Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kto będzie chrzestnym?

Nasz przyjaciel nie może zostać ojcem chrzestnym, co jest dla nas bardzo trudne, bo w rodzinie nie mamy dobrych kandydatów. Księża w parafii nie wydali mu jednak pozwolenia na bycie chrzestnym, ponieważ mieszka ze swoją dziewczyną. Jest już po oświadczynach i na pewno się pobiorą. Rozumiemy argumentację księży, ale trudno ją zaakceptować. To prawdziwie urzędnicze podejście: on nie może zostać, a np. ktoś mało wierzący, ale mający ślub kościelny, czy jakiś mąż, który w ukryciu zdradza żonę — może. Czy nie ma jakiejś dyspensy albo dopuszczenia warunkowego?

Mężczyzna, który mieszka z dziewczyną przed ślubem, żyje bez laski uświęcającej. Państwa przyjaciel bierze tę dziewczynę na kochankę bez błogosławieństwa Bożego, bez zapewnienia jej pełnego bezpieczeństwa. Każde ich pożycie to kolejny grzech ciężki. Pani przyjaciel naraża tę dziewczynę, bo gdyby nagle poniosła śmierć, jest ogromne ryzyko, że pójdzie do piekła. A przecież powinien prowadzić ją do szczęścia i doczesnego, i wiecznego. Gdyby teraz pojawiło się ich dziecko, będzie ono owocem pożycia grzesznego i "przymuszaczem" do ślubu. Państwa przyjaciel daje przykład, że można układać życie bez ślubu, co w praktyce owocuje krzywdą wielu dziewczyn i degrengoladą moralną wielu młodych mężczyzn. A że inni też grzeszą, kręcą, zdradzają? Nie zwalnia to nas z powinności życia w prawdzie i szacunku - wobec Boga i wobec ludzi.

Jeśli Państwa przyjaciel deklaruje, że kiedyś się z dziewczyną pobiorą, to za mało. Zbyt wiele znam par, które latami odkładają ślub. Zamiast uczynić każdą noc i każdy dzień realizacją świętego sakramentu małżeństwa, spędzają piękne młodzieńcze lata w grzechu i ciemności serca.

Czy możliwa jest dyspensa? Ja zapytam: a po co? Żeby dalej odkładał decyzję? Może potrzebny jest mur księżowskiej urzędniczej odpowiedzialności, żeby w końcu zachował się jak mężczyzna. Niech się wreszcie zdecyduje, kogo naprawdę kocha, z kim naprawdę chce być do końca swojego życia.

Jedyną sytuacją, w której teoretycznie można dopuścić tego człowieka warunkowo do godności ojca chrzestnego, byłaby ta: kiedy już na 99 proc. wiadomo, że ślub się odbędzie, a chrzestny obieca życie w czystości do ślubu. Będzie on wtedy podczas chrztu mógł przystąpić do Komunii Świętej w intencji dziecka. Przyznam jednak, że myślę ze sporą niechęcią o różnych dyspensach i wyrozumiałych dopuszczeniach warunkowych. Jest ich już za dużo. To wychowuje Piotrusiów Panów i ciepłe kluchy. I zwalnia ich z odpowiedzialności za swoje i cudze życie.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 października 2011


   

Wasze komentarze:
 countess D.: 26.09.2013, 19:08
 To zdanie jest takie dojrzałe i przekonujące... jak dziewczyna umrze jest ogromne prawdopodobieństwo, że pójdzie do piekła.... ech naprawdę taka wiara to żadna wiara...
 Artur: 26.10.2011, 10:02
 co więcej, autor odpowiedzi nie poruszył ważnego problemu jakim jest wychowanie dziecka w wierze chrześcijańskiej (bo przecież to powinien być jeden z głównych powodów chrztu). Rodzice przyrzekają wychować dziecko w wierze chrześcijańskiej a chrześni potwierdzają że im w tym pomogą. Pytanie więc brzmi: w jaki sposób można wychować czy pomóc wychować dziecko po chrześcijańsku, jeżeli samemu żyje się w sprzeczności z tymi zasadami?
 Wentyl: 24.10.2011, 13:28
  Ksiądz ma rację! Facet mieszkający bez ślubu z kochanką to zwykły mięczak ew. Piotruś Pan.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Jak u ciebie wygląda symetria życia?Jak u ciebie wygląda symetria życia?

Dlaczego Kościół nazywamy świętym?Dlaczego Kościół nazywamy świętym?

Małgorzata Homan - Służebnica Niepokalanej w AngliiMałgorzata Homan - Służebnica Niepokalanej w Anglii

Jakub Verlinde po swych doświadczeniach życiowych przestrzega przed jogąJakub Verlinde po swych doświadczeniach życiowych przestrzega przed jogą

Matko Boża, strzeż dorobku całego życia moich rodzicówMatko Boża, strzeż dorobku całego życia moich rodziców

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej