Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Choroba egoizmu

EGOIZM - A UMRZEĆ DLA SAMEGO SIEBIE

W ludzkim sercu istnieje jakaś straszna siła, która opiera się i przeciwstawia cudownemu planowi Bożemu (chociaż, prawdę mówiąc, nie jest to siła, tylko słabość). Chodzi o nasz egoizm, który jest chorobą dziedziczną, a jednocześnie zaraża nas za pomocą wszystkich środków, jakimi tylko szatan i świat mogą nas skusić. Jest to grzech pierworodny, z którym wszyscy się rodzimy.

Egoizm, ta największa z niepewności, prowadzi nas do szukania zabezpieczenia w nas samych, gdy próbujemy być centrum wszechświata, aby wszyscy inni nam służyli. Rozwiązłość, alkoholizm, skąpstwo, zbrojenia, wojna oraz wszystkie rodzaje przemocy i niesprawiedliwości są zawsze powodowane przez egoizm ludzkich serc. Co spośród istniejącego na świecie zła nie jest owocem egoizmu? A jeśli owoce są tak fatalne, to co mamy myśleć o ich źródle?

Ze swego doświadczenia mogę powiedzieć, że wiele chorób fizycznych zostało zapoczątkowanych przez nasz egoizm. Ileż wrzodów żołądka, depresji, napięć, bólów głowy, biegunek i innego typu dolegliwości pojawiło się na skutek przesadnego egoizmu.

EGOISTA

Egoista nie wie, co znaczy "dać", a tym mniej "dać siebie". W gruncie rzeczy egoista nie kocha nawet siebie. Gdyby siebie kochał, szukałby swego prawdziwego dobra, w takiej postawie bowiem, jaką zajmuje, pozwala rosnąć nowotworowi, który zniszczy go całkowicie. Egoistą nie jest ten, kto kocha siebie samego, ale ten kto nikogo nie kocha, nawet siebie samego.

Egoista jest krótkowidzem, nie potrafi widzieć z daleka; patrzy tylko na siebie. Nigdy nie zapatrzy się na innych, tylko na to, co w danej chwili może od nich otrzymać i na czym może skorzystać. Czuje się centrum wszechświata i uważa, że inni muszą kręcić się w jego pobliżu. Jest chory, widzi tylko siebie, siebie słucha i służy sam sobie, zajmuje się tylko swymi osobistymi interesami.

Jest to dość dziwne, ale egoista nie umie również przyjmować, bo to zmusza go do dawania. Czuje się samowystarczalny, chce żeby inni mu służyli, ale ma być tak, jak on chce, a nie jak inni mogą. Dlatego w jego sercu wdzięczność nie istnieje.

Egoista twierdzi: "te rzeczy są moje, nabyłem je za moje pieniądze, za moją pracę". Chrześcijanin, prawdziwy sługa Chrystusa, mówi: "nic nie jest moje, nawet moja matka, ani moje dzieci czy moje życie, wszystko jest dla Królestwa Bożego, dla Jezusa, dla moich braci i sióstr. Ja jestem po prostu administratorem, bo nic nie wniosłem na ten świat i nic ze sobą nie zabiorę".

Egoista chce, by dawano mu wszystko i to prędko. Jest dzieckiem, które wymaga wszystkiego dla siebie. Nigdy nie ma czasu, by odwiedzić chorego, aby popracować dla wspólnoty lub pomóc innej osobie. Nigdy nie jest punktualny, nie prosi o wybaczenie, zawsze sam siebie usprawiedliwia, by nie stawiać czoła jakiejś trudności. Egoista nie jest wytrwały, ma mało współczucia i nie ma za grosz cierpliwości. On jest powodem wszelkiego nieszczęścia, wojen i biedy, które są na świecie, w jego rodzinie, a nawet w nim samym. Postępuje tak, jakby był centrum wszechświata, uczynił się bogiem dla siebie samego. Ale, paradoksalnie, nie może zdać sobie sprawy ze swojej godności i nie uważa się za osobę zasługującą na miłość. Dlatego swoim egoizmem buduje wysokie bariery, aby nie otrzymywać miłości. Kocha siebie w taki sposób, że nie zostawia miejsca, by mógł go pokochać ktoś inny. W swoim wnętrzu nie dowierza własnej miłości. Jak może wzrastać w miłości do innych, jeśli nigdy nie kochał? Nie ma w nim nic pięknego, nic Bożego, a próżnia, która go atakuje, czyni go coraz bardziej nieszczęśliwym. Jednym słowem: ponieważ nie kocha, również nie otrzymuje miłości. Żyje pogrążony w strasznej samotności, chociaż czasami to ukrywa, maskuje się. Nie umie się śmiać, bo nie umie cieszyć się życiem, jest smutny i niezdolny do korzystania z piękna.

PROPAGANDA ŚWIATA

Świat propaguje egoizm za pomocą wszystkich dostępnych środków, proponując nam zasadę najmniejszego wysiłku. Za pomocą reklam próbuje skusić nas, byśmy przyjęli za kryterium radości życie tylko dla siebie, korzystając z innych.

W ten sposób pokazuje nam, że szczęście tkwi w posiadaniu kolorowego telewizora z autopilotem, żeby nie trzeba było wstawać, chcąc zmienić kanał. Najwygodniej jest kupić samochód z systemem elektronicznym, żeby nie męczyć się ręcznym ścieraniem szyb.

Najbardziej eksploatowaną przez propagandę świata dziedziną psychologiczną jest wygoda i prawo najmniejszego wysiłku. Są to jakby dwie nogi, na których opiera się egoista.

WSZYSCY JESTEŚMY EGOISTAMI

Grzech pierworodny w oczywisty sposób ukazuje się w egoizmie - chorobie zarazem dziedzicznej i zakaźnej, która rozprzestrzenia się z prędkością światła. Jednym z pierwszych słów, które spontanicznie wymawia dziecko jest: "moje, moje". Zazwyczaj rodzice nalegają, by powiedziało "tata" albo "mama", ale słowem wychodzącym z serca z największą intensywnością jest stwierdzenie, że wszystkie rzeczy są jego.

Nie zawsze wraz z upływem czasu wszystkie dzieci wyrastają z egoizmu. Są osoby, które w wieku pięćdziesięciu lat ciągle jeszcze są dziećmi, bo nie umieją się niczym podzielić. Wszystkiego chcą dla siebie, umieją mówić tylko "moje, moje".

- Egoizm był grzechem Abrahama, kiedy skłamał, że jego żona jest jego siostrą, aby ratować swoje życie, choćby to miało jej zaszkodzić.
- Egoizm był grzechem Dawida, który wysłał na śmierć Uriasza, by zostać z jego żoną Batszebą.
- Egoizm był grzechem Ananiasza i Safiry, którzy zatrzymali sobie część zapłaty za sprzedaną ziemię, co skończyło się śmiercią.

Egoizm jest grzechem, który daje początek wojnom i powoduje wszystkie samowole, w które popadają ludzie. Z tego samego powodu żyjemy w niesprawiedliwym ładzie ekonomicznym świata: handel daje zyski tym, którzy najmniej ich potrzebują, a kraje biedne są często ofiarami tych najpotężniejszych, którzy przypisują sobie prawo interweniowania w ich sprawy na różne sposoby.

KONSEKWENCJE

Egoizm powoduje nie tylko cierpienie, ale także samotność, niepokój, gorycz i podział, a w końcu piekło.

Egoista zawsze będzie stwarzał w swoim otoczeniu problemy i łzy z powodów mało znaczących. Dziecko - egoista będzie niezadowolone, gdy proszą je o wyniesienie śmieci. Dziewczyna - egoistka zawsze będzie malowała paznokcie, kiedy trzeba zmyć naczynia w kuchni. Młodzieniec-egoista nie zgodzi się na zmianę programu telewizyjnego, który ogląda. Mąż -egoista odmówi jedzenia i wpadnie w złość, jeśli ziemniaki nie będą osolone. Żona-egoistka będzie mówiła i płakała, dopóki nie zdobędzie panowania nad wszystkim.

Egoista powoduje cierpienie innych, bo wewnątrz siebie przeżywa straszliwy dramat. Nie czuje się kochany ani godny miłości. Jeśli pewne jest, że egoista jest ogromnym problemem dla wspólnot i rodzin, z taką samą pewnością należy stwierdzić, że jest wielkim problemem dla siebie samego. Niesie brzemię tak ciężkie, że musi przerzucać je na innych, bo nie może go utrzymać. Dlatego jego oddziaływanie jest tak rozległe, powodujące konflikty ze wszystkimi, z którymi człowiek się styka, przede wszystkim, gdy zderza się z innymi egoistami. Ci, którzy szukają siebie samych, są jak chmury gnane wiatrem po niebie, które nie niosą nawet deszczu. Są jak wydrążone drzewa, gwiazdy błądzące poprzez wieczność w bezmiarze ciemności (Jud 13).

Zobacz: [ Lekarstwo - Umrzeć ]

Thomas Forrers, Jose H. Prado Flores
Jezus Chrystus uzdrowiciel mojej osoby
Archidiecezjalne Wydawnictwo ŁódzkieWasze komentarze:
 Anna: 08.04.2023, 17:37
 Egoizm prowadzi do samotności, samotność do depresji, depresja z powrotem do egoizmu, skupienia ciągle na sobie, bo nie ma nikogo obok, na którym można by się skoncentrować. Choć jest to temat dużo głębszy i bardziej złożony, bo egoizm i skoncentrowanie na sobie to często naturalny objaw jakiegoś nierozwiązanego problemu, który gdzieś siedzi w środku i drąży i człowiek zaczyna skupiać się na tym co się w nim dzieje, żeby namierzyć ten problem i go rozwiązać.
 eM: 07.11.2018, 09:59
 Bardzo fajnie napisane, czegoś takiego potrzebowałem
 ewa: 17.09.2017, 11:09
 Bardzo dobry tekst
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Tyburcjusz, Walerian i Maksymśw. Tyburcjusz, Walerian i Maksym

Modlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i MaksymaModlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i Maksyma

Modlitwa do św. WalerianaModlitwa do św. Waleriana

Chrzest PolskiChrzest Polski

Poznać Jezusa przy łamaniu chlebaPoznać Jezusa przy łamaniu chleba

Czapeczka i bucikCzapeczka i bucik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej