ateista decyduje się wybrać drogę Boga to albo się pomyli i nic nie straci bo po śmierci według niego nie będzie nic lub zyska wszystko czyli życie wieczne myślę że wybór jest prosty ja już wybrałem Boga


 uwierzyłem: 18.07.2013, 00:53
 Bóg pokazał mi w ciągu ostatnich dramatycznych wydarzeń mojego życia przedsionek piekła i nieba , zły genialnie okłamał świat, że nie istnieje ale ja już wiem że ten świat jest zakłamany i bazuje na teorii względności ale dziwi mnie fakt że ludzie mając wolną wolę i rozum logiczny wybierają zatracenie i okłamują samych siebie przecież już dawno wiadomo że logika prowadzi do wyboru dobrego ponieważ jeżeli nawet logicznie myślący ateista decyduje się wybrać drogę Boga to albo się pomyli i nic nie straci bo po śmierci według niego nie będzie nic lub zyska wszystko czyli życie wieczne myślę że wybór jest prosty ja już wybrałem Boga
 Ula: 04.07.2013, 15:42
 cytuje ks.witold Gluszek: "Wielokrotnie wysuwano zastrzeżenia wobec muzyki typu rock, że próbuje ona celowo wpłynąć na podświadomość, aby „zakodować” w ludziach agresję, nienawiść i niechęć do świata. Muzyka jest sprawą duchową. Muzyką można nawet zahipnotyzować człowieka, a kiedy dojdzie do najbardziej podatnego punktu, można rozkazać podświadomości, co się rzewnie podoba. Zła muzyka, która często zmienia swoje nazwy, doprowadza do upadku duchowego człowieka. Na wielu płytach i kasetach znajdują się przesłania zakodowane technicznie. Wpycha się je młodym ludziom, a oni nawet sobie tego nie uświadamiają. Podświadomy sygnał może być przekazywany przez: A / Głośność, amplitudę i częstotliwość fali akustycznej. - Badania prowadzone nad wpływem muzyki wrzaskliwej wskazują na: zmianę pulsu i oddechu człowieka, modyfikację wydzielania gruczołów dokrewnych, przemianę materii i zwiększenie poziomu cukru we krwi. Taka muzyka przyśpiesza bicie serca nawet do 130 uderzeń na minutę. Wtedy człowiek traci kontrolę nad własnym organizmem, czego objawem może być histeryczny śmiech lub nieopanowanie seksualne. B/ Pulsację rytmu. - Pulsacja w pewnych przedziałach powoduje w organizmie ludzkim rozstrój bio-psychiczny, zdolny zmodyfikować różne organy ciała. W wyniku pulsacji rytmu i wrzaskliwości, różnica między dobrem a złem oraz prawdą a kłamstwem ulega zatarciu, tworząc „chorobliwą harmonię” życia wewnętrznego, czyli zanik kontroli nad sposobem zachowania. C/ Sygnały ultradźwiękowe. - Niesłyszalne dla świadomości, a odbierane przez człowieka; powodują reakcję chemiczną równoważną z zastrzykiem morfiny. D/ Stroboskopię. - Pulsacja świateł w pewnych przedziałach powoduje, że błyski światła nakładają się na fale w mózgu i powodują kontestację i utratę samokontroli. E/ „Backward masking” - Są to ukryte nagrania, słyszalne wtedy, gdy taśma lub płyta puszczona jest od tyłu. W normalnym odbiorze słowa te nie są słyszane przez świadomość, jednak dziwnie rejestruje i skrupulatnie je gromadzi podświadomość. Te wszystkie manipulacje wykorzystuje muzyka techno, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi. W czasie zabawy wykorzystuje się dużą pulsację światła, dźwięku i duże natężenie głosu. Pulsacja laserowa powoduje, że człowiek traci panowanie nad sobą i dziko się zachowuje. Wytwarzają się wtedy groźne halucynacje, które powodują rozdwojenie jaźni. Jest to niebezpieczne, bo po takiej zabawie można się znaleźć w domu wariatów. W Anglii naukowcy udowodnili negatywny wpływ muzyki techno, a prawnicy zakazali odtwarzania niektórych gatunków muzyki tego typu. Badania nad negatywnym wpływem złej muzyki pozwoliły zestawić cechy zachowań, wywołanych przez manipulacyjne działanie na człowieka. Należą do nich: niekontrolowana i gwałtowna zmiana reakcji emocjonalnych, utrata kontroli świadomości i koncentracji, zmniejszenie kontroli intelektualnej i woli, podniecenie neurozmysłowe powodujące euforię, histerię i halucynacje, kłopoty z pamięcią, stany depresyjne. Muzyka ta staje się swego rodzaju przeżyciem ekstatycznym i jest uwolnieniem od samego siebie. Takie uwolnienie nie różni się niczym od narkomanii i jest całkowicie sprzeczne z wiarą chrześcijańską. Liczne są przejawy satanizmu w muzyce, a z jego niebezpiecznego wpływu jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę."-zrodlo: http://www.apostol.pl/czytelnia/gluszek/nie-ka%C5%BCda-muzyka-%C5%82agodzi-obyczaje
 funrock: 27.06.2013, 17:29
 ja słucham rocka niekiedy nawet ostrzejszych odmian rocka i metalu ale jakoś nie chodzę na czarne msze nie składam w ofierze kotów ani nie mam długich włosów i brody. Szatanistą można być i słuchać chórów kościelnych
 tak: 09.05.2013, 16:45
 Właśnie dawno KAT-a nie słuchałem. Muszę sobie puścić płytkę i przypomnieć co to jest dobry polski metal. Bo Armia i 2Tm2,3 to zespoły grające 3X gorzej. Haha, Manson? To jest czysty pozer nastawiony na kasę, lepiej poczytajcie sobie o Vargu Vickernesie
 zuzu: 04.05.2013, 19:18
 Marilyn Manson jest SKANDALISTĄ , a nie SATANISTĄ , każdy słucha muzyki , którą lubi , a przesadna religijność nie pomoże w życiu , ja chodzę do kościoła i słucham rocka , nie jestem opętana , a dzieci nie da się uchronić przed niczym , to co miało je spotkać , spotka je na 100% prędzej czy później
 Panna Lynn: 18.03.2013, 06:09
 Wielbię Marilyn'a Manson'a i nie pozwolę aby ktokolwiek obrażał tego genialnego artystę. Jest On wielkim człowiekiem, szczerym i autentycznym. I co najważniejsze, nie śpiewa bredni. Jego teksty są prawdziwe; w nich odnalazłam siebie. To teksty tych waszych zespołów chrześcijańskich zą przekłamane, tak jak kościół z resztą. Jeżeli to lubisz, to sobie słuchaj i zapieprzaj codziennie do kościółka, a nie obrażaj genialnych artystów. Dziękuję.
 ChemicalGirl: 20.10.2012, 12:11
 Ta lista jakiegoś tam księdza to kpina,co prawda np. KAT może być nieco satanistyczny, ale 90% słów Szatan i tytuł 666 to nic nie mówi, jedynie przesłanie, że szatan jest w każdym z nas, to nasza psychika umiejąca robić dobrze i źle. Ale Nightwish i Stonsi to przesada, może jeszcze Mozart. Litości. Kocham punk rock i metal, to muzyka, która oddala od świata rzeczywistego, pomaga się zrelaksować, podołać wyzwaniom znaleźć w sobie siłę i motywację... To tylko stereotypy. Punk może żyć w zgodzie z metalem, słuchać razem tej samej muzyki umawiać się na spacery, jeździć razem na desce i grać na wiośle. Aaron manson świetnie mówi, ta muzyka oswaja nas ze śmiercią, dzięki niej wiemy że nadejdzie nie boimy się jej, jesteśmy gotowi, by ją przyjąć i w odpowiednim momencie odejść... Ksiądz nas nie pocieszy gdy umrze bliski, nie powie że tak musi być zwali na boga, wiem, bo wiele razy to przeżyłam Wierzcie mi tak właśnie jest, to utrzymuje mnie przy życiu Pozdro dla metali i punków wasza metalówa one forever Death !!!
 Monia: 21.08.2012, 22:38
 Nie mam nic do Marlinka. To co pan napisał to jest prawda. Jednakże nie słucham Marlinka. Raz usłyszałam jego piosenkę (nawet mi sie spodobała), lecz nie słucham go od tak nałogowo. Payable On Death (P.O.D) jest wspaniałym zespołem! Naprawdę polecam wam wszystkim! Ich teksty, głos wokalisty... unosi po prostu (w pozytywnym znaczeniu) Boba Marleya też lubię, nie powiem ;d
 Taaaa...: 18.06.2012, 17:31
 Jak Linkin Park jest satanistycznym zespołem, to jestem satanistą xD Większość znanych mi harcerzy(ja też) słuchają metalu i wierzą w Boga
 denwijo: 12.04.2012, 17:23
 A LOVE ROCK,,,KOCHA ROCKA SŁUCHAM AC/DC,ELVISA TEŻ LUBIE I NIEPRZESTANE SŁUCHAĆ GO TYLKO ŻE JACYŚ TA LUDZIE MUWIĄ ŻE TO NIEDOBRZE........PRZECIERZ LUDZIE NIEPOSTĘPUJĄ TAK JAK W PIOSENCE.
 Anuszka23: 02.02.2012, 22:28
 Wkleiłam te zespoły wprost lub pośrednio promujących satanizm, okultyzm lub inne obce kulty - opracowane przez ks. dr Przemysława Sawę. 10CC 666 Abaddon Abattor AC/DC Accident Experiment Aerosmith Alan Parsons Project Alice Cooper Aliens Altar Anfall Angel Witch Antestor Aphrodotes Child Apokalyptica April Wine Arcadia Archeron Arcturus Axel Rudi pell Bad Company Bad Religion Bananarama Banshees Barren Cross Bathory Battleaxe Beastie Boys Behemoth Benson, George Bernie Taupin Black Flag Black Knight Black Oak Arkansas Black Sabbath Black Widow Blackhorse Blackmore, Richie Blaspherion Blitzkrieg Blondie Bloodgood Blue Oyster Cult Bolan, Marc Bow Wow Wow Bowie, David Brown, Arthur Brujera Burzum Buzzcocks Cacophony California, Randy Catamenia Celtic Frost Cheap trick Children of Bodom Christ Agony Cirith Ungol Cloven Hoof Canibal Holocauste Cooper, Alice Coven Creature Crimson Moonlight Cronos Cultus Sainguine D.A.F. Damned Dark Tranquillity Darkwell De Garmo and Key Dead Kennedy's Death Decapitated Deep Purple Def Leppard Defaced Creation Demon Denver, John Deranged Derringer, Rick Destruction Diamond, King Diamond Head DID Dies Irae Dimmu Borgir Dio, Ronnie James Dr. Hook Dr. John Dragon Duran Duran Dying Fetus Earth, Wind and Fire Earth Shakers Edge of Sanity Electric Light Orchestra Elton John Erickson, Roxy and The Aliens Exciter Exorcist Faith No More Fallen Angel Fate Galas, Diamanda Generation X Golgotha Grand Funk Railroad Great White Grim Reaper Grzegorz Kupczyk Guernica Y Luno Guitar Pete`s Axe Attack Gun Club Gun's N' Roses Habakuk Hagen, Nina Hallow's Eve Hanoi Rocks Head, Murray Heathen Hellhammer Hellion Helstar HIM Hole Hooker, John Lee Horde Ideal Iggy Pop Iron Angel Iron Maiden Izrael Jackson, Michael Jagger, Mick Jefferson Starship (Jeferson Airplane) Jethro Tull Joplin, Janis Journey Judas Priest Jumpin' Jesus Kat King Diamond Kiss Korn Kristoferson, Kris Lawless, Blackie Led Zeppelin Lennon, John Limbonic Art Lindenberg, Udo Linkin Park Lizzy Borden Loggins, Kenny Lost Soul Lou Reed Lucifer` s Friend Madonna Malmsteen, Yngwie Manowar Manson, Marylin Mantas Marillion Marley, Bob Marylin Manson McCartney, Paul and Linda Megadeth Meat Loaf Mercury, Freddy Mercyful Fate Messiah Metallica Mike and The Mechanics Moody Blues Moonspell Morbid Angel Morbit Angel Morrison, Jim Morrison, Van Mothers of invention Motley Crue Motorhead Napalm Death Napalm Rave Nazareth Nickelback Nicks, Stevie Nightwish Nine Inch Nails Nirvana Nocturnal Rites Nuclear Symphony Nugent, Ted Obituary Omen Osbourne, Kelly Osbourne, Ozzy Over Kill Overdrive Petra Pink Floyd Plant, Robert Plastic Ono Band P.O.D. (Payable On Death) Poison Possessed Pretty Maids Presley, Elvis Protector Queen Queensryche Racer X Rammstein Raven Rea, Chris Rebaellium Reed, Lou R.E.M. REO Speedwagon Richard, Keith RNPL Rock Goddess Rose, Axel Roth, David Lee Rotting Christ Rush Run D.M.C. Runemagic Saint Vitus Samael Samurai Santana Satan Satan Jokers Savoy Brown Saxon Schenker, Michael Schneider, Fred and Sctum Sepultura Sex Pistols Shadows Fall Siekiera Silverchair Sinead O'Connor Siouxie Skyclad Slayer Slick, Grace Slider Slipknot Smith, Patti Sodom Soilwork Soulfly Spinal Tap Spirit SS 2666 Staind Starr, Ringo Steel Warriors Steppenwolf Stevens, Cat Sting (Gordon Summer) Stormwind Strenght Stryper Styx Supertamp System of a Down T.Rex Tankard Taupin, Bernie Terrordrome Tesla Texas Chainsaw Massacre The 69 Eyes The Almighty The Boneless Ones The Clash The Dead Boys The Dead Lights The Doors The Eagles The Exorcist The Fore Merchants The Firm The Fixx The Godz The Greatful Dead The Honeydrippers The Police The Rolling Stones The Shake Society The Strangles The Velvet Underground The Who Thunderdoom Turniquet Trio Turbo Twisted Sister Tygers of Pan Tang UK Subs Uriah Heep Utopia Vader Vai, Stevie Van Halen Vanelli, Gino Venom Village People Vomitory W.A.S.P. Walsh, Joe Warlock Willie and The Poor Boy Witchmaster X-Mal Deautschland XTC Yes Yngwie Malmsteen Yoko Ono Zappa, Frank
(1) [2] [3]


Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej