Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Duch Święty a Eucharystia

"Wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym" (Dz 1,5). Słowa te ukazują szczególną więź pomiędzy Duchem Świętym a chrztem. Ten "chrzest" oznacza krzyżową ofiarę, którą Chrystus sam złożył "przez Ducha wiecznego" (Hbr 9,14) i w mocy której stał się "ostatnim Adamem". Jako "ostatni Adam" stał się zaś wedle słów Powołanych "duchem ożywiającym" (por. 1 Kor 15,45). Duch, który daje życie, Chrystus "dał" Apostołom w dniu swego zmartwychwstania (por. J 20,22), a z kolei w uroczystość Pięćdziesiątnicy, kiedy wszyscy zostali "ochrzczeni Duchem Świętym" (por. Dz 2,4).

Między paschalną ofiarą Chrystusa a zesłaniem Ducha Świętego istnieje więc rzeczywiste powiązanie. Skoro zaś zbawcza ofiara Chrystusa odnawia się w sposób mistyczny w Eucharystii, nietrudno stwierdzić, że także ten sakrament wiąże się głęboko z darem Ducha Świętego. Kształtując Kościół przez swoje przyjście w dniu Pięćdziesiątnicy, Duch Święty zarazem konstytuuje ten Kościół poprzez Eucharystię. Orientuje go ku Eucharystii.

Jezus powiedział w jednej ze swych przypowieści: "Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi" (Mt 22,2). Eucharystia stanowi sakramentalną antycypację - niejako "przedsmak" tej eucharystycznej Uczty, która jest nazwana w Apokalipsie ucztą Baranka (por. Ap 19,9). Równocześnie zaś Baranek, który "zgładził grzechy świata", Odkupiciel, jest Oblubieńcem wiecznych zaślubin z Kościołem przyszłej chwały.

W Kościele, który rodzi się ze chrztu Pięćdziesiątnicy - gdy Apostołowie, a wraz z nimi wszyscy uczniowie i wyznawcy Chrystusa zostają "ochrzczeni Duchem Świętym" - Eucharystia jest i pozostaje do końca czasów sakramentem Ciała i Krwi Chrystusa.

Jest to "Krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę" (Hbr 9,14).

W Eucharystii - za każdym razem - odnawia się (czyli na nowo urzeczywistnia) ta Ofiara Ciała i Krwi, jaką Chrystus jeden raz złożył Ojcu na krzyży dla odkupienia świata. "W ofierze Syna Człowieczego - czytamy w Encyklice Dominum et Vivificantem - Duch Święty jest obecny i działa (...) Chrystus sam w swoim człowieczeństwie otworzył się bez reszty na to działanie (...) które z cierpienia wyprowadza zbawczą miłość" (n. 40).

Eucharystia jest sakramentem tej odkupieńczej miłości, która wiąże się ściśle z obecnością i działaniem Ducha Świętego, nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem" (J 6,63).

Słowa eucharystycznej zapowiedzi słuchacze rozumieli w sposób "cielesny". Tymczasem słowa te mogą być wypełnione właściwą treścią tylko za sprawą "Ducha, który daje życie". W Eucharystii Chrystus daje nam swe Ciało i Krew jako pokarm i napój pod postacią chleba i wina -jak podczas ostatniej wieczerzy, uczty paschalnej. Tylko w mocy Ducha, który daje Życie, pokarm i napój eucharystyczny mogą sprawować w nas "komunię", czyli zbawcze zjednoczenie z Chrystusem ukrzyżowanym i uwielbionym.

Znamiennym następstwem Pięćdziesiątnicy jest to, że od pierwszych dni po zesłaniu Ducha Świętego Apostołowie oraz ich zwolennicy nawróceni i ochrzczeni "trwali (...) w łamaniu chleba i w modlitwach" (Dz 2,42), jak gdyby sam Duch Święty zawrócił ich ku Eucharystii. W Encyklice Dominum et Vivificantem powiedziałem, że "Kościół, kierowany przez Ducha Świętego, od początku wyrażał i potwierdzał siebie poprzez Eucharystię" (n. 62).

Kościół pierwotny był wspólnotą żyjącą według nauczania Apostołów (por. Dz 2,42), ożywianą przez Ducha Świętego, który udzielał wierzącym swego światła, żeby mogli zrozumieć Słowo, i skupiał w komunii miłości wokół Eucharystii. W ten sposób Kościół rósł i ogarniał coraz większe rzesze wiernych, których ożywiały "jeden duch i jedno serce" (por. Dz 4,32).

Jan Paweł IIWasze komentarze:
 marzena aneta: 29.05.2023, 15:59
 Duch Święty a Eucharystia dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Duchu Święty módl się za nami dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy mam dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę o zdrowie biodra nogi oczy zęby zdrowe dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę o pieniądze żebym miała zawsze dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę o odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę żeby nigdy nikt nie kradł więcej dziękuję z tego będziemy sądzeni zdamy sprawe Bogu dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę żebyśmy dobro czynili kochali się szanowali się dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę o dobrą spowiedź świętą w maju 2023 roku lub z początkiem czerwca dobra data pierwszego czerwca w dzień dziecka dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę o dobrego kapłana spowiednika który mnie wyspowiada zrozumie dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę o światło Ducha Świętego żebym dobrze się wyspowiadała dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę o dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 XXX: 04.03.2009, 10:41
 Duchu Świety oświec mnie i mojego przyszłeo męża...oraz całą moją rodzinę
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 4Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 3

Modlitwa do św. Ojca PioModlitwa do św. Ojca Pio

Św. Ojciec PioŚw. Ojciec Pio

Modlitwa do bł. Józefa StankaModlitwa do bł. Józefa Stanka

Modlitwa do św. LinusaModlitwa do św. Linusa

Modlitwa do św. KonstancjuszaModlitwa do św. Konstancjusz

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej