Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Obrzęd Bierzmowania

Czym jest bierzmowanie?

Bierzmowanie jest to Sakrament ustanowiony przez Pana Jezusa dla utwierdzenia nas w wierze i doskonałości chrześcijańskiej. Przez ten Sakrament, godnie przyjęty, Duch Święty obdarzy nas siedmiu darami swymi. Przyjmujący powinien być w stanie łaski, modlić się gorąco i przybrać sobie nowego patrona. Sakrament ten przyjmuje się tylko raz w życiu. Sakramentu bierzmowania udziela biskup.

Przebieg obrzędu Bierzmowania

Bierzmowanie jest to Sakrament, w którym Duch Św. umacnia chrześcijaniną, aby wiarę swoją mężnie wyznawał, bronił jej i według niej żył.

Wszyscy klęczą. Biskup intonuje Veni Creator. Potem biskup wznosi ręce nad przystępującymi do bierzmowania i wzywa dla nich siedem darów Ducha Świętego.

Obrzęd sakramentu bierzmowania obejmuje: gest włożenia rąk, który oznacza błaganie o dar Ducha Świętego dla bierzmowanego; namaszczenie krzyżmem świętym (sporządzonym z oliwy i wonnego balsamu, poświęconym przez biskupa w Wielki Czwartek) przez nakreślenie znaku krzyża na czole. Znak krzyża św. na czole oznacza, że odtąd bierzmowany należy do Chrystusa i wiary swej nigdy wstydzić się nie będzie. Jednocześnie biskup wypowiada słowa: "Przyjmij znamię daru Ducha Świętego". Obrzęd kończy dialog biskupa z bierzmowanym: na słowa: "Pokój z Tobą" bierzmowany odpowiada: "I z duchem twoim".

W czasie bierzmowanie świadek kładzie rękę na ramieniu bierzmowanego.

Na koniec biskup modli się nad bierzmowanymi i udziela im uroczyście błogosławieństwa. Podczas tego wszyscy nowobierzmowani powinni być obecni.


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej