Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jeszcze sakramentalia

     Warto wiedzieć, że oprócz siedmiu sakramentów istnieją też sakramentalia. Są to znaki, które wskazują na duchowe dobra otrzymywane przez wstawiennictwo Kościoła. Jak uczy Katechizm, nie udzielają one łaski Bożej - jak sakramenty, ale przez modlitwę Kościoła uzdalniają do jej przyjęcia i głębszej z nią współpracy (KKK1670). Sakramentalia umożliwiają niejako pełniejsze owocowanie sakramentów. Uświęcają różne stany i okoliczności życia, a także zadania i posługi we wspólnocie. Zostały ustanowione przez Kościół. Zawierają zawsze modlitwę i konkretny gest, na przykład znak krzyża, pokropienie wodą święconą, położenie ręki etc.

     Sakramentaliami są przede wszystkim błogosławieństwa osób, przedmiotów, miejsc, a także posiłków. Każde błogosławieństwo jest przede wszystkim uwielbieniem Boga, dziękczynieniem i prośbą o Jego dalszą pomoc. Jak sakramenty wynikają z woli i mocy Chrystusa, tak błogosławieństwa są prostą konsekwencją chrztu. "Każdy ochrzczony ma być «błogosławieństwem»i powinien «błogosławić»".

     Niektóre z nich mają charakter urzędowy. Wtedy ich skutkiem jest przeznaczenie (poświęcenie) osób do wyłącznej służby Bogu. Chodzi tu o zakonne śluby wieczyste, konsekrację dziewic i wdów etc. Ale może to też dotyczyć przedmiotów lub miejsc w sensie zastrzeżenia ich do wyłącznego użytku w kulcie, na przykład poświęcenie świątyni, ołtarza, naczyń i szat liturgicznych, dzwonów, olejów etc.

     Jednak najbardziej wpływowymi sakramentaliami są eg-zorcyzmy. Jest to publiczna i oficjalna prośba w formie modlitwy, w imię Chrystusa, aby dana osoba lub przestrzeń została uwolniona spod władzy demona i strzeżona od jego ataków. Taki egzorcyzm - nazywany wielkim lub uroczystym - może być podejmowany tylko przez kapłana i za wyraźnym zezwoleniem biskupa. Jednakże każdy chrześcijanin może posługiwać się egzorcyzmem prostym, prywatnym, odmawiając we własnej intencji na przykład modlitwę do św. Michała Archanioła.

     Oprócz tego istnieją różne formy pobożności ludowej. To na przykład cześć oddawana relikwiom, pielgrzymki i odwiedzanie sanktuariów, procesje, nabożeństwo Drogi krzyżowej i Gorzkie żale, Różaniec, noszenie medalika. Do najbardziej znanych należy medalik św. Benedykta z doniosłą inskrypcją, a także cudowny medalik związany z objawieniami Matki Bożej św. Katarzynie Laboure w Paryżu w roku 1830.

     Sakramentalia są więc łatwo dostępnymi środkami, którymi powinniśmy się posługiwać w walce z szatanem. Mają moc sprowadzania dóbr duchowych. Przypominają o godności chrześcijanina. Są publicznym wyznaniem wiary. Zobowiązują do wierności i obrony Ewangelii. Zapowiadają życie wieczne.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

13 marca 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej