Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Potrójna godność

     Z sakramentów inicjacji chrześcijańskiej wynikają wspólne zadania dla wszystkich ochrzczonych. Teologia nazywa je "potrójną misją" i wymienia - kapłańską, prorocką i królewską (1P 1,9). Oznacza ona wewnętrzny udział człowieka w potrójnym urzędzie i funkcji samego Chrystusa. Rozpoczyna się wraz z chrztem, rozwija przez bierzmowanie, w Eucharystii znajduje wzmocnienie, a w sakramencie pojednania oczyszczenie. Stanowi istotę powołania chrześcijanina i godności dziecka Bożego. To potrójna godność i trzy rodzaje służby.

     Pierwsza z nich to misja kapłańska. Wszyscy ochrzczeni mają udział w Kapłaństwie Chrystusa, które realizuje się na dwa sposoby: jako kapłaństwo wspólne wszystkich wiernych i kapłaństwo hierarchiczne, nazywane służebnym. Różnią się one istotą, a nie tylko stopniem. To kapłaństwo urzędowe (ministerialne) jest udzielane przez sakrament święceń. Kapłan sprawuje w zastępstwie Chrystusa Eucharystię i inne sakramenty. Natomiast misją każdego chrześcijanina jest składanie na co dzień duchowych ofiar i podjęcie ofiarnego życia według modelu Jezusa. Jego misja na ziemi była "istnieniem dla człowieka" (proegzystencja).

     Przez chrzest każdy zostaje wszczepiony w Chrystusa. On pełni misję kapłańską przez każdego. Wynika stąd postulat moralny, aby na Jego wzór ofiarować siebie Bogu. Tak jak Chrystus oddał siebie Ojcu, tak każdy jest powołany do duchowego aktu ofiarowania siebie Bogu na ołtarzu razem z chlebem i winem w czasie Mszy św. Ofiara kapłana dokonuje się w imieniu Chrystusa. Natomiast wszyscy obecni powinni wzbudzić intencję ofiarowania życia Ojcu. Na tym polega misja kapłańska ludzi świeckich. W tym kontekście nabierają zbawczego znaczenia zwykłe czynności: nauka, praca, cierpienia, choroby, niepełnosprawność, niepowodzenia życiowe, aktywność charytatywna, służba wspólnocie etc. A przede wszystkim praktyki religijne: modlitwa, medytacja, post, życie sakramentalne. Istotą tak rozumianej misji kapłańskiej jest ofiara. Jej najgłębszym sensem - miłość (Łk 9,23; J 12,25).

     Etymologicznie łacińskie słowo sacerdos oznacza udzielającego świętości; otwierającego dostęp do sacrum (tego, co święte). Drugie, łacińskie określenie kapłana - pontifex - oznacza "czyniącego pomost"; budującego "most" łączący ludzkie życie z Bogiem, doczesność z wiecznością. Zatem misja kapłańska wszystkich wiernych oznacza także funkcję świadka Chrystusa w swoim środowisku. Chrześcijanie obecni w świecie i wszczepieni w tkankę Kościoła stają się ważnymi pośrednikami zwłaszcza tam, gdzie ksiądz nie może dotrzeć.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 kwietnia 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej