Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Świątek piątek i niedziela

     Przestrzeganie Dnia Świętego jest nakazane przez starotestamentalne prawo Dekalogu /Wj 20,8-11; Pwt 5,12-15/. Chrześcijanie zachowali aktualność trzeciego przykazania, jednakże przenieśli świętowanie z soboty/szabatu na "pierwszy dzień po szabacie" /J20,1/, czyli na niedzielę. Przeżywanie niedzieli jako dnia świętego ma podstawę nie tyle w formalnym nakazie kościelnym, ile w wydarzeniu. W pierwszy dzień tygodnia /Mt 28,1/, czyli w niedzielę, Chrystus zmartwychwstał. Duch Święty zstąpi! na apostołów i Maryję również w niedzielę /Dz 2,1/. Dzięki zmartwychwstaniu Jezusa i posłaniu Ducha Św. przez sakrament chrztu człowiek staje się chrześcijaninem, bratem Chrystusa, czyli przybranym dzieckiem Boga w Jego umiłowanym Synu /Łk 3,22/. Jan Paweł II określi! naszą godność skrótem: "synowie w Synu" /ChL11/.

     Oprócz Dekalogu wagę niedzieli podkreśla I przykazanie kościelne: "w niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych." Bo niedziela jest uobecnieniem najwspanialszych dzieł, jakie Bóg dokona! dla ludzkości w historii zbawienia. Wydaje się niestety, że dziś "dniem radości" sta! się... piątek, zwłaszcza wieczór rozpoczynający "święty weekend." W tym ujęciu niedziela staje się tylko smutnym zakończeniem weekendu.

     Tym bardziej potrzeba wiedzy i jasnego świadectwa chrześcijańskiego świętowania. Polega ono nie tylko na świadomym i czynnym uczestnictwie we Mszy. Obejmuje też odpoczynek, rodzinne spotkania, różne formy rozrywki kulturalnej i powstrzymanie się od pracy zarobkowej. Jeżeli jako szeregowy pracownik nie mam wpływu na dzień i czas pracy - nie ponoszę winy. Jeżeli jednak pracuję "u siebie" lub jako pracodawca - w imię większego zysku — otwieram np. sklep w niedzielę - popełniam grzech. Do granicy jakich zaniedbań można myśleć, że nadal jest "Dzień Pański"? Jan Paweł II upomina!: "Zwracam się przede wszystkim do tych braci w Chrystusie, którzy zatrudniają innych. Nie dajcie się zwieść wizji natychmiastowego zysku, kosztem innych. W przeciwnym razie każde dzielenie Eucharystycznego Chleba stanie się dla was oskarżeniem." Nobles-se oblige: jeżeli szlachectwo zobowiązuje do szlachetnego postępowania, to stan "usynowienia w Bogu" zobowiązuje jeszcze bardziej.

     Liturgia uczy, że każda niedziela jest "matą Wielkanocą" i tak jest postrzegana od starożytności. Synod w Hiszpanii /Elwira, 306 r./ prawnie nakazał świętowanie niedzieli, a w 321 r. Konstantyn Wielki ogłosił powstrzymywanie się w tym dniu od pracy. Aby poznać pełną panoramę znaczeń niedzieli warto sięgnąć po List apostolski Jana Pawła II "Dies Domini" wydany 31 V 1998 r.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 8 marca 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej