Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Po co chrzest?


     Czy zetknął się ksiądz kiedyś z zielonoświątkowcami? Wczoraj młody człowiek dał mi ulotkę i opowiadał o Panu Jezusie. Mówił, że małemu dziecku grzechy nie mogą zostać odpuszczone; tylko dopiero dorosłemu człowiekowi. Ja byłem chrzczony jako małe dziecko. Czy chrzest otrzymany w dzieciństwie ma tę samą ważność jak chrzest w wodzie dorosłego człowieka?

     Także w Kościele katolickim istnieje chrzest dorosłych i możliwy jest chrzest przez zanurzenie. Chrzest dzieci wynika z tego, że chcemy, aby uczestniczyły one w łaskach wiary wyznawanej przez rodziców. Bez chrztu nasze dzieci nie przystępowałyby do spowiedzi i nie przyjmowały Komunii Świętej. Chrzest maluchów nie jest ani obowiązkiem, ani koniecznością. Stanowi przywilej dla dzieci. Mogą korzystać z łaski sakramentów jak dorośli.

     Chrzest dzieci jest ważny, tak jak dorosłych. Nie jest mniej ważny, aczkolwiek brak mu elementu wyboru, decyzji woli, etapów przygotowania, jakie towarzyszą chrztowi osób dorosłych. Dlatego też element decyzji człowieka powraca w Kościele: w bierzmowaniu i w obrzędzie odnowienia chrztu świętego. Ma on miejsce choćby w Wigilię Paschalną.

     W chrzcie nie chodzi jedynie o zewnętrzny znak, ale o niewidzialną łaskę i jej przyjęcie. Gdyby szło tylko o formalny obrzęd, byłaby to jakaś magia. Zanurzony w wodzie - zbawiony. Nie zanurzony, źle zanurzony - potępiony. Jaki Bóg stoi za takim przekonaniem? Okrutny miłośnik kąpieli dorosłych? Chrzest stanowi nie tylko jednostkowy akt. To zawarcie Przymierza, obmycie grzechu pierworodnego, włączenie w Chrystusa i w Kościół. Ale sensem, treścią, celem, wypełnieniem sakramentu chrztu jest życie Boże w nas. Tak samo, jak ślub w kościele stanowi zawarcie sakramentu, ale spełnianiem tego sakramentu jest życie małżeńskie. Nie pobieramy się dla uroczystości ślubnej, ale żeby tworzyć wspólnotę życia i miłości.

     Czy spotkałem zielonoświątkowców? Tak. Zielonoświątkowcy - to w sensie wąskim wiele wspólnot protestanckich, znacznie różniących się między sobą. W sensie szerokim stanowią część chrześcijańskiego nurtu charyzmatycznego, który kładzie duży nacisk na osobiste, spontaniczne przeżywanie wiary oraz dary Ducha Świętego, prorokowanie, uzdrawianie chorych i dar "mówienia językami". Nurt charyzmatyczny występuje w licznych Kościołach protestanckich i wewnątrz Kościoła katolickiego, m.in. Odnowa w Duchu Świętym. Przypomina nam wszystkim o potrzebie bardziej dynamicznego życia Duchem.


ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

19 kwietnia 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej