Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Postawy grzechu przeciw Duchowi Świętemu

     Ewangelia to radosna nowina o zbawieniu, przesłanie Bożej miłości, skierowane do każdego człowieka. Są jednak w Ewangelii fragmenty, które zamiast radości z Bożego działania mogą budzić przerażenie. Jednym z nich jest zdanie o grzechu przeciw Duchowi Świętemu: "Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczone (...) ani w tym wieku, ani w przyszłym" (Mt 12,31-32). Kiedy słucha się tych słów niemal automatycznie nasuwa się pytanie: "czy ja nie bluźnię przeciw Duchowi Świętemu?".

     Dla zrozumienia tych słów bardzo istotny jest kontekst, w jakim Jezus je wypowiada. Oto właśnie uzdrowił opętanego, który był niewidomy i niemy, a faryzeusze zarzucają mu, że dokonał tego w imię władcy złych duchów. Słowa Jezusa o bluźnierstwie przeciw Duchowi Świętemu są komentarzem do postawy faryzeuszów.

     Właśnie o tę postawę, nastawienie człowieka chodzi najbardziej w grzechu przeciw Duchowi Świętemu. Jest to takie trwanie w grzechu, w którym pytanie "czy ja nie bluźnię?" przestaje być zadawane. Jeżeli człowiek dopuszcza do siebie możliwość twierdzącej odpowiedzi na pytanie o grzech przeciw Duchowi Świętemu, to wtedy może mieć pewność, że go nie popełnia. Natomiast jeśli człowiek zaczyna uważać, że jest mądrzejszy od Pana Boga, to nawet jeśli postawi powyższe pytanie, zawsze będzie miał na nie przeczącą odpowiedź.

     Katechizmy wymieniają tradycyjnie następujące szczegółowe postawy grzechu przeciw Duchowi Świętemu:

  1. Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego.
  2. Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej.
  3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej.
  4. Zazdrościć lub nie życzyć bliźniemu łaski Bożej.
  5. Mieć zatwardziałe serce na zbawienne natchnienia.
  6. Umyślnie zaniedbywać pokutę aż do śmierci.
     Patrząc na te sześć punktów można zauważyć, że za każdym stoi taka postawa "Boże, ja wiem lepiej od Ciebie". Wiem lepiej, kiedy będziesz miłosierny, wiem lepiej jak mam żyć, wiem lepiej co powinni od Ciebie dostać inni ludzie, co mi tam będziesz wpływał na życie. I właśnie taka postawa to jedyna postawa człowieka, w której nie może on skorzystać z Bożego miłosierdzia. Bóg szanuje wolny wybór każdego. Jeśli pozwolę Bogu, żeby mnie zbawił, to On to zrobi. Jeśli mu nie pozwolę, bo całym swoim myśleniem i postępowaniem będę na Niego zamknięty, to On na siłę nawracać mnie nie będzie.

     Dlaczego grzechy te nazwane są grzechami przeciw Duchowi Świętemu? Właściwie odpowiedzią na to pytanie jest poprzedni akapit. Bóg wchodzi w życie każdego człowieka, niezależnie od wyznawanej przez niego religii, poprzez swego Ducha. To Duch Boży objawia człowiekowi Boży zamiar. Poczynając od sumienia, które otrzymuje każdy człowiek, poprzez dary sakramentalne dla ludzi wierzących po najwznioślejszą kontemplację wszystko to jest działaniem Ducha Świętego w człowieku. I na każdym z tych wymienionych (i niewymienionych) poziomów człowiek może przyjąć postawę otwarcia na Bożego Ducha albo się na Niego zamknąć.

     Na koniec dwie uwagi praktyczne. Po pierwsze, czy można jakoś u siebie rozpoznać grzech przeciw Duchowi Świętemu? Czasem może być z tym problem, szczególnie jeśli złe nastawienie człowieka trwa długo, ale bardzo jasnym znakiem jest trwanie w sytuacji, o której człowiek wie, że jest na pewno złem i ani trochę tego nie żałuje. Ogólnie wyjście z grzechu przeciw Duchowi Świętemu bywa bardzo trudne, a same słowa Jezusa są przede wszystkim zachętą do czujności, żeby się w takiej sytuacji nie znaleźć.

     Druga sprawa, która jest chyba częściej poważnym problemem dla ludzi wierzących, to co zrobić, jeśli w takiej sytuacji grzechu znajdzie się ktoś bliski. W swoim pierwszym Liście św. Jan napisał, że są takie grzechy, że nie poleca, by modlono się za tych, którzy je popełniają (1 J 5, 16). Przekornie można powiedzieć, że jest to jedyne polecenie w Biblii, którego z czystym sumieniem można nie posłuchać. Nawrócenie zatwardziałego grzesznika jest wielką radością dla Boga i dlatego, jak wskazują również biblijne przykłady, zawsze warto się o nie modlić.


Marcin Staniewski


Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik" nr 151/2007


   

Wasze komentarze:
 Marcel tylko 69: 15.10.2009, 21:55
 Bo mi sie czytać chce ;D
 Natalia: 12.09.2009, 11:55
 Jak się spowiadać z bluźnienia w myśli o Duchu Świętym? Czy to jest przebaczalne?
 Monika: 07.09.2009, 23:38
 Pawle, odnajdź w twoim mieście jakąś wspólnotę modlitewną i dołącz do niej. A wcześniej jeszcze a) módl się o wiarę, b) poproś o modlitwę wstawienniczą księdza, wspólnotę, czy osoby posługujące na Mszach Św. o uzdrowienie.
 Przemek: 06.09.2009, 12:24
 Rozsądny - możesz nas nazywać idiotami, my Ci wybaczamy, ale NIGDY NIE NAZYWAJ TEGO CO DOBRE ZŁYM, A TEGO CO ZŁE DOBRYM, NIE ODRZUCAJ TEGO CO POCHODZI OD BOGA I NIE PRZYPISUJ TEGO SOBIE LUB SZATANOWI.
 Rozsądny : 05.09.2009, 14:07
 Ale Wy też brednie opowiadacie! Opowiastki w stylu "Owa Radość ma Swoje Źródło ...w Duchu ... i Tak Wędrujemy ...w Życie ... PEŁNE TAJEMNIC ...Niesamowitych !!! bo WARTO ŻYĆ ... , warto Walczyć ...i się ZMAGAĆ ... "warto ..." upadać" ... , aby Powstać ... dać się przybić do Krzyża i ZMARTWYCHWSTAĆ ... w Chrystusie ! To MA SENS !!!" - skwituje tylko "to nie ma sensu"! Pawle, dobrze Ci radzę, daj sobie z tym wszystkim spokój i nie daj dalej robić z siebie idioty.
 Paweł: 16.08.2009, 18:55
 JEST MI ŹLE!!! POMOCY!!! Ja czuję się zagubiony w mojej wierze... Wariuje po prostu wariuje tęsknię za Bogiem. CVo mam robić doradzcie mi. A w dodatku bluźńię w myślach o WSzystkich Świętych, Trójcy Świętej i Maryji. Co mam robić?? doradzicie mi bo bja się pogłubiłwem
 burza: 18.10.2008, 22:14
 "Pozwólcie dzieciom przyjść do Mnie, do takich bowiem należy Boża rzeczywistość." “Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało (... ), jak wielkie rzeczy przygotował Bóg, tym, którzy Go miłują” Czyż może być miłość czystsza niż dziecka ?? Każde takie ma natychmiastowy przystęp do bram Pałacu Pana.
 wiatr: 08.10.2008, 20:53
  KOŚCIELE ŚWIĘTY = Ukochane ... Mistyczne Ciało ...mojego Pana ... JEZUSA CHRYSTUSA ... zginam ...moje kolana ...i pokornie ... proszę ...PROSZĘ ... BŁAGAM ... ZAMKNIJ SWOJE USZY ...na wszystko , co uderza w Matkę Kościół ... ; ZAMKNIJ SWOJE OCZY ... na wszystko ...co ... pokazuje Kościół ...w negatywnym obrazie ...; ZAMKNIJ SWOJE USTA ... i Nie Wchodź w ...dialog ...z tymi , którzy ...Kościół ...atakują !!!!!! Przypomnij SOBIE ... Czas Sodomy i Gomory ... , co miało URATOWAĆ ...Lota ... ! PAMIĘTAJ ... z szatanem ...się ... nie dyskutuje , ponieważ ta ... inteligentna bestia ... wkradnie się ...tak podstępnie , że trzeba BYĆ ... niezłym specjalistą duchowym , aby ...go rozszyfrować ! KOŚCIELE ŚWIĘTY - JESTEŚ POTĘŻNY ... MIŁOŚCIĄ ... PANA ... ale Tylko Wówczas ...się" OSTANIESZ " ...jeśli Będziesz Trzymał się MOCNO CHRYSTUSA ... i Jego Ewangelii ... oraz ... WSPÓLNIE KROCZYŁ ... RAMIĘ w Ramię ... aby CAŁE CIAŁO ... Mogło ...Spełnić Swoją Rolę ! Trzeba Uważnie Słuchać Ojca Świętego ... Benedykta XVI ! Niech DOBRY BÓG ... Leczy ...Wszelkie Zranienia ... , balsamuje Rany ...Jego Mistycznego Ciała !!! KOŚCIELE ... NIE LĘKAJ SIĘ ... cóż uczynić ...może Ci ... Człowiek ... tylko ... najwyżej ... śmierć fizyczną ...CI ...Zadać ..., ale czymże Ona Jest ... Wobec ...Życia w Wieczności ... z Bogiem ! KOŚCIELE ...nie zajmuj się tymi ... których już ...praktycznie ...NIE MA ... bo ...CZYŻ SĄ ... skoro zdążają ... w wieczne nieistnienie ... unicestwienie ...w przepaściach piekielnych ... , będą krzyczeli ...atakowali ...a niech sobie ... krzyczą ... wymyślają ... szukają ... bo KOŚCIÓŁ JEZUSA CHRYSTUSA ...JEST Święty i Potężny w CAŁOŚCI ...ale ..ludzie tam ... grzeszni , zwyczajni ... modlą się ... upadają ...Powstają ...i do Świętości Zdążają ... jeśli CHCĄ ... niech się NAWRÓCĄ ...i do Pana Wrócą ... Pokutę czynią ...serca Miłością rozpalają ...i od zła odwracają ...ale oni to wszystko wiedzą ...te wilki pazerne , ciągle WYJĄCE ...Ofiar szukające ! Wy ...wściekłe ... duchowe ...internetowe potwory ... nie wysyłacie swoich strzał przeklętych ...w Kościół Święty ...!!! NIECH PIĘKNA PANI ...Maryja ...Dziewica ... Wielka Tajemnica ...Mocą Bożą ...i Archanielską ...ZŁAMIE ..TE strzały ...w piekło wrzuci i NIECH NIGDY To zło ...NIE WRÓCI !!!! W GÓRĘ SERCA !!! SURSUM CORDA !!! Alleluja i DO PRZODU !!! AMEN !!! Niech Bóg Będzie Uwielbiony ...NA WIEKI WIEKÓW !!!
 wiatr: 03.10.2008, 00:09
 .... jak"zwykle" ... jeszcze słówko ...tu jest dotknięty problem ... o Którym ... mówi Św.Jan ..." że są takie grzechy ..." chodzi o to ...że w tak ... TRUDNYCH ... BOLESNYCH ... Stanach ... Niektórzy się ...Modlą ...za innych ...i nie widzą ...owocu ... Należy ... Tylko i WYŁĄCZNIE ... ZAUFAĆ BOGU !!!! ON JEST Panem Czasu ... Działania ... Myśli JEGO ...nie są naszymi ..., ON SAM ... Uczyni ... TO ,CO Należy ... TYLKO UFAJ ... UFAJ ... Całkowicie i Bezwarunkowo !!! Amen !
 wiatr: 02.10.2008, 23:59
  Z Bogiem ... Duchem Świętym ... Należy WĘDROWAĆ ... Ramię w ramię ... od kołyski ...od naszego pierwszego ...płaczu ... Którego ..., gdy Rodzice Usłyszą ... TAK Bardzo się RADUJĄ .... a smucą ... gdy jest ... cisza ...i wówczas PYTAJĄ ... dlaczego ONO ... nie płacze ? Owa Radość ma Swoje Źródło ...w Duchu ... i Tak Wędrujemy ...w Życie ... PEŁNE TAJEMNIC ...Niesamowitych !!! bo WARTO ŻYĆ ... , warto Walczyć ...i się ZMAGAĆ ... "warto ..." upadać" ... , aby Powstać ... dać się przybić do Krzyża i ZMARTWYCHWSTAĆ ... w Chrystusie ! To MA SENS !!!
[1] (2)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej