Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dzień Pana czy jedynie "panów"?

Młodociani oskarżeni

Był to niezwykły proces sądowy. Na ławie oskarżonych zasiadło kilku młodych ludzi, którym zarzucono, że pewnej niedzieli zaatakowali, w centrum miasta, grupę przechodniów i ukradli im przedmioty, które może ktoś z czytelników uznałby za niewarte podejmowania tak dużego ryzyka - były to bowiem buty i kurtki. Ale, uwaga, nie były to byle jakie buty i byle jakie kurtki; chodziło tu o wspaniałe puchowe kurtki firmy Moncler oraz amerykańskie buty Timberland, stanowiące szczyt marzeń wielu młodych ludzi. A zatem łup był niebywale cenny.

Oskarżeni tłumaczyli się w sposób następujący: "Chcieliśmy mieć te ubrania na niedzielę!".

Miłiard fanów rocka

Jest w nas potrzeba święta. Ale jakiego? Czy ma to być rodzaj laickiej liturgii rocka, tak jak w przypadku ostatniego ogromnego koncertu muzyki pop, rozreklamowanego wśród młodzieży całego świata? Przez szesnaście godzin ponad miliard widzów i słuchaczy - stu sześćdziesięciu narodowości na wszystkich kontynentach - trwało przykutych do odbiorników radiowych i telewizyjnych, a wiele tysięcy okupowało słynny stadion Wembley w Londynie, oddając hołd nowym gladiatorom rocka. I pomyśleć, że był to kolejny pomysł niesienia pomocy głodującym w Afryce. Połączenie miłości do muzyki oraz solidarności między tymi, którzy nigdy nie zaznali głodu. Muzyka - tak, święto - tak, solidarność - tak, dziękujemy! A mimo to... Kilka tygodni później, w Mediolanie, sześćdziesiąt pięć tysięcy młodych ludzi zebrało się na stadionie San Siro, gdzie odbył się koncert Bruce'a Springsteena. Przybyli o świcie, czekali cierpliwie wiele godzin - jak prawdziwym fanom przystało - na święto, którego radość ulotniła się, gdy przebrzmiał ostatni dźwięk. Muzyka oczywiście jest sztuką, wspaniałym sposobem wyrażania uczuć ludzkiej duszy. Może dać nam chwile wytchnienia i radości, starajmy się jednak nie uzależniać od niej. Powinniśmy umieć odrzucać to, co nas niszczy i uniemożliwia nasz rozwój. Właśnie takie są godziny spędzane w podrzędnych dyskotekach, trawione na kawiarnianych, jałowych dyskusjach czy wielogodzinnym bezmyślnym oglądaniu telewizji lub czytaniu bezwartościowych komiksów i brukowych gazet. Unikaj wszystkiego, co może skalać świeżość i czystość twej młodości!

W szkole, w grupie znajomych czy w rodzinie, w czasie wolnym od codziennych obowiązków i podczas sportowych zmagań noś w sobie święto Chrystusa, abyś mógł z radością opowiadać wszystkim o cudach, które opiewali Żydzi po wyzwoleniu z niewoli egipskiej:

Gdy Pan odmienił los Syjonu,
byliśmy jak we śnie.
Wtedy usta nasze były pełne śmiechu,
a język wołał pełen radości.
Wtedy mówiono między poganami:
"Wielkodusznie postąpił z nimi Pan!"
Wielkodusznie postąpił Pan z nami:
staliśmy się radośni (Psalm 126/125/, 1-3).

Każda niedziela jest Wielkanocą

Niedziela, stanowiąca dzień odpoczynku w tygodniowym rytmie pracy, jest uczczeniem Zmartwychwstania Pana. Obchodząc z radością to święto, chrześcijanie proponują pewien model życia. Podkreślają, że dzień ten powinien być spotkaniem z Bogiem i ludźmi, w nastroju modlitwy i przyjaźni oraz poszanowaniu takich wartości jak zdolność tworzenia, spontaniczność i bezinteresowność. Celebrować Eucharystię, Wielkanoc Pana, to powracać wciąż do źródeł radości. Tertulian powiedział, że niedziela jest dniem, w którym chrześcijanie "oddają się radości" a nie "obżarstwu i lenistwu". Autor listu do Barnaby pisał: "My spędzamy w radości ten dzień, kiedy Chrystus zmartwychwstał i ukazawszy się wstąpił do niebios".

Kościół nie może poddać się zniechęceniu, nawet w trudnych chwilach, ani tym bardziej trwożyć się o przyszłość: posiada on tajemnicę nadziei, a w celebrowaniu święta Pana - pewność nowego życia. Wiara zdobywa świat.

C. Daniele, D. Zanella


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej