Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Postawy grzechu przeciw Duchowi Świętemu

Ewangelia to radosna nowina o zbawieniu, przesłanie Bożej miłości, skierowane do każdego człowieka. Są jednak w Ewangelii fragmenty, które zamiast radości z Bożego działania mogą budzić przerażenie. Jednym z nich jest zdanie o grzechu przeciw Duchowi Świętemu: "Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczone (...) ani w tym wieku, ani w przyszłym" (Mt 12,31-32). Kiedy słucha się tych słów niemal automatycznie nasuwa się pytanie: "czy ja nie bluźnię przeciw Duchowi Świętemu?".

Dla zrozumienia tych słów bardzo istotny jest kontekst, w jakim Jezus je wypowiada. Oto właśnie uzdrowił opętanego, który był niewidomy i niemy, a faryzeusze zarzucają mu, że dokonał tego w imię władcy złych duchów. Słowa Jezusa o bluźnierstwie przeciw Duchowi Świętemu są komentarzem do postawy faryzeuszów.

Właśnie o tę postawę, nastawienie człowieka chodzi najbardziej w grzechu przeciw Duchowi Świętemu. Jest to takie trwanie w grzechu, w którym pytanie "czy ja nie bluźnię?" przestaje być zadawane. Jeżeli człowiek dopuszcza do siebie możliwość twierdzącej odpowiedzi na pytanie o grzech przeciw Duchowi Świętemu, to wtedy może mieć pewność, że go nie popełnia. Natomiast jeśli człowiek zaczyna uważać, że jest mądrzejszy od Pana Boga, to nawet jeśli postawi powyższe pytanie, zawsze będzie miał na nie przeczącą odpowiedź.

Katechizmy wymieniają tradycyjnie następujące szczegółowe postawy grzechu przeciw Duchowi Świętemu:

  1. Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego.
  2. Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej.
  3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej.
  4. Zazdrościć lub nie życzyć bliźniemu łaski Bożej.
  5. Mieć zatwardziałe serce na zbawienne natchnienia.
  6. Umyślnie zaniedbywać pokutę aż do śmierci.
Patrząc na te sześć punktów można zauważyć, że za każdym stoi taka postawa "Boże, ja wiem lepiej od Ciebie". Wiem lepiej, kiedy będziesz miłosierny, wiem lepiej jak mam żyć, wiem lepiej co powinni od Ciebie dostać inni ludzie, co mi tam będziesz wpływał na życie. I właśnie taka postawa to jedyna postawa człowieka, w której nie może on skorzystać z Bożego miłosierdzia. Bóg szanuje wolny wybór każdego. Jeśli pozwolę Bogu, żeby mnie zbawił, to On to zrobi. Jeśli mu nie pozwolę, bo całym swoim myśleniem i postępowaniem będę na Niego zamknięty, to On na siłę nawracać mnie nie będzie.

Dlaczego grzechy te nazwane są grzechami przeciw Duchowi Świętemu? Właściwie odpowiedzią na to pytanie jest poprzedni akapit. Bóg wchodzi w życie każdego człowieka, niezależnie od wyznawanej przez niego religii, poprzez swego Ducha. To Duch Boży objawia człowiekowi Boży zamiar. Poczynając od sumienia, które otrzymuje każdy człowiek, poprzez dary sakramentalne dla ludzi wierzących po najwznioślejszą kontemplację wszystko to jest działaniem Ducha Świętego w człowieku. I na każdym z tych wymienionych (i niewymienionych) poziomów człowiek może przyjąć postawę otwarcia na Bożego Ducha albo się na Niego zamknąć.

Na koniec dwie uwagi praktyczne. Po pierwsze, czy można jakoś u siebie rozpoznać grzech przeciw Duchowi Świętemu? Czasem może być z tym problem, szczególnie jeśli złe nastawienie człowieka trwa długo, ale bardzo jasnym znakiem jest trwanie w sytuacji, o której człowiek wie, że jest na pewno złem i ani trochę tego nie żałuje. Ogólnie wyjście z grzechu przeciw Duchowi Świętemu bywa bardzo trudne, a same słowa Jezusa są przede wszystkim zachętą do czujności, żeby się w takiej sytuacji nie znaleźć.

Druga sprawa, która jest chyba częściej poważnym problemem dla ludzi wierzących, to co zrobić, jeśli w takiej sytuacji grzechu znajdzie się ktoś bliski. W swoim pierwszym Liście św. Jan napisał, że są takie grzechy, że nie poleca, by modlono się za tych, którzy je popełniają (1 J 5, 16). Przekornie można powiedzieć, że jest to jedyne polecenie w Biblii, którego z czystym sumieniem można nie posłuchać. Nawrócenie zatwardziałego grzesznika jest wielką radością dla Boga i dlatego, jak wskazują również biblijne przykłady, zawsze warto się o nie modlić.

Marcin Staniewski

Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik" nr 151/2007Wasze komentarze:
 Ktos: 07.04.2020, 20:59
 Proszę was! Opamiętajcie sie.. życie macie tylko jedno! Bóg was kocha, a to co złe nigdy nie pochodzi od niego! Ktoś napisał ze nie chce siedzieć z jakims złoczyńca w niebie bo bóg mu przebaczył.. Może owy złoczyńca zrozumiał ze złe zrobił? Może żałuje szczerze i chce zacząć od nowa. Szczerze żałujmy za grzechy. Grzechy przeciwko duchowi świętemu są grzechami w których chcemy popełnić grzech myśląc ze bóg nam wybaczy. BÓG WYBACZA GRZECHY ZA KTORE ŻAŁUJEMY, takie myślenie prowadzi do zguby!rozumiecie że bóg chce naszego dobra, a jesli czasem nam nie pomaga nie znaczy ze przestał nam kochać.. zło pochodzi od szatana, jesli takie nas dotknęło nie miejmy pretensji do Boga. Dał nam wolną wole- dlatego istnieje na świecie zło. Czasem sami do niego prowadzimy. A jesli cierpimy Bóg wchodzi w to cierpienie by być z nami, cierpi z nami.
 Kasia: 04.09.2016, 17:51
 Pawle, jeżeli do głowy przychodzi myśl z którą się nie zgadzasz, odrzycasz ja to to nie jest grzechem. Jeżeli głowa robi Ci na złość i mysli to z czym Ty się nie zgadzasz to się nie przejmuj.
 kwiatyszek: 06.08.2016, 17:49
 Człowieku, puknij się w głowę, co Ty wypisujesz, grzeszysz,pisząc, że Bóg Ci niepotrzebny. Nigdy się za te słowa nie spokutujesz. Ja bym się bała umierać na Twoim miejscu. Zastanów się, czy nie działa przez Ciebie jakiś demon. Masakra!
 kwiatyszek: 06.08.2016, 17:41
 Człowieku, puknij się w głowę, co Ty wypisujesz, grzeszysz,pisząc, że Bóg Ci niepotrzebny. Nigdy się za te słowa nie spokutujesz. Ja bym się bała umierać na Twoim miejscu. Zastanów się, czy nie działa przez Ciebie jakiś demon. Masakra!
 Marisz: 30.12.2015, 03:33
 przepraszam może nie wiem ale wydaje mi się że grzechem przeciwko Duchowi Świętemu jest wyrzeczenie się wary w sercu, tak naprawdę odejściem od wiary i tylko to nie może być wybaczone.
 justyna: 12.08.2015, 07:32
 BÓG JEST KOCHANY MIŁOSIERNY TYLE MI WYBACZYL NIGDY NIE BLUZNILAM PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU I CIESZE SIĘ Z TEGO BO AKURAT TEGO BÓG NIGDY NIE WYBACZY WSZYSTKO WYBACZY OWSZEM ALE TEGO NIE
 Jani: 17.12.2014, 07:01
 Belzebubie. To twoja decyzja i nie musisz się tym chwalić. Powiem Ci tylko, że powinieneś jednak co nieco rozważyć zanim odrzucisz.
 BELZEBUB: 24.08.2014, 17:33
 a codziennie bluźnię i popełniam grzechy przeciw duchowi świętemu i mnie jakoś piorunem nie strzelił, poza tym nie chcę iść do nieba jak mam tam być z jakimś nawróconym złoczyńcą co mu dobry Jezus przebaczył. CAŁKOWICIE ODRZUCIŁEM BOGA!!! Niech mnie chociaż strzeli piorunem jak jest taki wszechmocny, he, he... Nigdy też nie przebaczę moim wrogom, przeciw zbawiennym natchnieniom mam straszliwie zatwardziałe serce, twarde jak diament
 BELZEBUB: 24.08.2014, 17:31
 Ja codziennie bluźnię i popełniam grzechy przeciw duchowi świętemu i mnie jakoś piorunem nie strzelił, poza tym nie chcę iść do nieba jak mam tam być z jakimś nawróconym złoczyńcą co mu dobry Jezus przebaczył. CAŁKOWICIE ODRZUCIŁEM BOGA!!! Niech mnie chociaż strzeli piorunem jak jest taki wszechmocny, he, he...


 lucyfer: 19.07.2014, 00:25
  Kiedy wołałem głośno do boga to on miał mnie głęboko gdzieś .Zatkał sobie uszy aby nie słyszeć mego wołania . Kiedy pragnąłem jego miłosierdzia to go nie otrzymałem . Kiedy nie chce od niego nic to on zaczyna bredzić o swoim miłosierdziu i miłości . Cóż trochę po czasie.
 rafal świadectwo: 27.12.2013, 15:40
 Nie ma grzechu ktorego Bog by nie przebaczyl !!! Rozpacz powoduje w duszy szatan bo bardziej niz grzech rani Boga nie wiara w jego Milosierdzie Bog jest samą miłością i milosierdziem !! Boże miłosierdzie nie zna granic jest większe niż Jego sprawiedliwość.Grzech Judasza nie polega tyle na zdradzie co na braku zaufania,zawierzenia co do prowadzil go do rozpaczy.Pan Jezus spoglądał na niego z miłością nazwał go :Przyjacielu Mt 26,50 Poznal prawde o swoim grzechu żałował oddal srebniki, zabraklo mu ufności nie uwierzyl w Boże milosierdzie ...
 Koronka Przeblagalna do Ducha : 19.07.2013, 22:29
 Koronkę odmawiana na zwykłym różańcu Na krzyżyku: Wierzę w Boga... Na dużych paciorkach: Ojcze nasz… i Zdrowaś Maryjo… Na 10 małych paciorkach: Cześć i Chwała – Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu przez Najdroższą Krew Jezusa, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Na zakończenie odmawiamy (3 razy): Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Maryi, Oblubienicy Ducha Świętego, Rany Najświętszej Głowy i Najdroższą Krew Jezusa jako wynagrodzenie za grzechy przeciw Duchowi Świętemu.
 Rafal : 19.07.2013, 22:14
 "Niech pokładają nadzieję w miłosierdziu Moim najwięksi grzesznicy. Oni mają prawo przed innymi do ufności w przepaść miłosierdzia Mojego. Rozkosz Mi sprawiają dusze, które się odwołują do Mojego miłosierdzia. Takim duszom udzielam łask ponad ich życzenia. Nie mogę karać, choćby ktoś był największym grzesznikiem, jeśli on się odwołuje do Mej litości, ale usprawiedliwiam go w niezgłębionym i niezbadanym miłosierdziu swoim" (Dz 1146); "Im większy grzesznik, tym ma większe prawa do miłosierdzia Mojego. ... Kto ufa miłosierdziu Mojemu, nie zginie, bo wszystkie sprawy jego Moimi są, a nieprzyjaciele rozbiją się u stóp podnóżka Mojego" (Dz 723); "O, gdyby grzesznicy znali miłosierdzie Moje, nie ginęłaby ich tak wielka liczba. Mów duszom grzesznym, aby nie bały się zbliżyć do Mnie, mów o Moim wielkim miłosierdziu. ... Utrata każdej duszy pogrąża Mnie w śmiertelnym smutku" (Dz 1396, 1397); "Jestem miłosierdziem samym dla duszy skruszonej. Największa nędza duszy nie zapala Mnie gniewem, ale się wzrusza serce Moje dla niej miłosierdziem wielkim" (Dz 1739); "Gdy dusza ujrzy i pozna ciężkość swych grzechów, gdy odsłoni się przed jej oczyma duszy cała przepaść nędzy, w jakiej się pogrążyła, niech nie rozpacza, ale z ufnością niech się rzuci w ramiona Mojego miłosierdzia, jak dziecko w objęcia ukochanej matki. Dusze te mają pierwszeństwo do Mojego miłosierdzia. Powiedz, że żadna dusza, która wzywała miłosiedzia Mojego, nie zawiodła się ani nie doznała zawstydzenia" (Dz 1541); "Powiedz duszom, gdzie mają szukać pociech, to jest w trybunale miłosierdzia, tam sąnajwiększe cuda, które się nieustannie powtarzają. Aby zyskać ten cud, nie trzeba odprawiać dalekiej pielgrzymki ani też składać jakichś zewnętrznych obrzędów, ale wystarczy przystąpić do stóp zastępcy Mojego z wiarą i powiedzieć mu nędzę swoją, a cud miłosierdzia Bożego okaże się w całej pełni. Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby po ludzku nie było wskrzeszenia, i wszystko już stracone - nie tak jest po Bożemu, cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni" (Dz 1448); "Prędzej niebo i ziemia obróciłyby się w nicość, aniżeliby duszę ufającą nie ogarnęło miłosierdzie Moje" (Dz 1777); "Duszom, które uciekać się będą do Mojego miłosierdzia, i duszom, które wysławiać i głosić będą innym o Moim wielkim miłosierdziu, w godzinę śmierci postąpię z nimi według nieskończonego miłosierdzia Mojego" (Dz 379); "Wszystkim duszom,które uwielbiać będą to Moje miłosierdzie i szerzyć jego cześć, zachęcajac inne dusze do ufności w Moje miłosierdzie - dusze te w godzinę śmierci nie doznają przerażenia. Miłsierdzie Moje osłoni je w ostatniej walce" (1540); "Wiedz, ile razy przychodzisz do Mnie uniżając się i prosisz o przebaczenie, tyle razy wylewam ogrom łask na twą duszę, a niedoskonałość twoja niknie przede Mną, a widzę tylko twą miłość i pokorę; nic nie tracisz, a wiele zyskujesz" (Dz 1293); "Wszelka dusza wierząca i ufająca miłosierdziu Mojemu dostąpi go" (Dz 420); "Duszo w ciemnościach pogrążona, nie rozpaczaj, nie wszystko jeszcze stracone, wejdź w rozmowę z Bogiem swoim, który jest miłością i miłosierdziem samym" (Dz 1486); "Niechaj się nie lęka do Mnie zbliżyć dusza słaba, grzeszna, a choćby miała więcej grzechów niż piasku na ziemi, utonie wszystko w otchłani miłosierdzia Mojego" (Dz 1059); "Nie lękaj się, duszo grzeszna swego Zbawiciela ... Nie uciekaj dziecię od Ojca swego, chciej wejśc w rozmowę sam na sam ze swym Bogiem miłosierdzia, który sam chce ci powiedzieć słowa przebaczenia i obsypać cię swymi łaskami. O, jak droga Mi jest dusza twoja. Zapisałem cię na rękach swoich. I wyryłaś się głęboką raną w sercu Moim" (Dz 1485); "Otworzyłem swe serce, jako żywe źródło miłosierdzia, niech z niego czerpią wszystkie dusze życie, niech się zbliżą do tego morza miłosierdzia z wielką ufnością. Grzesznicy dostąpią usprawiedliwienia, a sprawiedliwi w dobrym utwierdzenia. Kto pokładał ufność w miłosierdziu Moim, napełnię duszę jego w godzinę śmierci swym Bożym pokojem" (Dz 1520); "Nie znajdzie żadna dusza usprawiediwienia, dopokąd nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia Mojego" (Dz 570); "W ostatniej godzinie nic dusza nie ma na swą obronę, prócz miłosierdzia Mojego; szczęśliwa dusza, która przez całe życie zanurzała się w zdroju miłosierdzia, bo nie dosięgnie jej sprawiedliwość" (Dz 1075). Św. Faustyna także ukazuje wielkość miłosierdzia Bożego i nakłania do otwierania się na jego łaski, słowami: "Niech nikt nie wątpi o dobroci Bożej; choćby grzechy jego były jak noc czarna, miłosierdzie Boże mocniejsze jest niż nędza nasza. Jednego trzeba, aby grzesznik uchylił choć trochę drzwi serca swego na promień łaski miłosierdzia Bożego, a resztę już Bóg dopełni" (Dz 1507). "Niech ufa dusza wszelka w męce Pana, niech ma w miłosierdziu nadzieję. Bóg nikomu miłosierdzia swego nie odmówi. Niebo i ziemia może się odmienić, ale nie wyczerpie się miłosierdzie Boże" (Dz 72); "Im większy grzesznik, tym ma większe prawo do miłosierdzia Bożego" (Dz 423); "O, jak gorąco pragnę, aby miłosierdzie Twoje wysławiała każda dusza.Szczęśliwa dusza, która wzywa miłosierdzia Pańskiego; doświadczy tego, co powiedział Pan, że bronił jej będzie jako swej chwały, a któż się ośmieli walczyć z Bogiem? Wszelka duszo, wysławiaj miłosierdzie Pańskie przez swą ufność w miłosierdzie Jego, przez życie całe, a szczególnie w godzinę śmierci, i nie lękaj się niczego, duszo droga, kimkolwiek jesteś, a im większy grzesznik, tym ma większe prawo do miłosierdzia Twego, Panie" (Dz 598); "Obudzila się w duszy mojej tak wielka ufność w miłosierdzie Boże, że choćbym miała na sumieniu grzechy świata całego i grzechy wszystkich dusz potępionych, to jednak nie wątpiłabym o Bożej dobroci, ale bez namysłu rzuciłabym się w przepaść miłosierdzia Bożego, która jest dla nas zawsze otwarta, i z sercem startym na proch rzuciłabym się do Jego stóp, zdając się zupełnie na Jego świętą wolę, która jest miłosierdziem samym" (Dz 1552).
 ola.: 19.06.2013, 18:09
 cd. To tylko jedno wyjaśnienie, ale tak naprawdę trzeba się modlić za wszystkich grzeszników. Pan Jezus odkupił wszystkie grzechy, również tych, którzy go odrzucają i On zawsze czeka, nie ważne jak daleko by odeszli. Chodzi o to, że człowiek popełniający taki grzech po prostu z samej jego definicji (odrzucanie przebaczenia) nie może mieć odpuszczone, by tego nie chce i nie żałuje swojego grzechu, ale jeśli naprawdę żałuje i chce to zmienić, to dla Bóg go przyjmie, bo dla Niego nie ma nic niemożliwego. Z Panem Bogiem.
 ola.: 13.06.2013, 17:59
 kasia - To nie są igraszki z Bogiem. Św. Jan nie poleca (ale też nie zabrania!) modlić się w wypadku takiego grzechu, bo zapewne jest wiele innych intencji, w których należy się modlić, szczególnie za tych, którzy Chrystusa nie znają, nie wierzą, wątpią oraz o potrzeby wspólnoty itd. Jeśli ktoś Jezusa zna, a sam odchodzi, to przecież niepotrzebna mu jest wiedza i modlitwa o łaskę (np. wiary), którą on otrzymał i dobrowolnie odrzuca.
 kasia: 13.08.2012, 10:43
 "Przekornie można powiedzieć, że jest to jedyne polecenie w Biblii, którego z czystym sumieniem można nie posłuchać" - a to co? Nie rozumiem...To już jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu, czy dozwolone igraszki z Nim?
 ---->Wiatr.: 05.02.2011, 15:15
 Drogi Wietrze. Otóż nie dziwi mnie wcale fakt, że Rozsądny 'przyczepił się' do Twojej wypowiedzi. Stosowanie wielokropka częściej niż przecinka daje wrażenie chaosu i faktycznie tekst wydaje się bez sensu, mimo, że chciałeś dobrze. Odsyłam na lekcje języka polskiego...
 asia : 01.02.2011, 11:25
 Pawle przeszło ci to? Ja też takie rzeczy przechodzę... Straszne to jest, a kto nie przechodził ten nie wie i nie rozumie nas:( Kochajmy Boga i wszystko co Jego:) A to tylko chyba nasze lęki. Pan jest łaskawy i miłosierny a to tylko myśli a co w duszy to tylko Pan nasz wie... Mam nadzieję, że jestem dobrym człoweikiem i Pan przebaczy mi.
 Paweł : 09.09.2010, 22:59
 Natalio pytasz czy grzech przeciwko Duchowi Świętemu jest przebaczalny lepiej zapytaj się jakiegoś księdza który wie to lepiej ode mnie Z Panem Bogiem .
 tytan: 31.10.2009, 18:08
 Duchu Święty nie pozwól mi popełnić tego okropnego grzechu.Zatrzymaj mnie...
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

św. Tyburcjusz, Walerian i Maksymśw. Tyburcjusz, Walerian i Maksym

Modlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i MaksymaModlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i Maksyma

Modlitwa do św. WalerianaModlitwa do św. Waleriana

Chrzest PolskiChrzest Polski

Poznać Jezusa przy łamaniu chlebaPoznać Jezusa przy łamaniu chleba

Czapeczka i bucikCzapeczka i bucik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej