Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dar sakramentów

     Najczęściej praktycznie mamy do czynienia z liturgią podczas "Mszy niedzielnej", chrztu dziecka, ślubu w rodzinie albo w konfesjonale. Jednakże liturgia nie jest albumem przypadkowo przeżywanych kościelnych wydarzeń. Uobecnia i ofiaruje człowiekowi Bożą Łaskę, którą warto się wzmocnić. Gdy jest systematycznie przyjmowana, porządkuje życie. Bo identyfikuje Jezusa wyznawanego w liturgii z Jezusem wyznawanym przez styl życia.

     Człowiek pragnący duchowego wzrostu nie da się zakleić telewizyjnymi papkami, bo szuka sensu głębszego. Ojciec Jan Kło-czowski OP mówi, że każde życie wymaga troski. Czym karmimy życie małżeńskie, rodzinne, duchowe? Czy utrzymujemy dopływ Łaski do każdej z tych dziedzin? Jaki pokarm, takie sity. Gdy brak systematyczności, wtedy "modlitwy są jak zmęczone ptaki, które opadają szybko na ziemię i nie czujemy, aby coś zmieniały." "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego nie będziecie mieli życia w sobie !"/J 6,53/

     Przełamać dystans. Wyjść z kryjówki. Duchowy rozwój jest procesem, który wymaga spokoju. Hałas i pośpiech rodzą powierzchowność wiary. Skuteczną pomocą są sakramenty. Może pamiętamy ich definicję z katechizmu: "widzialne znaki niewidzialnej Łaski." Sakrament oznacza wydarzenie spotkania Boga z człowiekiem. Dar rzeczywistości dostępnej jedynie przez wiarę (Łaska) docierający przez rzeczywistość rozpoznawalną zmysłowo (znaki).

     Sakramenty towarzyszą kluczowym etapom życia człowieka. Narodziny - Chrzest. Samoświadomość moralna - i spowiedź. Znacząca odpowiedzialność za siebie - Bierzmowanie. Wybór własnej drogi odrębnej od rodziców - Małżeństwo lub Kapłaństwo. Doświadczenie fizycznego zagrożenia życia - Namaszczenie Chorych. Sakrament Pojednania jest stałym sposobem korekty myśli, mowy, uczynków i zaniedbań. Całemu życiu towarzyszy Eucharystia, czyli Pokarm na drogę do zbawienia. Czym jest zbawienie? Negatywnie: ocaleniem od zguby wiecznej. Pozytywnie: wiecznym udziałem w szczęściu Boga.

     Jest siedem sakramentów. Trzy z nich są niepowtarzalne: Chrzest, Bierzmowanie i Kapłaństwo. Pozostawiają w duszy niezniszczalną "pieczęć"- znak przymierza z Bogiem (2 Kor 1,22). Najważniejszy jest Chrzest. Wszystkie sakramenty zostały ustanowione przez Chrystusa. Niektóre pośrednio, gdy ustanawiając Kościół złożył je w nim jak ziarno. Żaden sakrament nikomu się nie należy. Bo każdy jest Bożym Darem, a nie jednym z "praw człowieka." Bóg udzieli Łaski, nie ze względu na czyjeś zasługi czy "naciski rodziców", ale dlatego, że pierwszy nas umiłował.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

1 luty 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej