Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Liturgia czyli obecność

     Wczesną jesienią zeszłego roku, inspirowani dociekliwością ewangelicznego Nikodema /J 3,9/, podjęliśmy - czytelnicy i autor - próbę uporządkowania przeżywanej wiary. Wynika to z przekonania, że osobisty akt wiary jest najważniejszym punktem na mapie chrześcijańskiego życia, orientacyjnym znakiem na mapie własnej wiary. Niezależnie jak się dzieje, jak wielkie lub małe są braki katechizmowej wiedzy, to osobisty akt wiary Jezusowi rozstrzygnie o wszystkim. Przynaglani troską Nikodema o moc i czystość wiary doszliśmy do wniosku, że skuteczny jej rozwój dokonuje się w żywej wspólnocie, przy otwartej Biblii, za zgodą osobistej wolności. A skrapla i krystalizuje się pod wpływem Łaski podczas Mszy świętej. Idąc cierpliwie drogą "pracy nad wiarą" można się łatwo przekonać, że codzienna, realna wiara ma wiele wspólnego z cudem chodzenia po wodzie /Mk 6,50/. Jest lęk. Zagrożenie. Odwaga. Ryzyko. Radość. Zwycięstwo.

     Po wspólnocie i Biblii trzecim - najważniejszym - "miejscem i sposobem" obecności działającego Boga jest Liturgia. To znaczy? Wiele jest teologicznych pojęć, które słyszymy, a nawet czasem ich używamy. Problem pojawia się nagle, gdy dziecko zapyta: co to jest Liturgia? A właśnie przez nią najbliżej do Boga.

     Dawno temu ks. prof. Karol Wojtyła napisał, że zakochani wyrażają swoją miłość i bliskość swoistą liturgią gestów ciała. Jest w tym szacunek i czułość, bezpieczeństwo i fascynacja. U nich wszystko się liczy: bo każdy szczegół i formuła wyraża bezmiar dobroci i oddania. W tym kontekście piękno Liturgii Kościoła - dostojnych szat, poważnych słów, blasku procesji i ceremonii - jest jak strojenie się Oblubienicy na spotkanie z Oblubieńcem. Oczywiście, pobieżnie patrząc, tego się nie rozumie, ale w istocie Liturgia jest spotkaniem z miłością Boga docierającą do nas przez sakramentalne znaki.

     Formalnie Liturgia to oficjalne modlitwy i sakramentalne obrzędy publicznego kultu w ciągu roku kościelnego. To jednak trochę mało. Liturgia jest "czasem teraźniejszym" Chrystusa na ziemi. Jeżeli Biblia jest przede wszystkim nauczającym Słowem Bożym, to Liturgia rodzi żywą, choć niewidzialną obecność Jezusa wśród Ludu. On dotyka i przygarnia człowieka przez sakramenty. Warto przywołać zdanie św. Leona, papieża z V wieku: "wszystko, co było widzialne w Chrystusie przeszło w sakramenty Kościoła" hermo 74,21. W ten sposób Jezus stał się bliski i dostępny pokoleniom wszystkich wieków, bo Liturgia jest "nośnikiem" Jego obecności i Łaski.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 października 2008   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej